Mitä teen kun uusi leivinuuni ei vedä!

Savutupa

Meillä on vanha talo ja viitisen vuotta sitten ammattimuurari muurasi leivinuuni-hellayhdistelmän entisen uunin tilalle molemmat samaan hormiin.Takka kaakeloitiin. Jonkinajan kuluttua sytyttämisestä leivinuuni alkaa "puhhautella" savuja sisälle, vuoroin tuli palaa ja vuoroin hiipuu.Puita ei voi lisätä ollenkaan. Lisäksi uuni "itkee", vuotaa vettä vielä viiden vuoden jälkeen. Vaikka esilämmitän hormit ja teen vaikka mitä, niin uuni ei vedä. Lisäksi se ei lämmitä kunnolla villaa kai liikaa. Onko uuni purettava, vai löytyykö muuta konstia?

12

14773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttaa

      jos vaikka on hormiin pudonnut jotain, esim. joulupukilta.

    • nähnyt

      onko ne hormit suoria vai monien mutkien takana ? ei kunnon leivinuuni, saakkaan nopeasti lämpöä luovuttaa, eihän lämpö mihinkään karkaa jos pellit saa vain kunnolla kiinni. mites liika villa vaikuttais lämpiämiseen?tuo varausta lisää, jolloin lämpö tulee hitaammin ulos.

    • uunizeppä

      Korvausilman tulo saattaa leivinuunissasi pätkiä tai olla muuten vaan riittämätön.

    • Vetää aina halutessa

      Asentaa piipun päähän takkaimuri, johan savut riippumatta keleistä tai ilmanpaineista toimii.

    • TDS-jani

      Kysymyksessä lienee on leivinuuni&takka-yhdistelmä? Tällöin ilmeisesti poltetaan sekä leivinuunissa puuta, että myös vaihtoehtoisesti takassa puuta? Toivottavasti et ole säästänyt uunin ja takan luukuissa, sillä tälläiseen yhdistelmään pitää olla ehdottomasti kaasutiiviit luukut, jotta ei pääse tapahtumaan ilmavuotoja savukanaviin toisen pesän kautta. Myös pitää muistaa, että toisen pesän ensiö- ja toisioilmaluukut pitää olla kiinni, kun toista pesää lämmitetään. Sama ilmiö tulee, kun irroitat piipun nokiluukun => ei vedä.

      Oikea ammattimuurari tulee varmasti katsomaan ongelmaasi, vaikka olis muurannut takan 40v sitten...

      Ja takan itkemisestä puheenollen itselleni sattui tapaus, jossa vuosi sitten joulukuussa koottu vuolukivileivinuuni ei meinannut vetää millään. Lähti ensin kohtalaisesti vetämään, mutta sitten pölläytti savut sisälle. Koko viime kevät ja kesä meni pölläytellessä (tiivistämätön luukku) ja uuni itki vettä lattialle. Shiedelin piippu. Sain välttävästi vetämään, kun pistin pölynimurin käänteisesti työntämään piipun nokiluukusta ylös hormiin lämmintä huoneilmaa 30 - 60min. Tein kesällä savukaasuimurin vanhasta öljypolttimen epäkeskopuhaltimesta ja alensin jännitteen muuntajalla, jotta veto muodostui sopivaksi. Nyt ei tarvitse imuria käyttää enää kuin sytytettäessä ja virran voi kytkeä pois 15 min jälkeen (luultavasti vetäisi jo ilman imuriakin). Uuni ei ole itkenyt enää moneen kuukauteen ja poistan imurin luultavasti loppukeväästä.

    • sutari

      kaikkiin poskiin jatkokauhallaan? mulle on tulossa tiiliuuni ja siihen suunniteltujen luukkujen lisäksi vielä yksi ekstranuohousluukku lisättiin että taatusti ei jää töhkää minnekään.

      oothan polttanut kunnon tavaraa uunissasi etkä muovia ja vaipoja kitutulella, jotka pikeää röörejä?

      Pakkaskelillä kun on korkeapaine ja avaat uunin läheltä ikkunan ja teet nuohouksen jälkeen tulet niin täytyy vetää, jos telkkä ei ole sukeltanut piippuusi. eräästä piipusta löytyi 6-7 vesilinnun raatoa ja veto-ongelmat selvisi.

      vanhaan piippuun voisi pudota hormitiili, mutta koska olet sortunut lyhytikäiseen elementtijuttuun, se ei nyt ole syynä veto-ongelmiin. korvausilma kuntoon ja nuohous, täytyy toimia, kun muu tulisija ei liene luovuta ilmaa poltettavalle uunille jolloin vaikeuksia voisi tulla.

