Niin se vain on..

Hyviä ihmisiä ei ole eikä tule.. Niitä ei täältä löydy vaikka etsisi.. Se on kylmä tosiasia täällä ei ole muitakun valehtelijoita ja selästä puhujia ja pettäjiä ja renttuja.. Ei täällä ole ketään ja kertaakaan en ole yhdessäkään suhteessa kehenkään luottanut 100% sillä täällä ei ole sellaisia joka luottamustani edes ansaitsisi..
Enkä tule luottamaankaan kehenkään.. Täällä ei ole hyviä ihmisiä ollenkaan niitä ei ole.. Tuntuu siltä että, en pysty luottamaan kehenkään 100% se taitaa olla ainoa johon pystyn luottamaan tässä elämässä ja se on omaan itseeni..

Kuulostaa varmasti omituiselta mutta, en paljasta mitään ja pystyn ainakin pitämään salaisuudet niinkuin muut eivät pysty pitämään..Aina kertovat parhainmalle kaverille ja sanoo älä kerro kenellekkään ja noidan rinki on valmis..

Sitten siitä asiasta tietää ajan kuluttua todella moni.. Parempi vain että, ei kertoisi mistään..
Perheenseenkä en pysty 100% luottamaan omaan itseeni ainoastaan.. Sillä turha luottaa sillä siitä ei muuta kävisi kun pettyisi.. Ja vielä voin sanoa että, nykyään kaikille on tärkeintä ainoastaan yksi asia miltä naama näyttää.. Se on todella typerää mutta, minkäs sille voi.. Se on nykyaikaa ja tuntuu siltä että, nykyään vain ihmiset ovat valitsevaisempia.. Ja luulevat myös itsestään liikoja..

Kukaan ei ole täydellinen vaikka jotkut rehvastelevat että, olen kaunis mutta, jonkun mielestä se on ruma.. Joillakin todella monella on noussut liikaa ku*ta päähän.. Ja luulevat olevan sellaisia henkilöitä että, kaikki haluavat olla kanssani.. Sellaisista id*ooteista en piittaa yhtään..

Tällä menolla tulevaisuudessa koittaa ihmisien loppu vaikka se tulee joka tapauksessa toteutumaan sillä kokoajan elektroniikka vain kehittyy kokoajan ja kaikki muutkin.. Ja sitten kun on tarpeeksi kehittynyt niin kyllä jossain välissä seinä tulee vastaan ja siihen se pysähtyy..

Ja sitten vielä jokaiselle pitäisi se oikea olla olemassa tuskinpa vain ainakaan itse en halua kyllä yhtään suhdetta enempää ja tutustumisiakaan en kyllä todella halua.. Sillä kehenkään en pysty luottamaan ja lisäksi miksi edes luottaisin? Sillä hyviä ihmisiä täällä ei ole..

Tuntuu siltä että, ainoastaan itse olen hyvä ihminen.. En todella ole täydellinen enkä koskaan ole väittänyt olevani sellainen.. Tiedän että, itsessäni on paljon vikoja myös hyviä puolia niinkuin jokaisessa meissä ihmisissä..

Mutta, kuitenkin en usko oikeeseen sitä ei ole eikä tule.. Se on turhaa ajan kuluttamista.. Sillä sellaista ihmistä ei ole nimittäin hyviä ihmisiä nykyään.. Joitakin harvoja tunnen jotka niitä ovat mutta, muuten niitä ei todella ole..

Ja jos lupaa olla kertomatta jotain asiaa sitä ei pitäisi kertoa edes parhainmalle ystävälle jos niin ei haluta.. Mutta, kuka ei kertoisi parhainmalle ystävälle.. Itse en kertoisi jos ei annettaisi lupaa.. Kylmä fakta joka on totta parempi vain että, ihmisiä ei olisi ollenkaan tämäkin maailma olisi paljon parempi..

Se on kylmä fakta.. En kyllä tajua kun menee avioliittoon että, miten pystyy luottamaan toiseen 100% itse en todella pystyisi sillä en luota kehenkään 100% vaikka luottaisin 99.99.. Mutta, en 100% ainoastaan itseeni.. Ja voisin vannoa että, tässä elämässä 100% en tule luottamaan kehenkään.

Ne jotka pystyvät rakastamaan ja muutenkin luottamaan onnittelen heitä.. He ovat siihen pystyneet itse en tiedä pystynkö sillä en luota kehenkään ajattelen kaikista ainoastaan samalla tavalla.. Petturi,Valehtelija,Pettäjä.. Mutta, tunnen myös sellaisen henkilön josta en ajattele niin..

Sekin on ainoastaan oma serkkuni jonka olen tuntenut lapsesta asti.. Onnea kaikille niille jotka sen ovat saaneet ja niille jotka jaksavat yrittää etsiä sitä eivätkä heitä toivoa menemään.. Itse en tiedä yhtään miten ajattelisin niin paljon tullut huonoja kokemuksia.. On hyviäkin mutta, huonompia enemmän ja en tiedä jaksanko yrittää edes etsiä sillä se olisi kuitenkin aivan turhaa.
21668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ja vielä katseestanikin sen välillä näkee se on kuollut katse ilman tunnetta muihin.. Välillä näen kun muut nauravat ja pitävät hauskaa mutta, katseestanikin sen jo huomaa että, se ei tunne välillä iloa taikka surua.. Osittain välillä tuntuu siltä että, olisin kuollut ja minua ei olisi mutta, taas välillä siltä ei tunnu.. En taida pystyä ikinä rakastamaan taikka luottamaan..

Sisälläni jokin osa on kuollut poies.. Ja en tiedä palaako se enään koskaan takaisin.. Minun elämäni on ollut välillä kuin taivaassa olisin mutta, yleensä se on ollut yhtä hel*ttiä..

Tuntuu siltä että, kehenkään en pysty luottamaan 100% se on turhaa.. Eikä siitä saa muuta, kun kokea sen että, toiseen on turha luottaa 100%.. Sanotaan että, itseeni on pystytty luottamaan aina 100% mutta, itse en pysty luottamaan.. Enkä tiedä mihin tämä elämä minut vie enkä edes haluakkaan tietää..

Kaikki ne jotka pystyvät luottamaan se paljon itse en pysty.. Ja kaikille niille jotka ovat ansainneet onnensa onnea heille.. Ja muutenkin toivoisin muille sitä oikeaa mutta, itselleni välillä toivoisin yhtä ja ainoaa asiaa kuolemaa.. Mutta, aijon tämän elämän elää vaikka tuskaa helppoa se ei tule olemaan..

Ps.

Älkää antako periksi jos haluatte jotain taistelkaa sen puolesta itse en taida kyetä siihen.. Mutta, toivon että, te muut jaksatte ja yritätte ettekä anna periksi itsekkään en anna periksi vaikka se on vaikeaa ollutkin.. Olen sitä mieltä että, kaikilla meillä täällä maailmassa on merkitys ja tarkoitus..

Äänestä
  • Surullista kuulla että elämä on jo nuin nuorena pistänyt katkeroitumaan..Menettämään toivon..
    Itse en voi koskaan menettää toivoa siks tuo kuulostaa niin oudolta että täysin menettää uskon toiseen ihmiseen..
    Mutta sun päätä näyttää olevan vaikeeta kääntää,toivottavasti kuitenki tuo on vaan hetkellistä ja tulee taas joku jonka takia uskallat laittaa kaiken likoon..
    Koska parempi menettää kaikki kun että tuhlaa ainoan elämänsä vaan sen takia että pelkää..
    Mutta eihän tuo ole ainoa totuus..Kaikilla omat näkemyksensä..

    Äänestä

  • mila_88 kirjoitti:

    Surullista kuulla että elämä on jo nuin nuorena pistänyt katkeroitumaan..Menettämään toivon..
    Itse en voi koskaan menettää toivoa siks tuo kuulostaa niin oudolta että täysin menettää uskon toiseen ihmiseen..
    Mutta sun päätä näyttää olevan vaikeeta kääntää,toivottavasti kuitenki tuo on vaan hetkellistä ja tulee taas joku jonka takia uskallat laittaa kaiken likoon..
    Koska parempi menettää kaikki kun että tuhlaa ainoan elämänsä vaan sen takia että pelkää..
    Mutta eihän tuo ole ainoa totuus..Kaikilla omat näkemyksensä..

    Usko että, niin tulee käymään olen menettänyt luottamuksen ja kehenkään en luota 100%. Ja sitten vielä sydänmeni on jäätynyt ja kovettunut kiveksi. Ei tässä auta kyllä mikään muu kuin aika.. Ei tässä suhteet eikä muutkaan auta..

