Laurin talot?

Sipoonuudisasukas

HIenoa, kun Sipoossa on oma arkkitehti Lauri Ylönen. Byrokratia vaatii paljon paperia. Ylösen toimisto varmaan toimittaa kaikki Sipoon rakennustoimistoon. Muutenkin vaatimukset seinän paksuudesta, ikkunapinta-alasta jne on melkoisia. Ylönen ottaa nuo kaikki huomioon. Hienoa kun artistin työn ohella on saanut arkkitehdin paperit valmiiksi. Varmaan Espoossa opiskellut, kun täällä päin asuukin.

7

3010

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6milloinlies

      Eliitillä on omat säännöt. Vapaamuurarin on hyvä rakentaa.

    • 22222222222222

      Huoh ..huoh... arkkitehdiksi opiskelu kestää monia vuosia. Yleensä vähintään kuusi vuotta.
      Ekaks luetaan tekniikan kandiksi ja sitten maisteritutkinto päälle ja lopuksi vielä diplomityö... niin sitten saat tittelin Arkkitehti SAFA. Monilla kuitenkin tämä titteli venyy, kun ovat välillä töissä.

      Lauri on itseoppinut stailaaja tai mikä lie.. Kaikki arkkitehdit nauravat koko touhua.

    • saakelintunari

      Ylönen rakentaa paskaa, jos ei minkäänlaista näkemystä rakentamisesta.
      Jos rakennustyömaalla ei käydä 2-3 viikkoon niin ei voi ihmetellä jos Virolaiset kusettaa.
      Jenkeistä asti on paha valvoa työmaata, senhän nyt pitäisi jokaisen tajuta.
      Jos olisin itse laittanut itseni likoon Lauri Ylösenä niin olisin asunut siellä työmaalla varsinkin kun vielä kavereille on rakentamassa.
      Elastisen talon väliseinissä on jotain puoleksi syötyjä hampurilaisia ja kustu lattialle ja se kusi on imeytynyt betoniin, ja kun lattialämmitys laitetaan päälle niin se kusi ja hampurilaispaperit alkavat haista. Onko toi Lauri Ylönen joku saatanan tampio? Miten muka voi ilman koulutusta alkaa vetämään tämmöisiä projekteja? Kiertäkää kaukaa tämmöisen Alvardagit ne on ihan tumpeloita tuossa firmassa. Eikä tuossa ollut joku oikea arkkitehti hommassa mukana. Eikö se muka tiennyt että rakennusaikaisia töitä pitää valvoa oikeasti työmaalla? Kuulostaa että homma olisi Oulun senaattikiinteistön hommia, eikö sielläkin ne päälliköt kuittaa sähköpostilla hommat tehdyksi.
      Tuntuu että verkostuminen on tärkeämpää kuin työtehtävien hoito.

    • Ovistajaikkunoista

      No mutta, ei kai Lauri tässä ole muuta tekemässä kuin rahaa? Miten paljon hän sai myyntivoittoa Karhusaaren talostaan, useita miljoonia, ja niin tulee käymään esim. Sipoon kohteen kanssa. Kun nimi on Lauri Ylönen, se vain menee niin. Kun on edes pieni nimi valloissa, on suuri nimi pienessä suomessa jne. Sillä että minä tai sinä käymme täällä viisastelemaan tietämyksellämme, ei ole mitään vaikutusta ko. Laurin menestykseen. Mitä Lauri sai pelkästään tästä yhdestä jonninjoutavasta TV- ohjelmasta? Raha tulee rahan luokse!

    • osta_pois

      Nyt sitten Ylösen Salparin talo myytävänä!

    • Anonyymi

      Kivoja isoikkunaisia kesänviettopaikkoja, laulajalle, muusikkopariskunnalle, näyttelijäkaksikolle karuun saareen. Tykkäsin näkemästäni, jopa uusinnat olen katsonut televisiosta. Musta tasakattotalo sopii hyvin luontoon, huomattavasti paremmin kuin jyrkät harjakatot ja paksu liimahirsi.

    • Anonyymi

      Kammottavan rumaa laatikkorakentamista on tuolla Sipoon tontilla. Ihmetyttää kuinka kunta on antanut luvan näin totaalisesti pilata kauniin rantanäkymän.
      Muistuttaa erehdyttävästi entisen Neuvostoliittolaista täydellisen tyylitajutonta rakentamista, enää puuttuu joku vanha panssarivaunun tai sotalentokoneen ruma runko sieltä talon katolta, muuten on kuin ne sadat mauttomat muistomerkit em. valtion mailla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1050
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      994
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      957
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      854
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      89
      806
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      674
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      189
      629
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      627
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      597
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      593
    Aihe