Valtion avustuksia tuli v. 2016 10 miljoonaa euroa, 2017 toivottavasti enemmän.
Ei 1 viikonloppu suopotkupalloa riitä kunnan pelastamiseksi .
Kiittäkää valtiota, että teillä on vielä katto päänne päällä hyrynsalmelaiset !
Teidän oma tolloilu on johtanut tähän tilanteeseen.
Ei 1 viikonloppu suopotkupalloa riitä kunnan pelastamiseksi .
Kiittäkää valtiota, että teillä on vielä katto päänne päällä hyrynsalmelaiset !
Teidän oma tolloilu on johtanut tähän tilanteeseen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Niin kepulaiset Hyrynsalmea johtaa,kiitos heille.
Kiitos valtiolle !! 10 miljoonaa valtiolta pitää Hyrynsalmen elossa...
Normaalia valtionapua mitä saavat kaikki kunnat eri kriteereihin perustuen kuka enemmän kuka vähemmän mitä tuosta vaahtoamaan.
Järjestelmä on aikoinaan kehitetty siksi, että valtio on siirtänyt omia tehtäviään kunnille hoidettavaksi siksi se myös kustantaa niitä jotta Suomi saadaan pysymään kokonaan asutettuna ja kansalaisten lakisääteiset palvelut järjestettyä. Löysästä taloudenpidosta ei ole kysymys vaan ihan laskennallisesta matematiikasta joka perustuu lakiin.
Ilman valtionapuja Hyrynsalmea ei enää olisi olemassa.
Eipä olisi monta kuntaa koko Suomessa jos valtio ei lakisääteisiä osuuksiaan kunnille maksaisi. Ei Hyrynsalmi ole mikään poikkeus.
No mitäs TEHTÄVIÄÄN valtio on siirtänyt aikoinaan siirtänyt Hyrylle?
Samat kuin kaikille muillekin Suomen kunnille esim. aikoinaan sosiaalihuollon, terveydenhuollon, perusopetuksen, ammatillisen ja lukiokoulutuksen, kaavoituksen, maankäytön, ympäristöhuollon, kulttuuripalvelut, maaseutupolitiikan, alueiden kehittämisen, elinkeinopolitiikan ja varhaiskasvatuksen näin muutamia mainitakseni. Yksityiskohtaisemman listan saat kuntaliitosta.
Kyllä hyrynsalmelaiset saisivat olla kiitollisia valtiolle, että saavat avustuksia näin paljon. Vittuilua kyllä riittää valtion suuntaan...ei kiitollisuutta.
Vantaalaiset osaa kans olla rasittavia sekä innokkaita vittuilemaan. Eikö sivistys koskaan tavoita vantaalaisia?
Vai niin ?? Hyrynsalmelaiset eivät millään halua myöntää, että VALTIO elättää heidät. Kun asiasta kirjoittaa totuuden, pidetään sitä vittuiluna.
Mikä siinä totuudessa on niin vaikeaa ymmärtää ??
Valtio elättää kaikkia Suomen kuntia. Kaikki eivät vain ymmärrä tätä.
Kuinka monta vantaalaista kirjoittaa Hyrynsalmen palstalle ??
Ei varmaan yhtään.
Sata kuntaa elää Suomessa muiden rahoilla – katso oman kuntasi tilanne
Ranua Lapissa käyttää jopa kaksi kertaa niin paljon valtion taloudellista tukea kuin se kerää itse verotuloja. Enimmäkseen muista riippuvaisia kuntia on Suomessa kolmannes kaikista kunnista.
Ranualalaiset, kinnulalaiset tai kärsämäkeläiset eivät pärjäisi ilman muiden suomalaisten jatkuvaa apua.
Yle Uutiset selvitti, mitkä ovat aidosti elinvoimaisia kuntia Suomessa. Lopputulos on, että noin kolmannes saa valtiolta apua enemmän kuin niillä on omia verotuloja.
Kärjistetysti espoolaiset maksavat Pohjois-Savon pikkukuntien laskuja.
Kuntien taloutta voi hahmottaa helpolla numerolla: mikä on kunnan verotulojen ja valtionavun suhde toisiinsa. Ranualla Lapissa luku on kaikkein suurin. Kunta käyttää yli kaksi kertaa niin paljon valtion rahaa kuin se kerää omia verotuloja.
Vähiten tukea Espoolle ja Kaskisille
Vähiten valtion tukia tippuu ruuhka-Suomeen. Espoo saa vain 2 prosenttia verotuloistaan valtionosuuksista. Pieniä tuet ovat myös Kauniaisissa (5 prosenttia verotuloista) ja Helsingissä (9 prosenttia verotuloista).
No+paljonko+se+on+euroissa+esim+tuo+Helsingin+9+%+osuus?
2016+Helsingin+verotulojen+on+arvioitu+olevan+n.+5+miljardia+euroa.+Siitä+9%+on+n.+450+miljoonaa+euroa.+Hyrynsalmen+10+miljoonaan+verrattuna+aika+paljon+eli+ei+hyrynsalmelaisten+tarvi+alkaa+kukkoilemaan+tuolla+saadulla+10+miljoonalla,+se+on+vain+pisara+meressä!