    Liikaa pettymisiä elämässä ja luottamus ei ole ikinä ollut 100% ja sitten vielä lisäksi minulle on useasti valehdeltu kasvotusten ja muutenkin.. Paljon on elämän aikana tapahtunut minulle eninmäkseen huonoja asioita..

    Mutta, hengissä vielä olen mutta, sitten jos perheeni katoaa luultavasti saatan kadota mukana ellen silloin ole jo pohjalla ja en tunne mitään.. Osittain niin on jo käynyt ja sen näkee jo silmistä että, ne ovat osittain kuolleet kun niitä katsoo tarkasti..

    Ja olen omanalaisen muurin sisällä.. Aina välillä en kuitenkaan pysyvästi.. Ja silloin kaikki tietävät sen että, minulle on turha puhua.. SIllä silloin en tunne surua enkä mitään.. Mutta, se ei onneksi ole minulla pysyvää.

    Äänestä

Kannattaisi mahd. vaihtaa nimimerkki nuoresta miehestä nuoreen poikaan, sillä tuo oli aika paksua tekstiä.
Yleistäminen ei tosiaankaan ole hyväksi, ei missään tilanteessa.
Hyviä ihmisiä on ja tulee aina olemaankin, ei muutamat huonot yksilöt likaa kaikkien muiden mainetta.
Kannattaisi myös ehkäpä harkita psykiatrille menemistä, jos se elämä noin ylivoimaiselta tuntuu.

Äänestä
  • Et todella tiedä kelle puhut ja olisi parenpi että, et olisi edes kommentoinut ollenkaan et todella tiedä minkälainen nuoruus minulla on ollut ja muutenkin psykiatrille mukamas pitäisi mennä se ei auttaisi yhtään vaikka sielä olisin päivät pitkät..

    Ja yleistämisestä todellakin se on faktaa mitä puhun.. Hyviä ihmisiä on se on totta mutta, todellakin harvassa ja kunnon ihmisiä sitäkin vähemmnä varsinkin nykynuorista alle 16v.

    Jopa jotkut ala-aste ikäiset kokeilevat jo seksiä todella sairasta.. Ja muutenkin kokeilevat kaikkea onko se järkevää ei todella ole!. Ja suunta on aika pahasti hukassa jos tämä menee tästä pahempaan suuntaan..

    Ja sitten vielä kunnon ihmisiä kyllä on vaikka niihin en todellakaan ole törmännyt pahemmin muutamiin.. Ja sanotaan että, olen luottanut melkein 100% niin aina on puhuttu jostain asiasta täyttä Pa*kaa joten..

    Miksi luottaisin sillä se ei ole sen arvoista tiedän että, tämä asia ei ole normaalia mutta, niin se vain on kehenkään en pysty 100% luottamaan.. Ja en aijokkaan luottaa.. Ja sitten vielä yleistämin on jossain asioissa hyvä asia kuten tässä asiassa ja se on todella faktaa. Sanotaan että, murto-osa on täällä kunnon ihmisiä alla 16v taikka 16.. Sillä ei ole aikuistunutta porukkaa vielä..

    Niitä kunnon ihmisiä löytyy mutta, ikä luokka on 18 eteenpäin.. Silloin on vasta aikuistunut ja tällä menolla tämä suunta on todella menossa väärään suuntaan kun ala-astelaisetkin kokeilevat jo kaikkea ja sanotaan että, kokeileminen muutenkin on lisääntynyt nuoremmilla..

    Se on ymmärrettävää että, kokeilee mutta, eiköhän kokeilut pitäisi aikasintaan aloittaa ylä-asteella parempi ettei silloinkaan mutta, kuitenkin suunta on kyllä aivan hukassa.. Jossain vaate osastollakkin jotkut ala-asteella olevat puhuvat stringeistä ja muutenkin muistakin asioista jotka eivät todella kuulu ala-aste ikään..

    Menee aiheesta toiseen mutta, sillä ei ole väliä ja todella en tarvitse psykiatrin hoitoa en todella tarvitse.. Tietäisin todella monia ihmisiä jotka sitä tarvitsisivat mutta, itse en todella tarvitse joten tuollainen oli aivan turha kommentti ja myös nimimerkki kommentti niinkuin minulla yleistäminen vaikka totta se on..

    Suurin osa on sellaisia ihmisiä. Sitten kun on täys ikäinen silloin on jo aikuistunut jos on aikuistunut siitä eteenpäin hyviä ihmisiä on enemmän.. Mutta, tarkoitin lähinnä nuorempaa ikä-luokkaa tämä muutenkin on nuorten osasto!.

    Äänestä

  • Young-man-88 kirjoitti:

    Et todella tiedä kelle puhut ja olisi parenpi että, et olisi edes kommentoinut ollenkaan et todella tiedä minkälainen nuoruus minulla on ollut ja muutenkin psykiatrille mukamas pitäisi mennä se ei auttaisi yhtään vaikka sielä olisin päivät pitkät..

    Ja yleistämisestä todellakin se on faktaa mitä puhun.. Hyviä ihmisiä on se on totta mutta, todellakin harvassa ja kunnon ihmisiä sitäkin vähemmnä varsinkin nykynuorista alle 16v.

    Jopa jotkut ala-aste ikäiset kokeilevat jo seksiä todella sairasta.. Ja muutenkin kokeilevat kaikkea onko se järkevää ei todella ole!. Ja suunta on aika pahasti hukassa jos tämä menee tästä pahempaan suuntaan..

    Ja sitten vielä kunnon ihmisiä kyllä on vaikka niihin en todellakaan ole törmännyt pahemmin muutamiin.. Ja sanotaan että, olen luottanut melkein 100% niin aina on puhuttu jostain asiasta täyttä Pa*kaa joten..

    Miksi luottaisin sillä se ei ole sen arvoista tiedän että, tämä asia ei ole normaalia mutta, niin se vain on kehenkään en pysty 100% luottamaan.. Ja en aijokkaan luottaa.. Ja sitten vielä yleistämin on jossain asioissa hyvä asia kuten tässä asiassa ja se on todella faktaa. Sanotaan että, murto-osa on täällä kunnon ihmisiä alla 16v taikka 16.. Sillä ei ole aikuistunutta porukkaa vielä..

    Niitä kunnon ihmisiä löytyy mutta, ikä luokka on 18 eteenpäin.. Silloin on vasta aikuistunut ja tällä menolla tämä suunta on todella menossa väärään suuntaan kun ala-astelaisetkin kokeilevat jo kaikkea ja sanotaan että, kokeileminen muutenkin on lisääntynyt nuoremmilla..

    Se on ymmärrettävää että, kokeilee mutta, eiköhän kokeilut pitäisi aikasintaan aloittaa ylä-asteella parempi ettei silloinkaan mutta, kuitenkin suunta on kyllä aivan hukassa.. Jossain vaate osastollakkin jotkut ala-asteella olevat puhuvat stringeistä ja muutenkin muistakin asioista jotka eivät todella kuulu ala-aste ikään..

    Menee aiheesta toiseen mutta, sillä ei ole väliä ja todella en tarvitse psykiatrin hoitoa en todella tarvitse.. Tietäisin todella monia ihmisiä jotka sitä tarvitsisivat mutta, itse en todella tarvitse joten tuollainen oli aivan turha kommentti ja myös nimimerkki kommentti niinkuin minulla yleistäminen vaikka totta se on..

    Suurin osa on sellaisia ihmisiä. Sitten kun on täys ikäinen silloin on jo aikuistunut jos on aikuistunut siitä eteenpäin hyviä ihmisiä on enemmän.. Mutta, tarkoitin lähinnä nuorempaa ikä-luokkaa tämä muutenkin on nuorten osasto!.

    Kerroit, että nuoruutesi on ollut rankka ja kokemuksesi samoin. Jatkuvat pettymykset romuttavat ihmisen itsetunnon ja lopulta koko sisimmän, jos sen antaa syöpyä yhä syvemmälle. Tarpeeksi antaa itsensä valua syvyyteen alkaa usko hyvästä hiipua kokonaan. Mitään hyvää ei pysty enää erottamaan, koska keskittyy vain kaikkeen siihen ahdistukseen, mitä on. Ajattelun kääntäminen toisin päin ei olekkaan enää helppo juttu.

