Ideoita ja ajatuksia virtaa joskus pisaroina vuoroin tihkusateena joskus ehkä jopa pienimuotoisena kuuroina..yhtä kaikki. Nyt on vallannut tunne että pitäisi saada vakavamielistä otetta hengentuotteisiin ja mahdollisesti uutta potkua kirjoittamiseen. eli onko kirjoituskursseista ollut teille apua ja jos on niin miten?
Opetetaanko siellä kirjoittamisen eri tyylejä, tai mahdollisesti vinkkejä jopa kirjan kirjoittamiseen.
kannattaako kirjoittajakurssit
6
217
Vastaukset
- dfjskld
Ei opeteta tyylejä, sillä tyyli on kirjoittajan oma asia. Sen sijaan voidaan puida esimerkiksi teeman merkitystä, aiheen merkitystä, erilaisia kerrontatapoja (kuvailu, kerronta, dialogi), henkilöhahmojen rakentamista ym.
- jsfdöl
Kirjoituskurssien parasta antia on, että siellä tutustuu muihin kirjoittajiin. :)
- fgfhdhj
Etsin teoriakursseja ja toisaalta kursseja, joilla kirjoitettaisiin jonkinlaisessa joukkohypnoosissa tajunnanvirtatekstiä pari päivää peräkkäin, tyyliin Tom Bird. Kuitenkin suurin osa kursseista on se kolmas vaihtoehto, jota en etsi: kirjoittaa hutaistaan jotain, luetaan se porukalle ja arvostellaan. Ja sitten hutaistaan lisää, luetaan jne. Siinä ei oikein opi mitään, mielestäni.
- as14
Suosittelen yliopiston kirjoittamisen opintoja. Muutaman päivän kirjoittajakurssit voivat piristää ja tuoda uusia tuttavia, mutta ei niistä pitemmän päälle oikein apua ole.
- fjlakewp
Tuohon vielä se lisäys, että usein kansalaisopistojen kirjoittajakursseilla notkuu sama "kantaremmi" vuodesta toiseen. Tuntuvat lähinnä tyhjänpäiväisiltä vertaistuki- ja terapiaryhmiltä, joilla ei ole mitään tekemistä sen kanssa, että porukka oppisi kirjoittamaan paremmin.
- TippingPoint
as14 kirjoitti:
Suosittelen yliopiston kirjoittamisen opintoja. Muutaman päivän kirjoittajakurssit voivat piristää ja tuoda uusia tuttavia, mutta ei niistä pitemmän päälle oikein apua ole.
Aivan! Pyrin Jyväskylän kirjoittamisen opintoihin kahtena vuotena ja jäin ehkä pisteen päähän hyväksymisestä. Olin silloin jo yliopiston kirjoilla suorittamassa muita opintoja.
Eli: aika raaka tilanne minun mielestä.
Välillä tuntuu tällaiselta: ei olisi kustantajia, jos ei ole kirjoittajia. Mehän olemme heidän talliensa hevosia. Ja jos tämä menee siihen, ettei uskalla lähettää tekstejään ilman arvostelupalveluja ja kursseja, menee hirveän paljon aikaa ja rahaa kirjan toivossa - ei tämä hirveän kannustavalta tunnu, nyyh.
Luen kirjoja, ostan kirjoja, otin osaa kirjoituskilpailuun, parannan tekstejäni kunnes oksettaa.
Mutta kun tämä kirjoittaminen on huumetta ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1847209Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1243259Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?501838Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601827- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am801765Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161551- 691373