Laurin talot?

Sipoonuudisasukas

HIenoa, kun Sipoossa on oma arkkitehti Lauri Ylönen. Byrokratia vaatii paljon paperia. Ylösen toimisto varmaan toimittaa kaikki Sipoon rakennustoimistoon. Muutenkin vaatimukset seinän paksuudesta, ikkunapinta-alasta jne on melkoisia. Ylönen ottaa nuo kaikki huomioon. Hienoa kun artistin työn ohella on saanut arkkitehdin paperit valmiiksi. Varmaan Espoossa opiskellut, kun täällä päin asuukin.

7

2975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6milloinlies

      Eliitillä on omat säännöt. Vapaamuurarin on hyvä rakentaa.

    • 22222222222222

      Huoh ..huoh... arkkitehdiksi opiskelu kestää monia vuosia. Yleensä vähintään kuusi vuotta.
      Ekaks luetaan tekniikan kandiksi ja sitten maisteritutkinto päälle ja lopuksi vielä diplomityö... niin sitten saat tittelin Arkkitehti SAFA. Monilla kuitenkin tämä titteli venyy, kun ovat välillä töissä.

      Lauri on itseoppinut stailaaja tai mikä lie.. Kaikki arkkitehdit nauravat koko touhua.

    • saakelintunari

      Ylönen rakentaa paskaa, jos ei minkäänlaista näkemystä rakentamisesta.
      Jos rakennustyömaalla ei käydä 2-3 viikkoon niin ei voi ihmetellä jos Virolaiset kusettaa.
      Jenkeistä asti on paha valvoa työmaata, senhän nyt pitäisi jokaisen tajuta.
      Jos olisin itse laittanut itseni likoon Lauri Ylösenä niin olisin asunut siellä työmaalla varsinkin kun vielä kavereille on rakentamassa.
      Elastisen talon väliseinissä on jotain puoleksi syötyjä hampurilaisia ja kustu lattialle ja se kusi on imeytynyt betoniin, ja kun lattialämmitys laitetaan päälle niin se kusi ja hampurilaispaperit alkavat haista. Onko toi Lauri Ylönen joku saatanan tampio? Miten muka voi ilman koulutusta alkaa vetämään tämmöisiä projekteja? Kiertäkää kaukaa tämmöisen Alvardagit ne on ihan tumpeloita tuossa firmassa. Eikä tuossa ollut joku oikea arkkitehti hommassa mukana. Eikö se muka tiennyt että rakennusaikaisia töitä pitää valvoa oikeasti työmaalla? Kuulostaa että homma olisi Oulun senaattikiinteistön hommia, eikö sielläkin ne päälliköt kuittaa sähköpostilla hommat tehdyksi.
      Tuntuu että verkostuminen on tärkeämpää kuin työtehtävien hoito.

    • Ovistajaikkunoista

      No mutta, ei kai Lauri tässä ole muuta tekemässä kuin rahaa? Miten paljon hän sai myyntivoittoa Karhusaaren talostaan, useita miljoonia, ja niin tulee käymään esim. Sipoon kohteen kanssa. Kun nimi on Lauri Ylönen, se vain menee niin. Kun on edes pieni nimi valloissa, on suuri nimi pienessä suomessa jne. Sillä että minä tai sinä käymme täällä viisastelemaan tietämyksellämme, ei ole mitään vaikutusta ko. Laurin menestykseen. Mitä Lauri sai pelkästään tästä yhdestä jonninjoutavasta TV- ohjelmasta? Raha tulee rahan luokse!

    • osta_pois

      Nyt sitten Ylösen Salparin talo myytävänä!

    • Anonyymi

      Kivoja isoikkunaisia kesänviettopaikkoja, laulajalle, muusikkopariskunnalle, näyttelijäkaksikolle karuun saareen. Tykkäsin näkemästäni, jopa uusinnat olen katsonut televisiosta. Musta tasakattotalo sopii hyvin luontoon, huomattavasti paremmin kuin jyrkät harjakatot ja paksu liimahirsi.

    • Anonyymi

      Kammottavan rumaa laatikkorakentamista on tuolla Sipoon tontilla. Ihmetyttää kuinka kunta on antanut luvan näin totaalisesti pilata kauniin rantanäkymän.
      Muistuttaa erehdyttävästi entisen Neuvostoliittolaista täydellisen tyylitajutonta rakentamista, enää puuttuu joku vanha panssarivaunun tai sotalentokoneen ruma runko sieltä talon katolta, muuten on kuin ne sadat mauttomat muistomerkit em. valtion mailla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      95
      2790
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      133
      2000
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      58
      1967
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      34
      1654
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      94
      1590
    6. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      28
      1544
    7. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      141
      1304
    8. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      416
      1103
    9. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      257
      1019
    10. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      19
      1005
    Aihe