Tämä on tietysti tyhmä kysymys, joko itestään selvä tai täysin mahdotonta.
Siis, jos taukukoin x- ja y-akselin tietoja joukon sarakkeiden riveille, näistä muodostuu virtuaalisen kuvaajan lähtötiedot.
Kysymys on, voinko jollain funktiolla hakea, jollakin x-akselin mielivaltaisella väliarvolla sitä vastaavaa arvoa y-akselilta. Funktio ikääkuin "katsoisi" kuvaajasta toisen akselin lukeman.
virtuaalikuvaaja
8
326
Vastaukset
- trendikäsviivaaja
En tiedä onko tämä se mitä haet, mutta näin ainakin löytää kaavan jolla voi laskea x vastaavan y arvon.
Kun olet piirtänyt kaavion, klikkaa "viivaa" ja valitse "Lisää trendiviiva". Aukeaa ikkuna "Trendiviivan muotoileminen". Trendiviiva asetukset-välilehdellä ruksaa sieltä alhaalta kohta "Näytä kaava kaaviossa". Trendiviivan yläpäähän ilmestyy kaava (y=....) jolla voi laskea y:n arvon. Anna johonkin soluun mielivaltainen x arvo ja siihen viereiseen soluun sitten lasket y tuolla kaavalla. Voit myös lisätä tuohon kaavioon nämä uudet arvot uutena sarjana. Näin näet mihin nämä "mielivaltaiset arvot" sijoittuu kaaviossa.
Tuon trendiviivan voi sitten poistaa "häiritsemästä".- käyrästä_luku
Tuollaisen kaavan se tyrkkäsi: y=-93,025x 1691,2 mutta ei se mitään järkeviä arvoja tuottanut kun yritin sitä kokeilla.
- Tämmöinen
Funktio intpl etsii murtoviivalta x:ää vastaavan y-arvon. Se toimii myös toisinpäin, eli löytää y:tä vastaavan x-arvon. Silloin toiseen parametriin tulee y-arvot ja kolmanteen x-arvot. Rajoituksena on vain, että y-arvojen on oltava koko matkalla joko nousevia tai laskevia.
Function intpl(X As Double, Xa As Variant, Ya As Variant) As Double
l = 0
Ux = Xa.Count
Uy = Ya.Count
If Ux < Uy Then u = Ux Else u = Uy
ReDim xarvo(u 1)
ReDim yarvo(u 1)
arvo = 0
j = 0
For i = l To u
If Application.WorksheetFunction.IsNumber(Ya(i)) Then
j = j 1
xarvo(j) = Xa(i)
yarvo(j) = Ya(i)
End If
Next i
n = j
If X < xarvo(1) Then
result = yarvo(1)
ElseIf X > xarvo(n) Then
result = yarvo(n)
Else
For i = 0 To n - 1
If X <= xarvo(i 1) Then
dx = xarvo(i 1) - xarvo(i)
result = (yarvo(i 1) * (X - xarvo(i)) yarvo(i) * (xarvo(i 1) - X)) / dx
Virhe = ""
Exit For
End If
Next i
End If
intpl = result
End Function- käyrästä_luku
Ohjelmakoodin ymppääminen taulukkoon on minulle ihan tuntematon alue...
- Tämmöinen
Paina Alt-F11 – aukeaa VBA-editori
Valikosta: Insert – Module
Liimaa yllä oleva funktio siihen.
Se toimii samaan tapaan kuin esim. vakiofunktio FORECAST
Talletus muodossa *.xlsm, jotta makrofuktio tulee mukaan. - käyrästä_luku
Kai se jotenkin pitää nimetä ja tallentaa että sen saa käyttöön, eikä tuommoista .xlsm tallennusmuotoa ole käytettävissä?
- Tämmöinen
käyrästä_luku kirjoitti:
Kai se jotenkin pitää nimetä ja tallentaa että sen saa käyttöön, eikä tuommoista .xlsm tallennusmuotoa ole käytettävissä?
Toimii se tallettamattakin, mutta kun talletat, on valittava sellainen tiedostomuoto, joka säilyttää myös makrot. Talletusmuoto valitaan nimiruudun alapuolella olevista vaihtohdoista. Oletus ja ensimmäinen vaihtoehto on *.xlsx, toinen on *.xlsm. Myös kaksi seuraavaa *.xlsb ja vanhentunut *.xls käyvät.
- käyrästä_luku
Tämmöinen kirjoitti:
Toimii se tallettamattakin, mutta kun talletat, on valittava sellainen tiedostomuoto, joka säilyttää myös makrot. Talletusmuoto valitaan nimiruudun alapuolella olevista vaihtohdoista. Oletus ja ensimmäinen vaihtoehto on *.xlsx, toinen on *.xlsm. Myös kaksi seuraavaa *.xlsb ja vanhentunut *.xls käyvät.
Nyt huomasinkin, sillä on jo nimi, intpl sisäänrakennettuna.
Täytyypä alkaa testailemaan, kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678