Kun esim. kelkka saa liikaa bensaa, niin kaasu pohjassa starttaaminen auttaa; eikö silloin pitäis holvata bensaa entistäkin enemmän? Kertokaapa viisaammat
Kun kastelee tulpat, niin miksi kaasu pohjassa kui
7
365
Vastaukset
- Gasolinegal
Luulisin että kaasutinmoottorissa läppä täysin auki alipaine on niin pieni ettei ime bensaa, vaan koneeseen menee pelkkää ilmaa.
- HarleyTyttö
Kaasu pohjassa tarkoittaa ilmaläpän pitämistä auki maximissaan.
Starttauskierroksilla imuvoima ei ole niin suuri, että polttoainetta tulisi maximimäärä, vaan ilmaa tulee runsaasti.
Älä kuitenkaan painaessasi kaasua pohjaan pumppaa sitä, koska silloin aina "ruiskahtaa" polttoainetta.
Toisaalta kun kone on kylmä (talvella) niin pari kaasun pumppausta ennen starttia voi olla avuksi, mutta tuo neuvo tietysti on konekohtainen.- Carburaattori
Hd:stä en tiedä mutta japseissa ei ainakaan ole kaasareissa kiihdytyspumppua joten kaasukahvan vääntäminen tai "pumppaaminen" ei vaikuta mitään. Kaasrista ei lennä yhtään bensaa. Kaasariautoissa tilanne toinen.
- CarbunÄiti
Hd..... Kasariauto.....
Kyse oli moottorikelkasta. - Mitäsäselität
tämä on mp-palsta joten eiköhän se aloittaja moottoripyörästä kysynut . Olet säkin äiti ihme Spede.
- ÄitiIhmeSpede
Lueppa vielä kerran aloittajan kolmas ( 3 ) sana.
Taidat olla HondaKurko.
- Jutustelija1
Tärkeintä on että kone saadaan tulille ja matka jatkuu. Ei pidä katsoa lahjahevosen suuhun ja sitä rataa.
Eli kunhan saa laitteensa käyntiin niin sen voi tehdä vaikka Voodoo nukella.
Itse olen ollut antamatta kaasua, antanut sitä vähän (useimmiten) ja antanut sitä tappiin saakka ja tarpeen vaatiessa myös pumpannut kaasua jotta koneeseen roiskuu bensaa.
Se riippuu koneesta ja tilanteesta mikä toimii ja mikä ei.
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuossa vielä suorat linkit niihin juttuihin joissa on kuvia prätkistä Blogissa:
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-from-suzuki-gsx-r-1000-03.html
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-of-kawasaki-zx-9r-01.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956694Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096430SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614731Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913654Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963591Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663462Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103302Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03020Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31845Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161439