    Hyvä fakta on kyllä, että kehenkään muuhun ei voi luottaa täysin muuta kuin itseensä. Uskon kyllä, että jos ei luota, ei voi rakastaa ja ilman rakkautta elämästä tulee kylmää. Jos sulkeudut loppujen lopuksi vain itseesi, luot ympärillesi näkymättömän muurin ja näin on myös muiden vaikea lähestyä sinua. Totuus vain on että maailmassa on myös hyviä ihmisiä, katseesi ei vain kykene näkemään niitä.

    Vaikka et itse asiaa sulata, niin ajatusten suuntasi on väärä, eikä se paranna elämääsi. Olisi hyvä oppia luomaan edes johonkin läheiseen ihmiseen luottamus, jotta usko siihen ei häviä. Et mielestäsi tarvitse psykiatria, mutta minun neuvoni on, että älä tuomitse, sillä se voi vain olla hyväksi.

    Äänestä

  • Young-man-88 kirjoitti:

    Et todella tiedä kelle puhut ja olisi parenpi että, et olisi edes kommentoinut ollenkaan et todella tiedä minkälainen nuoruus minulla on ollut ja muutenkin psykiatrille mukamas pitäisi mennä se ei auttaisi yhtään vaikka sielä olisin päivät pitkät..

    Ja yleistämisestä todellakin se on faktaa mitä puhun.. Hyviä ihmisiä on se on totta mutta, todellakin harvassa ja kunnon ihmisiä sitäkin vähemmnä varsinkin nykynuorista alle 16v.

    Jopa jotkut ala-aste ikäiset kokeilevat jo seksiä todella sairasta.. Ja muutenkin kokeilevat kaikkea onko se järkevää ei todella ole!. Ja suunta on aika pahasti hukassa jos tämä menee tästä pahempaan suuntaan..

    Ja sitten vielä kunnon ihmisiä kyllä on vaikka niihin en todellakaan ole törmännyt pahemmin muutamiin.. Ja sanotaan että, olen luottanut melkein 100% niin aina on puhuttu jostain asiasta täyttä Pa*kaa joten..

    Miksi luottaisin sillä se ei ole sen arvoista tiedän että, tämä asia ei ole normaalia mutta, niin se vain on kehenkään en pysty 100% luottamaan.. Ja en aijokkaan luottaa.. Ja sitten vielä yleistämin on jossain asioissa hyvä asia kuten tässä asiassa ja se on todella faktaa. Sanotaan että, murto-osa on täällä kunnon ihmisiä alla 16v taikka 16.. Sillä ei ole aikuistunutta porukkaa vielä..

    Niitä kunnon ihmisiä löytyy mutta, ikä luokka on 18 eteenpäin.. Silloin on vasta aikuistunut ja tällä menolla tämä suunta on todella menossa väärään suuntaan kun ala-astelaisetkin kokeilevat jo kaikkea ja sanotaan että, kokeileminen muutenkin on lisääntynyt nuoremmilla..

    Se on ymmärrettävää että, kokeilee mutta, eiköhän kokeilut pitäisi aikasintaan aloittaa ylä-asteella parempi ettei silloinkaan mutta, kuitenkin suunta on kyllä aivan hukassa.. Jossain vaate osastollakkin jotkut ala-asteella olevat puhuvat stringeistä ja muutenkin muistakin asioista jotka eivät todella kuulu ala-aste ikään..

    Menee aiheesta toiseen mutta, sillä ei ole väliä ja todella en tarvitse psykiatrin hoitoa en todella tarvitse.. Tietäisin todella monia ihmisiä jotka sitä tarvitsisivat mutta, itse en todella tarvitse joten tuollainen oli aivan turha kommentti ja myös nimimerkki kommentti niinkuin minulla yleistäminen vaikka totta se on..

    Suurin osa on sellaisia ihmisiä. Sitten kun on täys ikäinen silloin on jo aikuistunut jos on aikuistunut siitä eteenpäin hyviä ihmisiä on enemmän.. Mutta, tarkoitin lähinnä nuorempaa ikä-luokkaa tämä muutenkin on nuorten osasto!.

    Mielestäni sinä olet hieman liian itsetietoinen, joten minun oli pakko vastata. Ilmeisesti se ei pudottanut sinua maan pinnalle.

    Sinä et voi sille mitään, että ala-asteelaisetkin alkavat "aikuistua" nopeasti, mitä se asia sinulle kuuluu? Ei se tee kenestäkään huonoa ihmistä. Oppikoot sitten asiansa kantapään kautta, olkoot jälkiviisaita tekemisistään. Ei se siltikään tee ihmisestä huonoa, se tekee ihmisestä inhimillisen.

    Olen sitä mieltä, että sinä et tiedä mitä puhut, etkä myöskään tiedä, minkälainen elämä minulla on ollut. Sen voin sanoa, ettei helpoimmasta päästä. Ihmiset ovat monia kertoja pettäneet luottamukseni, mutta totean niissä tilanteissa itselleni vain sen, ettei kukaan ole täydellinen ja olen nyt törmännyt ihmiseen, jolla on jonkinlainen ongelma. Tarvitseeko siitä sen enempää katkeroitua?

    Ai että pitäisi olla aikuismainen, jotta voi olla kunnon ihminen? No voi hyvänen aika.. Kannattaisi ehkä alkaa pikkuhiljaa katsomaan itseään peilistä ja huomata, että et sinäkään ole mikään aikuismainen. Kunnon ihmisestä en voi sanoa mitään, tekstistäsi päätellen olet vain pahasti hakoteillä. Ainiin, moni 18vuotiaskaan ei todellakaan ole aikuistunut ja tästäkin huomaa, ettet ole järin sinäkään.

    Itsestäni voin sanoa niin, että minulla on jo tähän ikään karttunut paljon kokemusta, olen kyllä kokeillut kaikenlaisia asioita, mutteivät ne ole tehneet minusta huonoa, enemmänkin opettaneet elämää. Siltikään en ole vielä aikuinen, aikuismainen saatan hitusen olla, mutta asioista minulla on vielä todella paljon opittavaa, niinkuin sinullakin.

    Psykiatri voisi todellakin tehdä hyvää, jos elämä sinulle noin vaikeaa on.

    Äänestä

  • plextor kirjoitti:

    Mielestäni sinä olet hieman liian itsetietoinen, joten minun oli pakko vastata. Ilmeisesti se ei pudottanut sinua maan pinnalle.

    Sinä et voi sille mitään, että ala-asteelaisetkin alkavat "aikuistua" nopeasti, mitä se asia sinulle kuuluu? Ei se tee kenestäkään huonoa ihmistä. Oppikoot sitten asiansa kantapään kautta, olkoot jälkiviisaita tekemisistään. Ei se siltikään tee ihmisestä huonoa, se tekee ihmisestä inhimillisen.

    Olen sitä mieltä, että sinä et tiedä mitä puhut, etkä myöskään tiedä, minkälainen elämä minulla on ollut. Sen voin sanoa, ettei helpoimmasta päästä. Ihmiset ovat monia kertoja pettäneet luottamukseni, mutta totean niissä tilanteissa itselleni vain sen, ettei kukaan ole täydellinen ja olen nyt törmännyt ihmiseen, jolla on jonkinlainen ongelma. Tarvitseeko siitä sen enempää katkeroitua?

    Ai että pitäisi olla aikuismainen, jotta voi olla kunnon ihminen? No voi hyvänen aika.. Kannattaisi ehkä alkaa pikkuhiljaa katsomaan itseään peilistä ja huomata, että et sinäkään ole mikään aikuismainen. Kunnon ihmisestä en voi sanoa mitään, tekstistäsi päätellen olet vain pahasti hakoteillä. Ainiin, moni 18vuotiaskaan ei todellakaan ole aikuistunut ja tästäkin huomaa, ettet ole järin sinäkään.

    Itsestäni voin sanoa niin, että minulla on jo tähän ikään karttunut paljon kokemusta, olen kyllä kokeillut kaikenlaisia asioita, mutteivät ne ole tehneet minusta huonoa, enemmänkin opettaneet elämää. Siltikään en ole vielä aikuinen, aikuismainen saatan hitusen olla, mutta asioista minulla on vielä todella paljon opittavaa, niinkuin sinullakin.

    Psykiatri voisi todellakin tehdä hyvää, jos elämä sinulle noin vaikeaa on.

    Sinä jatkat samasta mistä aloititkin jos tietäisit vähäsenkin elämästäni niin tajuaisit jotain mistä puhun!. Minuakin on petetty ja luottamukseni on mennyt monta kertaa aina yleensä olen joutunut valehtelun kohteeksi puhuttu selän takana minusta pas*aa ja sitten vielä jos todella haluat tietää enemmän kiusattu taikka tönitten miten vaan 9 vuotta! Älä sinä rupea minua neuvomaan yhtään enempää sillä tasan et tiedä mitään nuoruudestani mitä olen joutunut kokemaan ja kestämään!.

