Reilu viikko sitten huomasin aamulla että käteen on ilmestynyt 20 sentin kolikon kokoinen paukama, joka kutisi vietävästi. Tänä aamuna huomasin toiseen käteen ilmestyneen samanlaisen paukamana (peukalonpään kokoinen punoittava patti jossa on purentäjälki keskellä). Onkohan kyseessä lintukirppu vai lude? Oireet eivät suoraan viittaa kumpaankaan eikä esim luoteista ole muita viitteitä kuin nuo puremajäljet. Käsittääkseni em. elukoista pitäisi tulla useita puremia kerralla samaan paikkaan. Luonnossa en ole liikkunut, mutta ulkomaanreissun heitin Irlantiin kuukausi sitten. Liekö sieltä AirBnB-majoituksesta tarttunut tämä tuliainen. Helsingin kantakaupungissa asustelen.
Mitä toimenpiteitä suosittelisitte? Lakanoiden vaihto ja petivaatteiden imurointa & tuuletus nyt totta kai, mutta mitä muuta?
Mitä toimenpiteitä suosittelisitte? Lakanoiden vaihto ja petivaatteiden imurointa & tuuletus nyt totta kai, mutta mitä muuta?
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.