Mihin tiedostomuotoon kuvat kannattaisi tallentaa?

Josolisiajatusta

Hei miten kuvat kannattaa tallentaa?
Jos niistä tekee isoja suurennoksia niin tiedostot vie kaiken tilan. Joten kannattaako samasta kuvasta tehdä erilasia teidostoja riipuen käyttötarkoituksesta? Olen aika tumpelo mutta ymmärrän perusperiaatteen. Jos haluaa tehdä jotain netissä tai pienellä näytöllä näkyviä kuvakoosteita niin eikö ole järkevää tehdä kuvista vain vähän tilaa vieviä tiedostoja. Ainoa mutka tulee vaan siinä, että jos siitä sitten haluaisi vähänkin suuremman vedoksen, se ei onnistu. Ja miten sitten ja missä säilyttää noita todella suuria tiedostoja.
Jos jollain olisi näkemystä asiasta, olisin kiitollinen. Eli miten tallennatte ja missä muodossa kuvianne?

12

1679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsaah

      Alkuperäinen kuva säilytetään sellaisenaan.
      Muokattu kuva säilytetään sellaisenaan.

      Eri käyttökohteisiin tehdään tarvittaessa erilaisia kopioita. Esim. nettikäyttöön kuva pienennetään mielellään alle 100kt tiedostokokoon (vähemmän pikseleitä ja tiukempi pakkaus), ellei ole joku erityinen syy minkä vuoksi tarvittaisiin parempi tiedosto. Muista tallentaa pienennetty tiedosto eri nimellä, ettet vaan hukkaa alkuperäistä.

      Isoja tulosteita tehdessä käytät tietysti sitä alkuperäiskokoista tiedostoa, etkä mitään pienennettyä versiota.

    • 5645v45g465645f64d5f64

      Raw kuva ulkoiselle talteen. Ja yleensä myös säilytän käsitellyn tiff kuvan. Siitä sitten helposti pienentää jos tarvetta. Jokainen valokuvaaja tarvitsee ulkoisia kovalevyjä varastoksi.

    • Jatätäkinfunts

      Miten sitten kuvien skannaukset vahoista kuvista tai isoista dioista. Mihin muotoon ne tallennatte? Miten ne kannattaisi säilyttää niin että jatkossa saa laadukkaita tulosteita.

      • jgdasghfag

        16 bittinen tiff on hyvä. Useimmat skannerit ymmärtää sitä. Se, mitä skanneri parhaimmalla laadulla tekee, se talletetaan mieluiten kahdelle eri kovalevylle.
        Talletettavaa kuvaa varastokuvaa (originaalia) ei kannata muokata, vaan tallettaa sellaisenaan, silloin siitä voi milloin tahansa muokata kopion haluttuun tarkoitukseen. Jokainen originaaliin tehty muokkaus heikentää jälkimuokkausmahdollisuutta, siksi originaali pidetään alkuperäisenä. Muokkaamattomana.


    • Sbuai

      Ehkä pitäisi tallentaa useammalla tavalla. Tiff on varmasti hyvä mutta sitten pitäs olla joku vähän tilaa vievä muoto nettikäyttöön. Mikä se voisi olla?

      • kjsafkhe

        Nettikäyttöön ei ole juuri muuta kuin jpg. Nykyään myös png, mutta tuohan on vain lisätalletus muoto, sitä ei sovi käyttää originaaleille.
        Originaalit pidetään AINA siinä tiedostomuodossa ja kunnossa, jossa ne on tuotettu. Käyttökuvat on sitten yleensä vieläkin jpg ja ne on noiden originaalien lisänä tilaa viemässä, ei niiden sijasta.
        Pitää vain hankkia lisää kovalevyjä.


    • Kuvaan yleensä muotoon nef jpg. Jos jpg on hyvä niin nef on lähes hyödytön mutta tapauksissa joissa osa jpg kuvaa näyttää "mustalta tai joskus hieman ylivalottuneelta sen saa monesti korjattua nef kuvasta joka on huomattavasti suuri bittisenpi väriensä osalta kuin 8 bitin jpg.

      Varastointihan ei tänään ole pulma koska ulkopuolisia usb3 teran levyjä saa muutamalla kympillä ja niitä mahtuu kirjohyllyyn sadoittain.

      Alkuperäistä ei kuitenkaan saa muuttaa kuten joiku jo kirjoitti vaan muunnetut/korjatut tallennetaan uuteen hakemistoon tai uudella nimellä. Silloin alkuperäinen aina pysyy alkuperäisenä.

      Olen itse kokeeksi tulostuttanut D800 rungon 36 Mpix kuvasta 3 x 2 m kuvan kankaalle ja hieman kauempaa katsoen se näyttää valokuvalta joskin läheltä tiiraillen kun koko kuva ei ole näkökentässä se on hieman karhea koska kankaan struktuuri näkyy sekä se, että siinä on vain 4 pikseliä/mm2. Muutoin se on levitettynä lähes seinän kokoinen maisema Norjan vuonoilta.

      Ainakin tärkeimmistä kuvista säilyttäisin sekä jpg että nef/raw versiot kuten itsekin teen.

    • Nikon_kamera

      Levytila on nykyjään niin halpaa, että säilytän kaikki RAW kuvat kahdella levyllä, ei kannata tuhlata aikaa huonojen perkaamiseen, eikä tapahdu vahinkoja kun säilyttää kaikki. Normaalit koneelta katsottavat kuvat tallennan jpeg -muotoon parhaalla laadulla. Isoina printattavat kuvat konvertoin 16 bitin TIFFeiksi. Konvertoidut kuvat tallennan kolmelle eri levylle. Jos pidän jotain kuvashowta, niin teen pienemmät jpeg-kuvat eri kansioon sitä varten.

      RAW kuvat ovat näppärä alkulähde eri versiolle, kun Lightroomista voi aina tulostaa tarvittavaa kokoa ja laatua ilman pelkoa että originaali menee miksikään.

    • Hunti

      Missä muodossa noi Ihmisten nettiin lataamat kuvat yleensä ovat?

      • gerdfs

        Yleensä kuvat laitetaan nettiin jpg-muodossa, koska se on yleisesti ymmärrety ja tehokas pakkaaja (=>pieni tiedostokoko).

        Muut vaihtoehdot on lähinnä png ja gif, jotka mahdollistaa mm. läpinäkyvät kuvat. Näitä käytetään etenkin piirroksissa, logoissa ym.


    • Kuvaa RAW-kuvia. Niistä sitten tallennetaan sen kokoisia kuvia kuin tarvitaan. Nykyiset editorit eivät koske alkuperäiseen joten muokkauskomennot tallentuu erilliseen tiedostoon. RAW-kuvat ja editorin tietokanta ym. talteen ulkoiselle. jpg tiedostoista pitää poistaa ylimääräinen data. Siellä voi olla väriprofiili, editorin muokkaushistoria, paikka tietoja, ym. ym. Ei Wordin tekstejäkään saa lähettää minnekään. png-kuvat isoja, sillä niissä häviötön pakkaus. jpg sopii nettikäyttöön. png ja tiff vaatimampaan käyttöön.

    • Kysyz

      Ilmeisesti teette kaiken editoinnin itse. Siis ekaks raw siitä sitten mitä tarvitsee tiff ja jpg. Mutta miten olette taltioneet vanhat filminne tai dianne, vai oletteko. Jos työn teettää ulkopuolisella se on ainakin super kallista, jos taltioitavaa on paljon. Miten taltioitte vanhat filmit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      197
      11742
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5539
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2847
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2445
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2374
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      1983
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1929
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1627
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1570
    Aihe