Nyt tarvis apuja,
Koira nuori uros ja päästelee sellaisia hajupommeja että kohta kaasunaamari tulee ajankohtaiseksi.
Koira on allergiaruokaa syönyt koko ikänsä ja nyt vain nappuloita koska olen karsinut kaikki muut pois ruokavaliosta, ei siis mitään mitä aikaisemmin sai esim. herkkuja allergian sallimissa puitteissa.
Nappuloissa on kokeiltu eri liha vaihtoedot,eläinkaupasta ostettu niinsanottua laaturuokaa.
Ulkoilee säännöllisesti ja pitkän lenkin kerran päivässä.
Mistähän johtuu voiko olla stressiä kun narttuja on paljon ympärillä naapuristossa.
Asialliset vastaukset kiitos.
Koira piereskelee
15
1282
Vastaukset
- ouyguipgt752igh
Hiukka ootekoloknia (partavettä esim.) nappulan sekaan, tuoksu paranee huomattavasti!
- meillesopivalöyty
Sopimaton ruoka aiheuttaa ilmavaivoja.Jos vatsa on herkkä, tarvitsee herkille vatsoille sopivaa ruokaa.Oletko valinnut merkin suuresta lemmikkieläinketjusta?Jos et kannattaisi sieltä valita sopiva ;)
- addas
Varusteleka myy kaasunaamareita. Kysypäs heiltä.
- etqweqwet
Ootekolonge tappaisi koiran, mutta ainakin piereskely loppuisi.
Varmaan pierujen hajuun vaikuttaa sama kuin ihmiselläkin, eli protskupitoinen ruoka tuottaa karseenhajuisia pieruja.
Kasvispainotteisempi ruoka olis sikäli hyvä, tai jos asentaa suodattimen koiran perseen eteen. - Fart.Simpson
Naapuruston nartut saattavat tosiaan aiheuttaa stressiä ja piereskelyä uroskoirassa. Jos raflassa on naisia, itse ainakin itse stressaannun ja alan piereskellä. Naapurissakin asuu upea seksipakkaus ja hän vaikuttaa kuin laksatiivi. Jatkuvan ripulin aiheuttaman nestehukan vuoksi käyn kerran viikossa sairaalassa nesteytyksessä. Kotona ollessani joudun ravaamaan vessassa jatkuvasti ja nukkuessani peittoni leijuu ilmassa. Kotivakuutuksessani on erillinen maininta metaaniräjähdyksen mahdollisuudesta.
No siis ihan oikeastikin näiden möhelöjuttujen jälkeen koira vaan pireskelee, joskus enemmän tai vähemmän.
Itsekin omani niin tehdessä kun se haisee siinä vieressäni mietin mitä, söikö jotain ei tavallista vai onko ripulivirus tai metsässä nuoltu heilan pissa nyt aiheena.
Yleensä ei mikään noista, sitä vaan pierettää. Yhdeksän sakua omistaneena voin kertoa että ovat joko huonoja tai hyviä tässä suhteessa.
Toki kaikki aina silloin tällöin.- gvbuihyo52jhb
Anna sen ny vaan pierrä! Jos se ei piere, se räjähtää ja silloin ei oo kellään kivaa!!
- jghjhi
gvbuihyo52jhb kirjoitti:
Anna sen ny vaan pierrä! Jos se ei piere, se räjähtää ja silloin ei oo kellään kivaa!!
Ainakaan kyseisellä koirulilla.
- proprebiootit
Suosittelen maitohappobakteereja, apteekista, luontaistuotekaupasta tai hyvältä eläinlääkäriltä. Maitohappobakteerit palauttavat suoliston hyvän bakteeritasapainon, joka tällä koiralla on häiriintynyt.
- Vitun.puoskari.oo.hiljaa
Suosittelet tuota yleislääkettäsi varmaan laktoosi-intoleraatikoillekin, idiootti.
- liitykatiskaan
Koiran ruuansulatus on erikoistunut lihan käsittelyyn, kasvissyöjä se ei ole. Koira ja ihminen ovat siis eri lajeja, ravinnontarpeen ymmärtää kun katsoo koiran hampaistoa, ne ovat petoeläimen hampaat. Usein kaasunmuodostuksen takana on nappularuokinta, nappuloissa oleva maissi tai vehnä. Koiran suolisto on niin lyhyt, etteivät kasvisten ravintoaineetkaan kunnolla ehdi imeytymään. Siirrä koira liharuualle, moni on siitä saanut avun koiransa vatsavaivoihin. Googletappas koiran liharuokinta.
- äläliity
Itseasiassa koiran ruoansulatus perustuu raatojen syöntiin, ei kissamaiseen "tuoreenlihan" saalistamiseen.
Koiralle on herkkua saaliseläimen puoliksisulanut ohutsuolen sisältö, joka on pääasiassa kasvisperäistä massaa.
Jos pelkkiä hampaita verrataan, niin ihminen on korkeintaan siankaltainen saaliseläin...
- äläliity
Itseasiassa koiralle on herkkua saaliseläimen kokonaan sulanut paksusuolen sisältö, joka on pääasiassa ruskeaa massaa.
- äläliity
Jaa... sitä samaa jota on päässäsi?
- eituhnuttele
Jos olet ostanut royal caninia niin kai tiedät ettei se sovellu eläinrehuksi ? Kokeile jotain muuta. Itse tilaan zooplussa wolf of wildernessiä, ja ei pieretä. Joskus toki tuhnuttaa mutta yleensä on saanut joltain tutulta jotain herkkua mikä ei ehkä sovi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514549Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983969Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342689Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102472100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342209Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks111809Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1191597Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491454- 341325
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241321