    Äänestä

  • plextor kirjoitti:

    Mielestäni sinä olet hieman liian itsetietoinen, joten minun oli pakko vastata. Ilmeisesti se ei pudottanut sinua maan pinnalle.

    Sinä et voi sille mitään, että ala-asteelaisetkin alkavat "aikuistua" nopeasti, mitä se asia sinulle kuuluu? Ei se tee kenestäkään huonoa ihmistä. Oppikoot sitten asiansa kantapään kautta, olkoot jälkiviisaita tekemisistään. Ei se siltikään tee ihmisestä huonoa, se tekee ihmisestä inhimillisen.

    Olen sitä mieltä, että sinä et tiedä mitä puhut, etkä myöskään tiedä, minkälainen elämä minulla on ollut. Sen voin sanoa, ettei helpoimmasta päästä. Ihmiset ovat monia kertoja pettäneet luottamukseni, mutta totean niissä tilanteissa itselleni vain sen, ettei kukaan ole täydellinen ja olen nyt törmännyt ihmiseen, jolla on jonkinlainen ongelma. Tarvitseeko siitä sen enempää katkeroitua?

    Ai että pitäisi olla aikuismainen, jotta voi olla kunnon ihminen? No voi hyvänen aika.. Kannattaisi ehkä alkaa pikkuhiljaa katsomaan itseään peilistä ja huomata, että et sinäkään ole mikään aikuismainen. Kunnon ihmisestä en voi sanoa mitään, tekstistäsi päätellen olet vain pahasti hakoteillä. Ainiin, moni 18vuotiaskaan ei todellakaan ole aikuistunut ja tästäkin huomaa, ettet ole järin sinäkään.

    Itsestäni voin sanoa niin, että minulla on jo tähän ikään karttunut paljon kokemusta, olen kyllä kokeillut kaikenlaisia asioita, mutteivät ne ole tehneet minusta huonoa, enemmänkin opettaneet elämää. Siltikään en ole vielä aikuinen, aikuismainen saatan hitusen olla, mutta asioista minulla on vielä todella paljon opittavaa, niinkuin sinullakin.

    Psykiatri voisi todellakin tehdä hyvää, jos elämä sinulle noin vaikeaa on.

    Todellakin tiedän että, elämän varrella on opittavaa ja paljon ja todellakin en ole täydellinen eikä kukaan muukaan todellakin puhut nyt aivan väärälle henkilölle!. En halunnut puhua elämän koskevista asioita mutta, puhuin jo ja en halua todellakaan yhtään asiatonta kommenttia keneltäkään en sinulta enkä muilta. Sinua aikaisempi viesti mitä tuli se kuvastaa todellakkin minua joissain asioissa..

    Sillä monta kertaa olen tullut petetyksi taikka selästä puhumisen kohteeksi sillain että, itse kuulen sen ja muutenkin aina kun olen luottanut niin silti olen joutunut kokemaan sen että, se ei pidä sitä asiaa sisällään..

    Se on minun oma asiani luotanko vai en. Se ei ole sinun asiasi eikä kenenkään muunkaan. Omapa on elämäni ja todella päätän miten elän sen. Ja yhdellekkään sitä luottamusta en anna 100%.

    Se ei ole sen arvoista. Jossain asioissa pystyn luottamaan jotka sattuvat olemaan pikku asioita mutta, missään asiassa en luota 100%. Vaikka se oliskin 99.9999...% niin silti en 100%. Ja niin korjaan 9.5 vuotta.. En todella jaksa puhua asiasta enempää se on joko ollut kiusaamista taikka vitt*ilua taikka vastaavaa..

    Sitten jos olet kokenut samat asiat kuin minä elämässäni sitten vasta voit puhua muuten pitäisin ihan omana tietonasi kommenttisi. Ja luuletko että, en olisi mollannut itseäni elämäni aikana tarpeeksi jo?. Sanotaan melkein joka päivä jostain asiasta. En todella jaksa tälläiseen asiaan enempää kommentoida..

    Ja vielä lisäksi tämän elämän aikana olen ollut maan pinnalla jo liian monta kertaa ja todellakaan en halua vielä että, joku mainitsee asiasta.

    Äänestä

  • enkelityttö kirjoitti:

    Kerroit, että nuoruutesi on ollut rankka ja kokemuksesi samoin. Jatkuvat pettymykset romuttavat ihmisen itsetunnon ja lopulta koko sisimmän, jos sen antaa syöpyä yhä syvemmälle. Tarpeeksi antaa itsensä valua syvyyteen alkaa usko hyvästä hiipua kokonaan. Mitään hyvää ei pysty enää erottamaan, koska keskittyy vain kaikkeen siihen ahdistukseen, mitä on. Ajattelun kääntäminen toisin päin ei olekkaan enää helppo juttu.

    Hyvä fakta on kyllä, että kehenkään muuhun ei voi luottaa täysin muuta kuin itseensä. Uskon kyllä, että jos ei luota, ei voi rakastaa ja ilman rakkautta elämästä tulee kylmää. Jos sulkeudut loppujen lopuksi vain itseesi, luot ympärillesi näkymättömän muurin ja näin on myös muiden vaikea lähestyä sinua. Totuus vain on että maailmassa on myös hyviä ihmisiä, katseesi ei vain kykene näkemään niitä.

    Vaikka et itse asiaa sulata, niin ajatusten suuntasi on väärä, eikä se paranna elämääsi. Olisi hyvä oppia luomaan edes johonkin läheiseen ihmiseen luottamus, jotta usko siihen ei häviä. Et mielestäsi tarvitse psykiatria, mutta minun neuvoni on, että älä tuomitse, sillä se voi vain olla hyväksi.

    Itselläni on sellainen muuri jo nytten ja moni tietää sen välillä sen näkee minusta että, en halua puhua. Haluan olla omissa oloissani osittain tuo tunne on jo minussa ja hyvyydestä hiipuminen on jo osittain tapahtunut. Minusta tuntuu siltä että, pikku hiljaa mutta, varmasti suuntani on menossa pohjaa kohti ja silloin loppujen lopuksi vajoan pohjalle josta en enään nouse.

    Ja rakastaa en todella pystyisi muihin kuin läheisiin.. Toisiin maailmassa tällä hetkellä ei onnistuisi mitenkään..Ja niin ei pitäisikään tuomita mutta, entä jos olen tuominnut jo..

    Jokaiseen perheen jäseneen luotan 99.99999 mutta, 100% luottamusta ei ole eikä tule.. Ja aivan totta se on ilman uskoa ei tule rakkautta ja elämästä tulee kylmää jota se on jo valmiiksi.. Jossa on hyvääkin mutta, paljon toistakin puolta..

    Äänestä

  • Young-man-88 kirjoitti:

    Todellakin tiedän että, elämän varrella on opittavaa ja paljon ja todellakin en ole täydellinen eikä kukaan muukaan todellakin puhut nyt aivan väärälle henkilölle!. En halunnut puhua elämän koskevista asioita mutta, puhuin jo ja en halua todellakaan yhtään asiatonta kommenttia keneltäkään en sinulta enkä muilta. Sinua aikaisempi viesti mitä tuli se kuvastaa todellakkin minua joissain asioissa..

    Sillä monta kertaa olen tullut petetyksi taikka selästä puhumisen kohteeksi sillain että, itse kuulen sen ja muutenkin aina kun olen luottanut niin silti olen joutunut kokemaan sen että, se ei pidä sitä asiaa sisällään..

    Se on minun oma asiani luotanko vai en. Se ei ole sinun asiasi eikä kenenkään muunkaan. Omapa on elämäni ja todella päätän miten elän sen. Ja yhdellekkään sitä luottamusta en anna 100%.

    Se ei ole sen arvoista. Jossain asioissa pystyn luottamaan jotka sattuvat olemaan pikku asioita mutta, missään asiassa en luota 100%. Vaikka se oliskin 99.9999...% niin silti en 100%. Ja niin korjaan 9.5 vuotta.. En todella jaksa puhua asiasta enempää se on joko ollut kiusaamista taikka vitt*ilua taikka vastaavaa..

    Sitten jos olet kokenut samat asiat kuin minä elämässäni sitten vasta voit puhua muuten pitäisin ihan omana tietonasi kommenttisi. Ja luuletko että, en olisi mollannut itseäni elämäni aikana tarpeeksi jo?. Sanotaan melkein joka päivä jostain asiasta. En todella jaksa tälläiseen asiaan enempää kommentoida..

