Laurin talot?

Sipoonuudisasukas

HIenoa, kun Sipoossa on oma arkkitehti Lauri Ylönen. Byrokratia vaatii paljon paperia. Ylösen toimisto varmaan toimittaa kaikki Sipoon rakennustoimistoon. Muutenkin vaatimukset seinän paksuudesta, ikkunapinta-alasta jne on melkoisia. Ylönen ottaa nuo kaikki huomioon. Hienoa kun artistin työn ohella on saanut arkkitehdin paperit valmiiksi. Varmaan Espoossa opiskellut, kun täällä päin asuukin.

7

2933

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6milloinlies

      Eliitillä on omat säännöt. Vapaamuurarin on hyvä rakentaa.

    • 22222222222222

      Huoh ..huoh... arkkitehdiksi opiskelu kestää monia vuosia. Yleensä vähintään kuusi vuotta.
      Ekaks luetaan tekniikan kandiksi ja sitten maisteritutkinto päälle ja lopuksi vielä diplomityö... niin sitten saat tittelin Arkkitehti SAFA. Monilla kuitenkin tämä titteli venyy, kun ovat välillä töissä.

      Lauri on itseoppinut stailaaja tai mikä lie.. Kaikki arkkitehdit nauravat koko touhua.

    • saakelintunari

      Ylönen rakentaa paskaa, jos ei minkäänlaista näkemystä rakentamisesta.
      Jos rakennustyömaalla ei käydä 2-3 viikkoon niin ei voi ihmetellä jos Virolaiset kusettaa.
      Jenkeistä asti on paha valvoa työmaata, senhän nyt pitäisi jokaisen tajuta.
      Jos olisin itse laittanut itseni likoon Lauri Ylösenä niin olisin asunut siellä työmaalla varsinkin kun vielä kavereille on rakentamassa.
      Elastisen talon väliseinissä on jotain puoleksi syötyjä hampurilaisia ja kustu lattialle ja se kusi on imeytynyt betoniin, ja kun lattialämmitys laitetaan päälle niin se kusi ja hampurilaispaperit alkavat haista. Onko toi Lauri Ylönen joku saatanan tampio? Miten muka voi ilman koulutusta alkaa vetämään tämmöisiä projekteja? Kiertäkää kaukaa tämmöisen Alvardagit ne on ihan tumpeloita tuossa firmassa. Eikä tuossa ollut joku oikea arkkitehti hommassa mukana. Eikö se muka tiennyt että rakennusaikaisia töitä pitää valvoa oikeasti työmaalla? Kuulostaa että homma olisi Oulun senaattikiinteistön hommia, eikö sielläkin ne päälliköt kuittaa sähköpostilla hommat tehdyksi.
      Tuntuu että verkostuminen on tärkeämpää kuin työtehtävien hoito.

    • Ovistajaikkunoista

      No mutta, ei kai Lauri tässä ole muuta tekemässä kuin rahaa? Miten paljon hän sai myyntivoittoa Karhusaaren talostaan, useita miljoonia, ja niin tulee käymään esim. Sipoon kohteen kanssa. Kun nimi on Lauri Ylönen, se vain menee niin. Kun on edes pieni nimi valloissa, on suuri nimi pienessä suomessa jne. Sillä että minä tai sinä käymme täällä viisastelemaan tietämyksellämme, ei ole mitään vaikutusta ko. Laurin menestykseen. Mitä Lauri sai pelkästään tästä yhdestä jonninjoutavasta TV- ohjelmasta? Raha tulee rahan luokse!

    • osta_pois

      Nyt sitten Ylösen Salparin talo myytävänä!

    • Anonyymi

      Kivoja isoikkunaisia kesänviettopaikkoja, laulajalle, muusikkopariskunnalle, näyttelijäkaksikolle karuun saareen. Tykkäsin näkemästäni, jopa uusinnat olen katsonut televisiosta. Musta tasakattotalo sopii hyvin luontoon, huomattavasti paremmin kuin jyrkät harjakatot ja paksu liimahirsi.

    • Anonyymi

      Kammottavan rumaa laatikkorakentamista on tuolla Sipoon tontilla. Ihmetyttää kuinka kunta on antanut luvan näin totaalisesti pilata kauniin rantanäkymän.
      Muistuttaa erehdyttävästi entisen Neuvostoliittolaista täydellisen tyylitajutonta rakentamista, enää puuttuu joku vanha panssarivaunun tai sotalentokoneen ruma runko sieltä talon katolta, muuten on kuin ne sadat mauttomat muistomerkit em. valtion mailla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      180
      13558
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5483
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4930
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3709
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2853
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1791
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1697
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe