Pakko oli tulla kertomaan kaikille saumurin ostoa harkitseville:
Myin nim viime vuonna muuton vuoksi Berninan saumurini rahapulan vuoksi.
Sitten alkoi harmittaa kun uudessa asunnossa ei ollutkaan saumuria.
Aloin etsiä sitten uutta, ja päätin että nyt vaihdan mallia.
Olen ommellut valtavasti tällä uudella saumurilla ja se on aivan ihana.
Kun vaihdan rullapäärmeeseen, koska sillä saa niin nopeasti kaikki mekkojen helmat ja muut reunat, niin täällä koneella se tapahtuu nopeasti.
Kaiken kaikkiaan täytyy sanoa, että vaikka Bernina oli hyvä kone, niin tämä Juki on paljon parempi ja helpompi käyttää.
Jos harkitset ostoa niin googlaile missä myydään, en ala edustamaan mitää kauppaa, vain mallia halua kehua!
Juki Mo-104D
Ja varmaan ne Jukin muutkin mallit on hyviä.
Saumuri Juki Mo-104D Mahtava
7
9473
Vastaukset
- Soprano69
Moi, ilmeisesti et tiennyt että JUKI tekee myös BERNINAN saumurit. Joten samalla viivalla ovat JUKI on vain huomattavasti edullisempi. Koneet ovat teknisesti aivan samoja, erilaiset kuoret!!!
- Pellavafanitar
Hei, arvelin minäkin että Berninan moottorit samaa laatua Jukin kanssa.
Itselläni oli aikoinaan Jukin tehdassaumuri, ja nyt tuo Jukin malli Mo-104D ja on kyllä aivan huippukone, suosittelen ja nyt voin kertoa mistä sitä saa:
http://marevik.fi/ompelukone-verkkokauppa/
Miksi ostaa Bernina 900 eurolla? Hyvää ompelua kaikille saumurin ostoa harkitseville! - Pellavafanitar33
Hei, Tulin vielä kertomaan, kun minun Facebook sivulle osui mainos
saumureista, no tietenkin, kun ´google tunnistaa mitä sivuja katselen:)
No Jukin saumurin mainos, ja tämä kone on varmasti yhtä hyvä kuin oma Jukin
mallini,= Juki MO-114D ja maksaa tosi vähän 549 euroa, ei kannata ajatellakaan
muuta mallia kuin Jukia!
Tätä konetta myydään tässä kaupassa: Uudenmaan ompeluko https://www.ompelukoneverkko.fi/epages/ompelukoneverkko.mobile/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2016013103 - halvallakinsaa
tää työtön joutui ostamaan Lidlistä 150€ nelilankasen Singerin saumurin ja on kyllä hintaansa nähden oiva kone.....pelannu ku enkeli tähän asti vaikka paljon olen jo ommellut.
- ollutkumpikin
Onhan munkin tänne tultava kommentoimaan. Mullakin oli ensin parin sadan egen singeri, ajoin sen loppuun paris vuodessa. Olin pitkällä sairaslomalla ja ihan säästääkseni vaatekuluissa, koirien puvuissa yms ostin. Ompelin tosi paljon. Muillekin kuin itselleni. Hyvää oli esim. vapaavarsi ja ihan hyvin pelitti.paitsi jos oli jotain paksumpaa, saumakohtaa tms.Vähintään lanka tai neula katkesi ja vaihtoteriäkään ei oikein saanut.
Sitten tuli uuden oston aika. Just tuohon Juki MO 114 päädyin. Nyt olen reilun vuoden sillä painellut uusia sohvapäällisiä (huonekalusamettia) myöten eli paksummat kankaatkin menee ok ja langoitus iisimpi.Mutta vapaavarsimahdollisuutta ei ole. Pienissä hihansuissa heti ärsytti moinen puute.
Kumpikin vastaa hyvin omaa hintalaatusuhdettaan. Nyt myin tämän Jukin eteenpäin ja pidän taukoa tässä harrastuksessa. Seuraavaksi haluan vapaavarrella. Juki kuitenkin mielummin, kerran paksutkin kankaat kulkevat mukavasti - jukiton
Jukiin päin olen minäkin kallistumassa. Mutta juuri tuo vapaavarren puuttuminen arveluttaa. Janomessa se on, Singerissä ilmeisesti ja Berninassakin? Pystyykö sillä oikeasti ompelemaan helposti lastenvaatteiden resorit yms. tiukat paikat? Ompelukoneeni vapaavarrella ei kyllä vähänkään pienempiä saa helposti. Onko saumurin vapaavarsi jotenkin erilainen? Enemmän olis kyllä muuta ommeltavaa kuin lastenvaatteita, niin ehkä se Juki kuitenkin olis mulle riittävä. Ilmeisesti suhteellisen hiljainen? Onko kuitenkin metallinen kuori? Ei tosiaankaan haluais mitään muovirimpulaa.
- Anonyymi
Tuli tästä
Mieleen kun pstin Hämeentieltä v1989 ompelukoneen ja roudasin sen sitten linja-autolla kotiin. Käytetyn koneen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648