    Ja vielä lisäksi tämän elämän aikana olen ollut maan pinnalla jo liian monta kertaa ja todellakaan en halua vielä että, joku mainitsee asiasta.

    Sinäkö luulet tietäväsi, millainen nuoruus minulla on ollut? Erittäin paljon koulukiusausta, masennusta, vanhemman kuolemaa ja muuta sellaista, josta en aio sinulle puhua.
    Sen minä voin sanoa, että henkistä sekä fyysistä väkivaltaa olen saanut kestää jo jonkun verran, joten tiedän vallan mainiosti, mistä puhun.
    Että minäkö en tiedä mitään elämästä? Alkaa pian tuntua, että tiedän siitä enemmän kuin sinä, ei millään pahalla.

    Sinä itse kirjoitit tänne ja se tarkoittaa sitä, että minulla on oikeus kommentoida tekstiäsi. Ja minun mielestäni sinä kaipaisit apua, vaikka sitten ammattiauttajan. Psykiatrilla käymisessä ei ole mitään pahaa, ja siihen ihmiseen voi ainankin luottaa.

    Mielestäni mikään kommenttini ei ole ollut asiaton, päinvastoin. En ole sanonut mitään asiaa, josta en voisi olla suhteellisen varma tms. mutta sinä sanot, etten tiedä elämästä mitään?

    Tarkoitukseni ei ole mollata tms. mutta sen sanon, että ovat monet muut kestäneet pahempaakin ja monet muut ovat myös selvinneet siitä kunnialla ja myöskin myöntäneet rohkeasti avun tarpeensa.
    On ihailtavaa, että sinäkin olet kestänyt kiusaamisen, mutta väärin menetelmin. Et voi olla luottamatta ihmisiin koko loppuelämäsi ajan.

    Itse olen maan pinnalla koko ajan, ja se auttaa kestämään. Myös ne ihmiset, jotka välittävät ja rakastavat, auttavat kestämään. Sellaisia kannattaisi haalia.

    Ainiin, minulla on masennus, suhteellisen pitkäkestoinen ollut jo ja vaikeakin. Käyn välillä psykiatrilla, eikä siinä ole mielestäni mitään pahaa. Kannattaa kokeilla.

    Äänestä

  • Young-man-88 kirjoitti:

    Todellakin tiedän että, elämän varrella on opittavaa ja paljon ja todellakin en ole täydellinen eikä kukaan muukaan todellakin puhut nyt aivan väärälle henkilölle!. En halunnut puhua elämän koskevista asioita mutta, puhuin jo ja en halua todellakaan yhtään asiatonta kommenttia keneltäkään en sinulta enkä muilta. Sinua aikaisempi viesti mitä tuli se kuvastaa todellakkin minua joissain asioissa..

    Sillä monta kertaa olen tullut petetyksi taikka selästä puhumisen kohteeksi sillain että, itse kuulen sen ja muutenkin aina kun olen luottanut niin silti olen joutunut kokemaan sen että, se ei pidä sitä asiaa sisällään..

    Se on minun oma asiani luotanko vai en. Se ei ole sinun asiasi eikä kenenkään muunkaan. Omapa on elämäni ja todella päätän miten elän sen. Ja yhdellekkään sitä luottamusta en anna 100%.

    Se ei ole sen arvoista. Jossain asioissa pystyn luottamaan jotka sattuvat olemaan pikku asioita mutta, missään asiassa en luota 100%. Vaikka se oliskin 99.9999...% niin silti en 100%. Ja niin korjaan 9.5 vuotta.. En todella jaksa puhua asiasta enempää se on joko ollut kiusaamista taikka vitt*ilua taikka vastaavaa..

    Sitten jos olet kokenut samat asiat kuin minä elämässäni sitten vasta voit puhua muuten pitäisin ihan omana tietonasi kommenttisi. Ja luuletko että, en olisi mollannut itseäni elämäni aikana tarpeeksi jo?. Sanotaan melkein joka päivä jostain asiasta. En todella jaksa tälläiseen asiaan enempää kommentoida..

    Ja vielä lisäksi tämän elämän aikana olen ollut maan pinnalla jo liian monta kertaa ja todellakaan en halua vielä että, joku mainitsee asiasta.

    Ensinnäkin voisit opetella kirjoittamaan viestejä. Samoja asioita ei tarvitse toistaa 52 kertaa, suurin osa ihmisistä ymmärtää jo ensimmäisellä kerralla.

    Minua on itse koulukiusattu, petetty jne samoin kuin sinua, koko lapsuuteni on ollut täyttä paskaa, mutta onpa silti tullut monta hyvääkin ihmistä vastaan. Välillä maailma kaataa paskaa niskaan enemmän kuin sietokyky sallii, mutta se on maailman tapa opettaa. Elämä ei ole ruusuilla tanssimista, mutta kyllä sillä hyvätkin puolensa ovat.

    Se luotatko muihin on oma asiasi, ehkä tulet joskus järkiisi, ehkä et. Voit elää elämäsi yksinäisenä ja olla luottamatta tai avata silmäsi ja nähdä ihmisten hyvät puolet. Ei sinun tarvitse luottaa tuntemattomiin ihmisiin 100%. Anna heidän ansaita se, jos he eivät ole luottamuksesi arvoisia haistata heille paskat.

    Ja viimeiseksi, jos et halua kuulla muiden ihmisten kommentteja älä kirjoita tänne. Kaikilla on oikeus ilmaista mielipiteensä kirjoituksistasi, jos et halua niitä kuulla niin älä kirjoita.

    Äänestä

  • plextor kirjoitti:

    Sinäkö luulet tietäväsi, millainen nuoruus minulla on ollut? Erittäin paljon koulukiusausta, masennusta, vanhemman kuolemaa ja muuta sellaista, josta en aio sinulle puhua.
    Sen minä voin sanoa, että henkistä sekä fyysistä väkivaltaa olen saanut kestää jo jonkun verran, joten tiedän vallan mainiosti, mistä puhun.
    Että minäkö en tiedä mitään elämästä? Alkaa pian tuntua, että tiedän siitä enemmän kuin sinä, ei millään pahalla.

    Sinä itse kirjoitit tänne ja se tarkoittaa sitä, että minulla on oikeus kommentoida tekstiäsi. Ja minun mielestäni sinä kaipaisit apua, vaikka sitten ammattiauttajan. Psykiatrilla käymisessä ei ole mitään pahaa, ja siihen ihmiseen voi ainankin luottaa.

    Mielestäni mikään kommenttini ei ole ollut asiaton, päinvastoin. En ole sanonut mitään asiaa, josta en voisi olla suhteellisen varma tms. mutta sinä sanot, etten tiedä elämästä mitään?

    Tarkoitukseni ei ole mollata tms. mutta sen sanon, että ovat monet muut kestäneet pahempaakin ja monet muut ovat myös selvinneet siitä kunnialla ja myöskin myöntäneet rohkeasti avun tarpeensa.
    On ihailtavaa, että sinäkin olet kestänyt kiusaamisen, mutta väärin menetelmin. Et voi olla luottamatta ihmisiin koko loppuelämäsi ajan.

    Itse olen maan pinnalla koko ajan, ja se auttaa kestämään. Myös ne ihmiset, jotka välittävät ja rakastavat, auttavat kestämään. Sellaisia kannattaisi haalia.

    Ainiin, minulla on masennus, suhteellisen pitkäkestoinen ollut jo ja vaikeakin. Käyn välillä psykiatrilla, eikä siinä ole mielestäni mitään pahaa. Kannattaa kokeilla.

    se on totta että, sinullakin on oikeus vastata mutta, kuitenkin minun elämässäni on käynyt paljon muutakin kuin kiusaamista.. Se ei ole se pahinpia asoita elämän aikana.. Kuitenkin en tiedä nuoruudestasi.

    En ole täydellinen eikä ole kukaan muukaan täällä maailmassa.. En jaksa tähän ryhtyä enempää olet joutunut myös kokemaan masennusta en myönnä sitä mutta, kyllä sitä itselläkin on ollut ja on aina välillä edelleen.. Sanotaan että, kerroit että, sinulla on ollut pitkä kestoinen masennus tarkkaa aikaa en tiedä omastani mutta, myös pitkään sitä on ollut ja se aina palaa ja hetkellisesti menee poies..

