antakaa vinkkejä mitä tehdä kun gtx1070 näytönohjaimella oleva kone antaa paskoja pisteitä. (time spy, heaven benchmark) ajurit on ok.
peliläppäri lagaa
swaba
14302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tee vähemmän benchmarkkeja ja keskity siihen pelaamiseen? Pelikäytössä tolla näyttiksellä pitäisi saada melkein kaikki pelit 60FPS maksimiasetuksilla @ fullHD reso.
Asenna Debian testing Xfce, niin ei lagaa.
Eikä sillä pelikäytössä teekkään sen jälkeen enää mitään. :)
Paremmin Debian testing Xfce:llä pelaa kuin virusimureilla sinisten ja mustien ruutujen ja odottamisen kera. Steamissa on 3000 natiivisti toimivaa peliä ja wine-staging rajapinnalla toimivat monet dx9 ja dx11 pelit.
Rammiakin on enemmän peleihin, win10 vie 1GB, Debian testing Xfce 200MB. Levytilaakin Debian vie paljon vähemmän kuin win10. Custom non debug, no cpu freq governor, 1000Hz timer kerneli toimii nopsasti, SSD:llä moinen boottaa parissa sekunnissa ja sammuu saman tien.
Ei näihin kukaan järkeviä tipsejä pysty antamaan, jos aloittajan PC-kokoonpanon tiedot puutteellisia.
Läppärin GTX1070 on eri asia kuin pöytäkoneen GTX1070. Ahtaassa tilassa pyörivät ja vähävirtaiset komponentit eivät välttämättä sisällä samaa määrää prosessointiyksiköitä ja kellotaajuudet ovat alhaisemmat. Testaamisen sijaan hyväksy se miten läppäri toimii kun sellaisen olet ostanut ja alenna yksityiskohtia niin paljon, että pelit pyörivät riittävän nopeasti.
GTX1070:n+pöytäkoneversio+on+jopa+synteettisissä+testeissä+vain+10%+nopeampi+eli+voi+olettaa+käytännössä+samanlaisia+tuloksia+kuin+pöytäkoneversiossakin.
Oletko katsonut kellotaajuuksia pelin aikana. Onko jäähdytys huonosti kiinnitetty tehtaalla ja ohjain leikkaa kellotaajuutta välttääkseen kuumenemisen. Varmista myös ettei ole mitään FPS rajoitinta käytössä. CPU:llakin voi olla vaikutusta, joten ei kannata aivan suoraan siltikään verrata läppärin pisteitä pöytäkoneeseen.
Käyttöjärjestelmän, raudan bios- ja ajurien laajempi konffaus vaikuttaa asiaan myös hyvin paljon. Jos se alue ei ole kunnolla hanskassa, niin tehot voi mennä pelkästään senkin takia harakoille.
Jos vakaata ja parasta mahdollista suorituskykyä kaipaa, niin kyllä koko järjestelmän hallintaan kannattaa myös kunnolla perehtyä, muussa tapauksessa saa Windows koneiden kanssa raapia päätänsä loppuun saakka - Aivan sama onko kyseessä läppäri vai pöytä-PC.
Riittävä jäähdytys on myös monen läppärin perusongelmia. Valmiit litkujäähy läppärit vuorostaan taas harvinaisia ja myös ökykalliita.
Litkujäähyn kanssa moni kannettava tuskin on enää kannettava.
Osoittaa, ettei peliläppärissä edes ajatuksena ole mitään järkeä.
"Käyttöjärjestelmän, raudan bios- ja ajurien laajempi konffaus vaikuttaa asiaan myös hyvin paljon."
Tuollaisella kikkailulla ei ole juuri mitään vaikutusta suorituskykyyn. Ainoastaan ylikellotus vaikuttaa suorituskykyyn, mutta silloinkin vaikutus on useimmissa tapauksissa verrattain vähäinen. Käytännössä jos rauta ei riitä, pitää vaihtaa paremmat osat (tai alentaa asetuksia jos kyse on pelistä). Koneen käynnistymisaikaan voi vaikuttaa hieman poistamalla käynnistymisen yhteydessä starttaavat turhat softat itse tai decrapifierillä, mutta ohjelmien suoritusnopeuteen tällä ei ole vaikutusta.
Litkujäähy on paras jäähdytysratkaisu läppäriin, mutta kallis ja hankala reisussa - Pakko sitä jäähdytys yksikköä ei ole silti mukana kantaa. Kalliin paketin ostajat saavat kaupan päälle myös matkalaukun. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=3RImahfdvuI
Peliläppärissä tässä nimenomaan järkeä juuri on tai muussa raskaassa multimedia käytössä. Jos tällä alueella joku on totaali vitsi, niin pääsääntöisesti lähes kaikissa läppäreissä enemmän tai vähemmän surkeat passiivi / ilmajäähy ratkaisut, ymmärretyistä syistä.
Laptop modaajat ovat vastaavia myös itse rakentaneet.
Läppäristä+kun+on+kyse+niin+ekana+lähtisin+katsomaan+onko+custom+virtaprofiileja+käytössä+"maksimoitu+akun+kesto"+voi+tarkoittaa+X%+tehon+menetystä.+Seuraavaksi+lämmöt+tarkkailuun.+Mikäli+nämä+kunnossa,+tarkista+että+muut+ajurit+kuten+piirisarja+etc.+Lopuksi+NÄYTTIKSEN+valmistajan+sivuilta+uusin+ajuri+fresh+installina.+Testaamista+varten+suosittelen+jtn+monitorointikikkulaa+joka+osaa+oksentaa+lämpötiedot,+Cpu/gpu+-käyttömäärät+OSD:hen.+(EVGA+Precision,+MSI+afterburner+etc+tuovat+ainakin+mukanaan+rivatunerin+OSD:n).+Tuo+käyttöprosentti+pelatessa+paljastaa+aika+nopeasti+mistä+saattaa+olla+kyse.+Esim+prossu+lähellä+100%+ja+gpu+esim+20-30%+=+peli+ei+juttele+oikein+näytönohjaimen+kanssa+tai+prossu+pullonkaulattaa+yms.