Laurin talot?

Sipoonuudisasukas

HIenoa, kun Sipoossa on oma arkkitehti Lauri Ylönen. Byrokratia vaatii paljon paperia. Ylösen toimisto varmaan toimittaa kaikki Sipoon rakennustoimistoon. Muutenkin vaatimukset seinän paksuudesta, ikkunapinta-alasta jne on melkoisia. Ylönen ottaa nuo kaikki huomioon. Hienoa kun artistin työn ohella on saanut arkkitehdin paperit valmiiksi. Varmaan Espoossa opiskellut, kun täällä päin asuukin.

7

2965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6milloinlies

      Eliitillä on omat säännöt. Vapaamuurarin on hyvä rakentaa.

    • 22222222222222

      Huoh ..huoh... arkkitehdiksi opiskelu kestää monia vuosia. Yleensä vähintään kuusi vuotta.
      Ekaks luetaan tekniikan kandiksi ja sitten maisteritutkinto päälle ja lopuksi vielä diplomityö... niin sitten saat tittelin Arkkitehti SAFA. Monilla kuitenkin tämä titteli venyy, kun ovat välillä töissä.

      Lauri on itseoppinut stailaaja tai mikä lie.. Kaikki arkkitehdit nauravat koko touhua.

    • saakelintunari

      Ylönen rakentaa paskaa, jos ei minkäänlaista näkemystä rakentamisesta.
      Jos rakennustyömaalla ei käydä 2-3 viikkoon niin ei voi ihmetellä jos Virolaiset kusettaa.
      Jenkeistä asti on paha valvoa työmaata, senhän nyt pitäisi jokaisen tajuta.
      Jos olisin itse laittanut itseni likoon Lauri Ylösenä niin olisin asunut siellä työmaalla varsinkin kun vielä kavereille on rakentamassa.
      Elastisen talon väliseinissä on jotain puoleksi syötyjä hampurilaisia ja kustu lattialle ja se kusi on imeytynyt betoniin, ja kun lattialämmitys laitetaan päälle niin se kusi ja hampurilaispaperit alkavat haista. Onko toi Lauri Ylönen joku saatanan tampio? Miten muka voi ilman koulutusta alkaa vetämään tämmöisiä projekteja? Kiertäkää kaukaa tämmöisen Alvardagit ne on ihan tumpeloita tuossa firmassa. Eikä tuossa ollut joku oikea arkkitehti hommassa mukana. Eikö se muka tiennyt että rakennusaikaisia töitä pitää valvoa oikeasti työmaalla? Kuulostaa että homma olisi Oulun senaattikiinteistön hommia, eikö sielläkin ne päälliköt kuittaa sähköpostilla hommat tehdyksi.
      Tuntuu että verkostuminen on tärkeämpää kuin työtehtävien hoito.

    • Ovistajaikkunoista

      No mutta, ei kai Lauri tässä ole muuta tekemässä kuin rahaa? Miten paljon hän sai myyntivoittoa Karhusaaren talostaan, useita miljoonia, ja niin tulee käymään esim. Sipoon kohteen kanssa. Kun nimi on Lauri Ylönen, se vain menee niin. Kun on edes pieni nimi valloissa, on suuri nimi pienessä suomessa jne. Sillä että minä tai sinä käymme täällä viisastelemaan tietämyksellämme, ei ole mitään vaikutusta ko. Laurin menestykseen. Mitä Lauri sai pelkästään tästä yhdestä jonninjoutavasta TV- ohjelmasta? Raha tulee rahan luokse!

    • osta_pois

      Nyt sitten Ylösen Salparin talo myytävänä!

    • Anonyymi

      Kivoja isoikkunaisia kesänviettopaikkoja, laulajalle, muusikkopariskunnalle, näyttelijäkaksikolle karuun saareen. Tykkäsin näkemästäni, jopa uusinnat olen katsonut televisiosta. Musta tasakattotalo sopii hyvin luontoon, huomattavasti paremmin kuin jyrkät harjakatot ja paksu liimahirsi.

    • Anonyymi

      Kammottavan rumaa laatikkorakentamista on tuolla Sipoon tontilla. Ihmetyttää kuinka kunta on antanut luvan näin totaalisesti pilata kauniin rantanäkymän.
      Muistuttaa erehdyttävästi entisen Neuvostoliittolaista täydellisen tyylitajutonta rakentamista, enää puuttuu joku vanha panssarivaunun tai sotalentokoneen ruma runko sieltä talon katolta, muuten on kuin ne sadat mauttomat muistomerkit em. valtion mailla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      37
      4162
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4002
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3117
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    5. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2961
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      72
      2690
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2443
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      118
      2060
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      43
      1861
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1760
    Aihe