    Kuitenkin pyydän: (Anteeksi) tiedän että, jossain asioissa yli reagoin kun luulen että, joku kommentoi asiasta kun siitä ei tiedä.. Mutta, sinä tiedät asiasta joten on hyvä myös pystyä antamaan anteeksi ja myöntämään sen että, virheitä sattuu jokaiselle.

    Sillä kukaan ei ole täydellinen eikä tule olemaan vaikka kuinka yrittäisi olla sellainen henkilö. Ja sitten otan kommentit ehkä liiankin henkilökohtaisesti..
    Ja tiedän sen että, luottamusta tarvitsee elämän aikana mutta, kuitenkin minkä itselleni voin että, en pysty luottamaan kehenkään 100%.

    Ei se luottamus itselleni tule vaikka psykiatrilla kävisin joka päivä. Ei se minulle tule varmasti se muissa asioissa auttaisi tiedän monia asioita josta olisi hyvä puhua.. Mutta, luottamukseen se ei auttaisi ollenkaan vaikka kuka siitä minulle puhuisi..

    Se on itsestäni kiinni ja itseäni en voi pakottaa luottamaan en halua että, elämästäni tulee pakko pullaa eli joutuu luottamaan pakosta eikä omasta tahdosta.. Tiedän että, tämä on vakava asia mutta, kuitenkin itse minä sen päätän että, luotanko vai en.

    Ja itselleni en voi mitään eikä siinä asiassa voi kukaan muukaan auttamaan. vaikka luottamukseni olisi lähes täydet niinkuin perheen jäseniin on niin silti en luota 100% vaikka monesta asioista olen kyllä puhunut mutta, en kaikesta.. Ainoastaan itseeni luotan en muihin 100%.


    Ps.

    Kuitenkin joskus otan kommentit liiankin henkilö kohtaisesti.. Kuitenkin en ole täydellinen niinkuin itse tiedän ja viisaanpia pitää pystyä kuuntelemaan.. Ja kuitenkin sekin pitää muistaa että, olen vasta 16v. Ja monet ovat eläneet elämää jo monta kertaa enemmän kuin itsellä on elämää kertynyt ja kokeneet paljon enemmän.. Mutta, kuitenkin heitä arvostan.

    Sillä he tietävät elämästä ja vuosiakin on tullut monta kertaa enemmän kuin itsellä.. Kuitenkin nytten arvostan enemmän viestejäsi. Ja hyvänä ihmisenä myönnän itsepäisyyteni ja muutenkin sen että, en aluksi noteerannut viestejäsi niin miten olisi pitänyt. Kuitenkin kiitos niistä että, näit vaivaa niitten eteen.

    Mutta, onneksi sentään minulla on anteeksi antamisen lahja vielä tallella ja ollut koko elämän ajan itselläni ja pysyy. Niillekkin olen antanut anteeksi jotka ovat kiusanneet ja muutenkin kaikkea muutakin pahaa tehnyt.. Olen heillekkin antanut anteeksi mutta, kuitenkin luottamus itselläni on aivan eri asia. Ja tiedän sen että, ilman luottamusta ei saa rakkauttakaan. Mutta, jos se on kohtaloni sitten on. En murehdi siitä omapa on elämäni ja muutenkin luottamukseni. Eikä kenenkään muun ihmisen täällä maailmassa.

    Kuitenkin tiedän että, sen saaminen olisi tärkeää mutta, kuitenkin en voi itseäni pakottaa luottamaan. Ja sitten jos pakottaisin ja pettyisin. Niin silloin en ainakaan luottaisi enään koskaan 100%. Kun pettymyksiä elämäni aikana on tullut jo ihan tarpeeksi. Mutta, kiitos että, näit vaivaa vaikka vaikea tapaus olinkin tässä asiassa. Kuitenkin kiitos viesteistä jotka lähetit ja muutenkin pahoittelen siitä että, en aluksi arvostanut niitä oikealla tavalla. Ja siitä vielä pyydän: (Anteeksi) ja kiitos viesteistäsi.

    Äänestä

  • vai eikö? kirjoitti:

    Ensinnäkin voisit opetella kirjoittamaan viestejä. Samoja asioita ei tarvitse toistaa 52 kertaa, suurin osa ihmisistä ymmärtää jo ensimmäisellä kerralla.

    Minua on itse koulukiusattu, petetty jne samoin kuin sinua, koko lapsuuteni on ollut täyttä paskaa, mutta onpa silti tullut monta hyvääkin ihmistä vastaan. Välillä maailma kaataa paskaa niskaan enemmän kuin sietokyky sallii, mutta se on maailman tapa opettaa. Elämä ei ole ruusuilla tanssimista, mutta kyllä sillä hyvätkin puolensa ovat.

    Se luotatko muihin on oma asiasi, ehkä tulet joskus järkiisi, ehkä et. Voit elää elämäsi yksinäisenä ja olla luottamatta tai avata silmäsi ja nähdä ihmisten hyvät puolet. Ei sinun tarvitse luottaa tuntemattomiin ihmisiin 100%. Anna heidän ansaita se, jos he eivät ole luottamuksesi arvoisia haistata heille paskat.

    Ja viimeiseksi, jos et halua kuulla muiden ihmisten kommentteja älä kirjoita tänne. Kaikilla on oikeus ilmaista mielipiteensä kirjoituksistasi, jos et halua niitä kuulla niin älä kirjoita.

    Se on totta luottamus ei ole pakollinen asia niinkuin ei mikään muukaan tässä elämässä kuin ainoastaan yksi asia ja se on kuolema. Kuitenkin Itselläni hyviä ihmisiä ei ole tullut vastaan ja aina kun olen luullut että, tulee niin ajan myötä olen huomannut että, se ei olekkaan sitä. Joten sellaisiin en ole törmännyt enkä taida tulla törmäämäänkään.

    Ja toisaalta puhut kyllä asiaa se on totta. Kuitenkin onhan tässä ollut hyviäkin puolia mutta, entä jos niitä puolia ei meinaa huomata elämässä?. Ja toisaalta kun miettii niin minun elämässäni niitä asioita ei ole niin paljon tapahtunut hyviä asioita..

    Ja jokaisen kommentit on tervetulleita. Ja sitten sanotaan näin että, yhdessäkään ihmisessä jos ei ole perheen jäsen taikka joku lähi sukulainen hyviä puolia en näe. Jostain ystävistä "ehkä" siitäkään en ole varma.

    Mutta, muista en näe enkä tiedä haluanko edes nähdä. Omapa on tieni ja päätökseni miten tulen elämään elämässäni. Ja yksinäisyyten olen saanut tottua elämässäni jo monta vuotta sillä kavereita ja ystäviä minulla ei ole ollut.

    Ainoastaan serkku joka nykyään asuu eri paikkakunnalla. Hän on ollut tukenani vaikeinmat vuodet mutta, ei joka asiassa. Kuitenkin nykyään niitä on tullut mutta, kuitenkin ala-yläasteen välisellä aikana niitä ei ollut kuin parina vuotena muutamia jotka kävivät välillä käymässä vaikka se oli vain koulukaveria eikä mitään muuta.

    Äänestä

  • Young-man-88 kirjoitti:

    se on totta että, sinullakin on oikeus vastata mutta, kuitenkin minun elämässäni on käynyt paljon muutakin kuin kiusaamista.. Se ei ole se pahinpia asoita elämän aikana.. Kuitenkin en tiedä nuoruudestasi.

    En ole täydellinen eikä ole kukaan muukaan täällä maailmassa.. En jaksa tähän ryhtyä enempää olet joutunut myös kokemaan masennusta en myönnä sitä mutta, kyllä sitä itselläkin on ollut ja on aina välillä edelleen.. Sanotaan että, kerroit että, sinulla on ollut pitkä kestoinen masennus tarkkaa aikaa en tiedä omastani mutta, myös pitkään sitä on ollut ja se aina palaa ja hetkellisesti menee poies..

    Kuitenkin pyydän: (Anteeksi) tiedän että, jossain asioissa yli reagoin kun luulen että, joku kommentoi asiasta kun siitä ei tiedä.. Mutta, sinä tiedät asiasta joten on hyvä myös pystyä antamaan anteeksi ja myöntämään sen että, virheitä sattuu jokaiselle.

    Sillä kukaan ei ole täydellinen eikä tule olemaan vaikka kuinka yrittäisi olla sellainen henkilö. Ja sitten otan kommentit ehkä liiankin henkilökohtaisesti..
    Ja tiedän sen että, luottamusta tarvitsee elämän aikana mutta, kuitenkin minkä itselleni voin että, en pysty luottamaan kehenkään 100%.