Taas näkyy MH.lla remmi luistavan, kun kirjoittelee tänne aivan sekavia ulkopaikkakuntien asioita. Pysy siellä omalla kaidalla R.järven tiellä, eläkä sekaannu ihmisten asioihin.
Älä määräile muita ihmisiä, kun sulla ei ole mitään valtuuksia määräillä.
Niltä joilla on liikaa valtaa menee järki esimerkkejä on
Hyrynsalmi+sai+v.+2016++n.+60+%+verotuloistaan+apuna+VALTIOLTA++!!+Eli+yli+10+miljoonaa+valtiolta+ja+omasta+takaa+vain+7,9+miljoonaa+euroa+!!
On tuo jo kuultu! Äläkä toista samaa asiaa jatkuvasti! mh.
Kuinka voit kuulla kirjoitusta ?? Vinkuuko päässäsi ??
Ei se ole mitään köyhäinapua vaan lakiin perustuvaa valtionosuutta mitä saavat kaikki kunnat, osa saa enemmän osa vähemmän.
Vähiten valtion tukia tippuu ruuhka-Suomeen. Espoo saa vain 2 prosenttia verotuloistaan valtionosuuksista. Pieniä tuet ovat myös Kauniaisissa (5 prosenttia verotuloista) ja Helsingissä (9 prosenttia verotuloista).
Helsinki sai 450 miljoonaa. Repikää siitä juntit!
Parasta olisi jos hyrynsalmi liitettäisiin saman tien suomussalmeen.
Mitä se auttaisi/muuttaisi? Saman verran valtio antaisi edelleen valtionosuutta näille yhdistetyille kunnille. Mikä taloudellinen hyöty siitä olisi? Kerro.
ämmälaiset kateellisia kun hyrylässä on liikenneympyrä vaikka ei oo kuin muuan auto.
Muissa liikenneympyröissä ei ole tikaria ja sapelia niin kuin Hyrskän persialaistyylisessä on. Siinä on myös kumpare, joka kuvastaa itämaista hiekkadyyniä. Mahtavaa, meidän esi-isät olivat beduiinejä.
Vähiten valtion tukia tippuu ruuhka-Suomeen. Espoo saa vain 2 prosenttia verotuloistaan valtionosuuksista. Pieniä tuet ovat myös Kauniaisissa (5 prosenttia verotuloista) ja Helsingissä (9 prosenttia verotuloista..näin on asiat !
Hyrynsalmi olisi konkurssissa ilman jokavuotisia mittavia valtionavustuksia ja maataloustukia.
Helsinki sai 450 miljoonaa valtion tukiaisia repikää siitä juntit ha ha haaa! Teidän joku 10 miljoonaa ei ole mitään!
Hyrynsalmi olisi konkurssissa ilman jokavuotisia mittavia valtionavustuksia ja maataloustukia...
Kunta tai kaupunki eivät konkurssilainsäädännön mukaan ole konkurssikelpoisia joten väitteesi on sikäli virheellinen.
Jos+Hyrynsalmi+ei+saisi+n.+60+%+tuloistaan+valtiolta,+olisi+Hyrynsalmi+täynnä+keppikerjäläisiä.
Kiitos+valtio+avustuksista+!!
Suomessa kriisikunnaksi nimetty kunta ajautuu käytännössä valtion holhoukseen. Sille voidaan myös esittää kuntaliitosta. Vuodesta 2007 lähtien kriisikunniksi nimetyistä 15 kunnasta kolmasosa on ajautunut liitokseen.
Kriisikunnalle on kuusi kriteeriä: negatiivinen vuosikate, puoli prosenttia keskimääräistä korkeampi tuloveroprosentti, omaa pääomaa on alle puolet, suhteellinen velkaantuneisuus on yli 50 prosenttia, taseen alijäämä ja asukaskohtaista lainaa on yli puolet enemmän kuin kunnilla keskimäärin.
Ei Hyrynsalmi paskin kunta ole, höpö höpö.
Sitä vastoin kriisikunnan ehdokkaista vois jotain sanoa. Ei minkäänlaista asiallista ehdotusta , nm. Takana vanhojen asioiden selvittelyä. Tasan samanlaisia kaikki ehdokkaat. Arvokkaimman , ääneni otan lippaasta pois. En hukkas sitä. Antaisin suomussalmelaisille jos pystyisin. Siellä kuitenkin sivutolkulla ehdokkaat kertovat mitä PITÄÄ tehdä.
Niin saahan sitä aina kertoa mitä pitää tehdä, mutta lopulta mitään ei tehdä.
Sivutolkulla kertominen ei kerro kyllä mitään ehdokkaan pätevyydestä.
Ei Hyrynsalmi ole ainoa huono kunta niitä alkaa olla suomessa aivan riittämiin kun tämä nuoriso ei suurelta osin halua tehdä oikeita töitä olen tämän nähnyt kun koulutin 45 vuotta joka vuosi heikentyvää oppilaskantaa nyt pääkaupunkiseutu on oilevinaan suomen pelastaja todellisuus on kokonaan toinen.