      itse joskus matalapaineella kämpän savustaneena olen oppinut sen, että kesän jälkeen ekakerran sytyttäessäni, olen pitänyt peltiä jo viikkoja auki jotta uuni ja hormi kuivuu. sitten kun tulee kylmä aamu, niin tiedän, että nyt vetää ja niinhän se on. jokainen uuni on hieman yksilö ja oman tontin sijainti myös vaikuttaa (montussa-vaaran laella)

      • Savutupa

        Kiitoksia vaan hyvistä vihjeitä. Sutari kiroili kun ei ole laitettu nokiluukkuja leivinuunin otsaan ja hän ei pääse nuohoamaan kunnolla. Voisikohan jälkikäteen tehdä nokiluukut? Vanhan talon savuhormit ovat mutkaiset, mutta vanha uuni veti.Uuni on vanhanmallinen leivinuuni-hellayhdistelmä. Piipunpäähän imuri voisi olla hyvä idea. Minkälainen ruljanssi sen laitto on?


      • Hosse vasarahai
        Savutupa kirjoitti:

        Kiitoksia vaan hyvistä vihjeitä. Sutari kiroili kun ei ole laitettu nokiluukkuja leivinuunin otsaan ja hän ei pääse nuohoamaan kunnolla. Voisikohan jälkikäteen tehdä nokiluukut? Vanhan talon savuhormit ovat mutkaiset, mutta vanha uuni veti.Uuni on vanhanmallinen leivinuuni-hellayhdistelmä. Piipunpäähän imuri voisi olla hyvä idea. Minkälainen ruljanssi sen laitto on?

        Leivinuunin otsassa nuohousluukkuja.Sielä on kuulkaas niin kuuma paikka,ettei sielä yläkanavissa oo minkäänlaista pikeä,jos kunnolla poltettu=ihan puhdas,toisinsanoen ei mitään nuohottavaa.Vanhoissa malleissa saattaa hormiinnousu tapahtua uunin otsasta,jolloin hormiin ei pääse kuin yläluukuista,silloinm asia on jees.
        Veto-ongelmat saattaa olla erittäin mystisiä,ainakin uusissa taloissa,miksei vanhoissakin.Savukaasuimuri lienee varmin ratkaisu.


    • piippuun

      satamaan vettä? Kun uuni on saatu läämittyä kuumaksi, jos silloinkaan ei vedä kunnolla, lienee vikaa rakenteessa, joko uunissa tai piipussa vikaa, eli jotain on korjattava. Uunin vuoraaminen villalla ei huononna vetoa, mutta jos villa on liian paksu ei uunista kunnon lämmityslaitteeksi ole, se luovuttaa lämmön liian hitaasti.

    • Pessimisti2

      Kyllä vika viittaa vahvasti suunnittelu/toteutusvirheeseen. Jos uuni (erit.takka) tupsauttelee ja veto on huono, vika on yleensä takan tulipesän yläpuolisen holvin muodossa, poskikanavien ahtaudessa tai sitten savuhormin poikkileikkaus ei riitä. Kaikki sellaisia vikoja, joita ei voi oikein uunia purkamatta korjata.

      Pientä apua saatat saada laittamalla takan luukun yläreunaan jonkin metallilistan, jolla pienennät luukun aukooa ja toisaalta savu ei pääse niin helposti tulemaan luukun aukon yläreunasta huonetilaan.

      Tarkista myös ettei huoneessa ole alipainetta. Käytännössä parhaiten asiaa voi kokeilla avaamalla ikkunan ja antamalla ilmanpaineen tasoittua muutaman minuutin ajan. Tämän jälkeen voit kokeilla, muuttuiko uunin toiminta yhtään.

      Tässä ehkä on valitettavasti yksi opettavainen tarina, että on olemassa hyviä muurareita ja sitten valitettavasti niitä toisia. Suosittelen tehdasvalmisteisia tulisijoja, jotka toimivat tutkitusti ja joilla on muutakin kun perävalotakuu.

    • muurarin kaveri

      Jos takkasi lasiluukkuihin tiivistyy vettä palamisen alkuvaiheessa syy ei ole tulisijassa vaan liian kosteissa takkapuissa.Anna puiden kuivua sisällä vaikka viikon ja kokeile sitten. Viidessä vuodessa takka on aivan varmasti ehtinyt kuivua. Ota yhteys muurariin, niin hän korjaa kyllä tekemänsä virheen jos on todella ammattimies. Muuraeitakin kun on monen sorttisia, niitä, jotka muurailevat kaikennäköistä kun tilataan ja niitä jotka osaavat muurata tulisijoja, mun kaveri osaa

      • tekemä

        tiilikasa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      157
      8362
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      442
      7469
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3844
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      151
      3551
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3009
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2607
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2026
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1530
    Aihe