    Ei se luottamus itselleni tule vaikka psykiatrilla kävisin joka päivä. Ei se minulle tule varmasti se muissa asioissa auttaisi tiedän monia asioita josta olisi hyvä puhua.. Mutta, luottamukseen se ei auttaisi ollenkaan vaikka kuka siitä minulle puhuisi..

    Se on itsestäni kiinni ja itseäni en voi pakottaa luottamaan en halua että, elämästäni tulee pakko pullaa eli joutuu luottamaan pakosta eikä omasta tahdosta.. Tiedän että, tämä on vakava asia mutta, kuitenkin itse minä sen päätän että, luotanko vai en.

    Ja itselleni en voi mitään eikä siinä asiassa voi kukaan muukaan auttamaan. vaikka luottamukseni olisi lähes täydet niinkuin perheen jäseniin on niin silti en luota 100% vaikka monesta asioista olen kyllä puhunut mutta, en kaikesta.. Ainoastaan itseeni luotan en muihin 100%.


    Ps.

    Kuitenkin joskus otan kommentit liiankin henkilö kohtaisesti.. Kuitenkin en ole täydellinen niinkuin itse tiedän ja viisaanpia pitää pystyä kuuntelemaan.. Ja kuitenkin sekin pitää muistaa että, olen vasta 16v. Ja monet ovat eläneet elämää jo monta kertaa enemmän kuin itsellä on elämää kertynyt ja kokeneet paljon enemmän.. Mutta, kuitenkin heitä arvostan.

    Sillä he tietävät elämästä ja vuosiakin on tullut monta kertaa enemmän kuin itsellä.. Kuitenkin nytten arvostan enemmän viestejäsi. Ja hyvänä ihmisenä myönnän itsepäisyyteni ja muutenkin sen että, en aluksi noteerannut viestejäsi niin miten olisi pitänyt. Kuitenkin kiitos niistä että, näit vaivaa niitten eteen.

    Mutta, onneksi sentään minulla on anteeksi antamisen lahja vielä tallella ja ollut koko elämän ajan itselläni ja pysyy. Niillekkin olen antanut anteeksi jotka ovat kiusanneet ja muutenkin kaikkea muutakin pahaa tehnyt.. Olen heillekkin antanut anteeksi mutta, kuitenkin luottamus itselläni on aivan eri asia. Ja tiedän sen että, ilman luottamusta ei saa rakkauttakaan. Mutta, jos se on kohtaloni sitten on. En murehdi siitä omapa on elämäni ja muutenkin luottamukseni. Eikä kenenkään muun ihmisen täällä maailmassa.

    Kuitenkin tiedän että, sen saaminen olisi tärkeää mutta, kuitenkin en voi itseäni pakottaa luottamaan. Ja sitten jos pakottaisin ja pettyisin. Niin silloin en ainakaan luottaisi enään koskaan 100%. Kun pettymyksiä elämäni aikana on tullut jo ihan tarpeeksi. Mutta, kiitos että, näit vaivaa vaikka vaikea tapaus olinkin tässä asiassa. Kuitenkin kiitos viesteistä jotka lähetit ja muutenkin pahoittelen siitä että, en aluksi arvostanut niitä oikealla tavalla. Ja siitä vielä pyydän: (Anteeksi) ja kiitos viesteistäsi.

    Ootko sie erimaalainen kun tuo teksti on aika vaikeaa lukea, huonosti kirjoitettu ja toisteletkin vielä asioita? Ne on tulleet jo selväksi kyllä ensimmäiselläkin kerralla.

    Jos se palaa ja menee hetkellisesti pois tms. saattaa olla, että olet vain masentunut tai maanis depressiivinen, emt.

    Et varmasti voi tietää, auttaako psykiatri, jos et kokeile. Minua se auttaisi, jos kävisin useammin.
    Ja tarkoitin, että psykiatriin voit ainankin luottaa, sillä kun ei ole oikeutta levitellä asioitasi.

    Ja sellaista, että ei itteensäkään kyllä kannata 100% luottaa. Voit pettyä kyllä itseesikin, sillä olet sinäkin inhimillinen joka voi tehdä virheitä ja silleen.

    No, ehkä joskus voit luottaa muihinkin. Itselläni se menee kyllä niin, että varaudun siihen, että ihmisiltä voi lipsahtaa asioita, mutta ei se minua niin kovin paljoa häiritse. Ei pidä välittää siitä, mitä muut sanovat.

    Hyvää jatkoa.

    Äänestä

  • plextor kirjoitti:

    Ootko sie erimaalainen kun tuo teksti on aika vaikeaa lukea, huonosti kirjoitettu ja toisteletkin vielä asioita? Ne on tulleet jo selväksi kyllä ensimmäiselläkin kerralla.

    Jos se palaa ja menee hetkellisesti pois tms. saattaa olla, että olet vain masentunut tai maanis depressiivinen, emt.

    Et varmasti voi tietää, auttaako psykiatri, jos et kokeile. Minua se auttaisi, jos kävisin useammin.
    Ja tarkoitin, että psykiatriin voit ainankin luottaa, sillä kun ei ole oikeutta levitellä asioitasi.

    Ja sellaista, että ei itteensäkään kyllä kannata 100% luottaa. Voit pettyä kyllä itseesikin, sillä olet sinäkin inhimillinen joka voi tehdä virheitä ja silleen.

    No, ehkä joskus voit luottaa muihinkin. Itselläni se menee kyllä niin, että varaudun siihen, että ihmisiltä voi lipsahtaa asioita, mutta ei se minua niin kovin paljoa häiritse. Ei pidä välittää siitä, mitä muut sanovat.

    Hyvää jatkoa.

    En ole erimaalainen. Olen ihan vaan suomalainen syntymä perältäni. Ja sitten vielä johtuu fiiliksistä kun kirjoitan että, toistan samaa asiaa monta kertaa. Ja näitten viestien kirjoittamisessa ei ole mitkään parhainmat mahdolliset fiilikset. Sillä vaikeasta asiasta olen tänne puhunut.

    Ps.
    Ja vielä jatkossa en tule toistelemaan samaa asiaa näin monta kertaa mitä olen nytten tehnyt.
    Kuitenkin toivotan sinulle myös hyvät jatkot.

    Äänestä

  • Young-man-88 kirjoitti:

    Se on totta luottamus ei ole pakollinen asia niinkuin ei mikään muukaan tässä elämässä kuin ainoastaan yksi asia ja se on kuolema. Kuitenkin Itselläni hyviä ihmisiä ei ole tullut vastaan ja aina kun olen luullut että, tulee niin ajan myötä olen huomannut että, se ei olekkaan sitä. Joten sellaisiin en ole törmännyt enkä taida tulla törmäämäänkään.

    Ja toisaalta puhut kyllä asiaa se on totta. Kuitenkin onhan tässä ollut hyviäkin puolia mutta, entä jos niitä puolia ei meinaa huomata elämässä?. Ja toisaalta kun miettii niin minun elämässäni niitä asioita ei ole niin paljon tapahtunut hyviä asioita..

    Ja jokaisen kommentit on tervetulleita. Ja sitten sanotaan näin että, yhdessäkään ihmisessä jos ei ole perheen jäsen taikka joku lähi sukulainen hyviä puolia en näe. Jostain ystävistä "ehkä" siitäkään en ole varma.

    Mutta, muista en näe enkä tiedä haluanko edes nähdä. Omapa on tieni ja päätökseni miten tulen elämään elämässäni. Ja yksinäisyyten olen saanut tottua elämässäni jo monta vuotta sillä kavereita ja ystäviä minulla ei ole ollut.

    Ainoastaan serkku joka nykyään asuu eri paikkakunnalla. Hän on ollut tukenani vaikeinmat vuodet mutta, ei joka asiassa. Kuitenkin nykyään niitä on tullut mutta, kuitenkin ala-yläasteen välisellä aikana niitä ei ollut kuin parina vuotena muutamia jotka kävivät välillä käymässä vaikka se oli vain koulukaveria eikä mitään muuta.

    hei!
    mä luin tämän koko keskustelun läpi ja ..... mä menin ihan sanottomaks..sit mä luin toisen kerran ja mulle tuli semmonen olo et nyt on pakko kirjoittaa jotakin, vaikkei mä viel tiiä mitä mun pitäis kirjoittaa..
    ehkä nää ei oikein liity aiheeseen, mut kuitenkin joitakin jotka ovat tämän lukeneet ne voisivat auttaa tulevaisuudessa selviätyä elämästään, ja sua tietenkin kans!
    no niin:
    -"moka päivässä pitää ihmisen inhimmillisenä"
    -"olemalla se mitä olet voit olla se mitä haluat olla"
    -"vaikeakin on joskus tehtävä, mutta vain mahdoton vie enemmän aikaa"
    -"elämä on ruusuilla tanssimista, joskus astutaan piikkienkin päälle."
    -"emme pysty suuriin tekoihin, voimme tehdä vain pieniä asioita suurella rakkaudella"
    - äiti Teresa
    -"jos suunta on oikea, meidän pitää vain jatkaa matkaa"
    -"elämään ei aina löydy vastausta. Sitä ei tarvita, se on elettävä".........
    ei mulla sit mitään muuta ollut....

