Tämä on tietysti tyhmä kysymys, joko itestään selvä tai täysin mahdotonta.
Siis, jos taukukoin x- ja y-akselin tietoja joukon sarakkeiden riveille, näistä muodostuu virtuaalisen kuvaajan lähtötiedot.
Kysymys on, voinko jollain funktiolla hakea, jollakin x-akselin mielivaltaisella väliarvolla sitä vastaavaa arvoa y-akselilta. Funktio ikääkuin "katsoisi" kuvaajasta toisen akselin lukeman.
virtuaalikuvaaja
8
194
Vastaukset
- trendikäsviivaaja
En tiedä onko tämä se mitä haet, mutta näin ainakin löytää kaavan jolla voi laskea x vastaavan y arvon.
Kun olet piirtänyt kaavion, klikkaa "viivaa" ja valitse "Lisää trendiviiva". Aukeaa ikkuna "Trendiviivan muotoileminen". Trendiviiva asetukset-välilehdellä ruksaa sieltä alhaalta kohta "Näytä kaava kaaviossa". Trendiviivan yläpäähän ilmestyy kaava (y=....) jolla voi laskea y:n arvon. Anna johonkin soluun mielivaltainen x arvo ja siihen viereiseen soluun sitten lasket y tuolla kaavalla. Voit myös lisätä tuohon kaavioon nämä uudet arvot uutena sarjana. Näin näet mihin nämä "mielivaltaiset arvot" sijoittuu kaaviossa.
Tuon trendiviivan voi sitten poistaa "häiritsemästä".- käyrästä_luku
Tuollaisen kaavan se tyrkkäsi: y=-93,025x 1691,2 mutta ei se mitään järkeviä arvoja tuottanut kun yritin sitä kokeilla.
- Tämmöinen
Funktio intpl etsii murtoviivalta x:ää vastaavan y-arvon. Se toimii myös toisinpäin, eli löytää y:tä vastaavan x-arvon. Silloin toiseen parametriin tulee y-arvot ja kolmanteen x-arvot. Rajoituksena on vain, että y-arvojen on oltava koko matkalla joko nousevia tai laskevia.
Function intpl(X As Double, Xa As Variant, Ya As Variant) As Double
l = 0
Ux = Xa.Count
Uy = Ya.Count
If Ux < Uy Then u = Ux Else u = Uy
ReDim xarvo(u 1)
ReDim yarvo(u 1)
arvo = 0
j = 0
For i = l To u
If Application.WorksheetFunction.IsNumber(Ya(i)) Then
j = j 1
xarvo(j) = Xa(i)
yarvo(j) = Ya(i)
End If
Next i
n = j
If X < xarvo(1) Then
result = yarvo(1)
ElseIf X > xarvo(n) Then
result = yarvo(n)
Else
For i = 0 To n - 1
If X <= xarvo(i 1) Then
dx = xarvo(i 1) - xarvo(i)
result = (yarvo(i 1) * (X - xarvo(i)) yarvo(i) * (xarvo(i 1) - X)) / dx
Virhe = ""
Exit For
End If
Next i
End If
intpl = result
End Function- käyrästä_luku
Ohjelmakoodin ymppääminen taulukkoon on minulle ihan tuntematon alue...
- Tämmöinen
Paina Alt-F11 – aukeaa VBA-editori
Valikosta: Insert – Module
Liimaa yllä oleva funktio siihen.
Se toimii samaan tapaan kuin esim. vakiofunktio FORECAST
Talletus muodossa *.xlsm, jotta makrofuktio tulee mukaan. - käyrästä_luku
Kai se jotenkin pitää nimetä ja tallentaa että sen saa käyttöön, eikä tuommoista .xlsm tallennusmuotoa ole käytettävissä?
- Tämmöinen
käyrästä_luku kirjoitti:
Kai se jotenkin pitää nimetä ja tallentaa että sen saa käyttöön, eikä tuommoista .xlsm tallennusmuotoa ole käytettävissä?
Toimii se tallettamattakin, mutta kun talletat, on valittava sellainen tiedostomuoto, joka säilyttää myös makrot. Talletusmuoto valitaan nimiruudun alapuolella olevista vaihtohdoista. Oletus ja ensimmäinen vaihtoehto on *.xlsx, toinen on *.xlsm. Myös kaksi seuraavaa *.xlsb ja vanhentunut *.xls käyvät.
- käyrästä_luku
Tämmöinen kirjoitti:
Toimii se tallettamattakin, mutta kun talletat, on valittava sellainen tiedostomuoto, joka säilyttää myös makrot. Talletusmuoto valitaan nimiruudun alapuolella olevista vaihtohdoista. Oletus ja ensimmäinen vaihtoehto on *.xlsx, toinen on *.xlsm. Myös kaksi seuraavaa *.xlsb ja vanhentunut *.xls käyvät.
Nyt huomasinkin, sillä on jo nimi, intpl sisäänrakennettuna.
Täytyypä alkaa testailemaan, kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713478
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851496Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251249- 1581212
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16933Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk88770- 62745