    Äänestä

puhut osittain totta, mutta tossa luottamuksessa en oo samaa mieltä. kannattaa jakaa salaisuudet AIDON ystävän kanssa.. HUOM AIDON. luota ihmisiin!

Äänestä

heiii. ota vähä iisimmin. ei se elämä niin vakava asia ole. ihmiset valehtelee ja tulee aina valehtelemaan. varmasti jokaikinen ihminen joskus kertoo salaisuuuden eteenpäin. mut elämä jatkuu...
musta tuntuu että puhut nyt sellasista ihmisistä jotka valehtelee jokapäivä melkein joka asiasta. sellaset on tyhmiä,oon tuntenut sellasiakin. mut sellasten kanssa ei tarvii olla tekemisissä. ei oo olemassa 100% rehellistä ihmistä. sen tietää kaikki.
miten voit luottaa näihin ihmisten vastauksiin?
miten voit olla netissä epäilemättä että jokainen valehtelee?
kyllähän nyt helvetti elämässä on ihmisiä joihin kannattaa luottaa. ainakin siihen asti kunnes ne pettää.
"se ei pelaa joka pelkää". ja" parempi katsoa kuin katua".
mä suosittelen 100% rehellisesti että otat rennommin.
sulle on varmaan käynyt jotain tosi pahaa mut koita päästä sen yli.

Äänestä

Tiedän mitä tarkoitat, voin tuntea kipusi, muistaa miltä tuntuu kun elämä aina tarjoaa huonon puolensa...

Edelleen aina välillä tuntuu että palaan takaisin siihen tilaan, vaikka se on todella lohduton, surullinen tila. Siinä vaiheessa ei enää elä. Itse lopetin ihmissuhteiden luomisen, annoin osan vanhoista suhteista hajota ja yksinkertaisesti vain kiduin kylmässä maailmassa.

Onneksi osakseni tuli yksi johon voin luottaa. Hän joka kannattaa ja kulkee aina vierellä... Tästä lähtien on suru hetkellistä ja aina aamulla nousee uusi päivä... Risti kaulassani kertoo minulle aina sinun rakkaudestasi... Kiitos Jumala...

Äänestä
  • Se on totta että, tuo ei ole ollenkaan huono vaihtoehto.. Pidän tuon vaihtoehdon mielessä uskonkin jumalaan mutta, kuitenkin se on uskoa mutta, ei vakavaa sellaista..

    Minusta tuntuu aivan samalta aina palaan siihen mihin jäinkin.. Siihen tilaan surulliseen todellakin.. Ja muutenkin aikalailla miten sanoitkin.. Siltä minustakin aina välillä tuntuu: "yksinkertaisesti vain kidun kylmässä maailmassa".

    Elämässäni on ollut iloa mutta, myös valtava määrä toista puolta.. Elämä pitäisi pystyä ottamaan positiivisesti että, saa elää täällä ja olla olemassa.. Mutta, tätä omaa elämääni en ole kyllä siltä asenteelta ottanut..

    Mutta, periksikään en ole antanut.. Mutta, kuitenkin uskoon tleminen voisi olla yksi vaihtoehto.. Mutta, kuitenkin sitä vaihtoehtoa nytten en ainakaan vielä tässä vaiheessa elämää ole valitsemassa.. Vaikka huono vaihtoehto se ei ole mutta, katsotaan tulevaisuudessa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Young-man-88 kirjoitti:

Hyviä ihmisiä ei ole eikä tule.. Niitä ei täältä löydy vaikka etsisi.. Se on kylmä tosiasia täällä ei ole muitakun valehtelijoita ja selästä puhujia ja pettäjiä ja renttuja.. Ei täällä ole ketään ja kertaakaan en ole yhdessäkään suhteessa kehenkään luottanut 100% sillä täällä ei ole sellaisia joka luottamustani edes ansaitsisi..
Enkä tule luottamaankaan kehenkään.. Täällä ei ole hyviä ihmisiä ollenkaan niitä ei ole.. Tuntuu siltä että, en pysty luottamaan kehenkään 100% se taitaa olla ainoa johon pystyn luottamaan tässä elämässä ja se on omaan itseeni..

Kuulostaa varmasti omituiselta mutta, en paljasta mitään ja pystyn ainakin pitämään salaisuudet niinkuin muut eivät pysty pitämään..Aina kertovat parhainmalle kaverille ja sanoo älä kerro kenellekkään ja noidan rinki on valmis..

Sitten siitä asiasta tietää ajan kuluttua todella moni.. Parempi vain että, ei kertoisi mistään..
Perheenseenkä en pysty 100% luottamaan omaan itseeni ainoastaan.. Sillä turha luottaa sillä siitä ei muuta kävisi kun pettyisi.. Ja vielä voin sanoa että, nykyään kaikille on tärkeintä ainoastaan yksi asia miltä naama näyttää.. Se on todella typerää mutta, minkäs sille voi.. Se on nykyaikaa ja tuntuu siltä että, nykyään vain ihmiset ovat valitsevaisempia.. Ja luulevat myös itsestään liikoja..

Kukaan ei ole täydellinen vaikka jotkut rehvastelevat että, olen kaunis mutta, jonkun mielestä se on ruma.. Joillakin todella monella on noussut liikaa ku*ta päähän.. Ja luulevat olevan sellaisia henkilöitä että, kaikki haluavat olla kanssani.. Sellaisista id*ooteista en piittaa yhtään..

Tällä menolla tulevaisuudessa koittaa ihmisien loppu vaikka se tulee joka tapauksessa toteutumaan sillä kokoajan elektroniikka vain kehittyy kokoajan ja kaikki muutkin.. Ja sitten kun on tarpeeksi kehittynyt niin kyllä jossain välissä seinä tulee vastaan ja siihen se pysähtyy..

Ja sitten vielä jokaiselle pitäisi se oikea olla olemassa tuskinpa vain ainakaan itse en halua kyllä yhtään suhdetta enempää ja tutustumisiakaan en kyllä todella halua.. Sillä kehenkään en pysty luottamaan ja lisäksi miksi edes luottaisin? Sillä hyviä ihmisiä täällä ei ole..

Tuntuu siltä että, ainoastaan itse olen hyvä ihminen.. En todella ole täydellinen enkä koskaan ole väittänyt olevani sellainen.. Tiedän että, itsessäni on paljon vikoja myös hyviä puolia niinkuin jokaisessa meissä ihmisissä..

Mutta, kuitenkin en usko oikeeseen sitä ei ole eikä tule.. Se on turhaa ajan kuluttamista.. Sillä sellaista ihmistä ei ole nimittäin hyviä ihmisiä nykyään.. Joitakin harvoja tunnen jotka niitä ovat mutta, muuten niitä ei todella ole..

Ja jos lupaa olla kertomatta jotain asiaa sitä ei pitäisi kertoa edes parhainmalle ystävälle jos niin ei haluta.. Mutta, kuka ei kertoisi parhainmalle ystävälle.. Itse en kertoisi jos ei annettaisi lupaa.. Kylmä fakta joka on totta parempi vain että, ihmisiä ei olisi ollenkaan tämäkin maailma olisi paljon parempi..

Se on kylmä fakta.. En kyllä tajua kun menee avioliittoon että, miten pystyy luottamaan toiseen 100% itse en todella pystyisi sillä en luota kehenkään 100% vaikka luottaisin 99.99.. Mutta, en 100% ainoastaan itseeni.. Ja voisin vannoa että, tässä elämässä 100% en tule luottamaan kehenkään.

Ne jotka pystyvät rakastamaan ja muutenkin luottamaan onnittelen heitä.. He ovat siihen pystyneet itse en tiedä pystynkö sillä en luota kehenkään ajattelen kaikista ainoastaan samalla tavalla.. Petturi,Valehtelija,Pettäjä.. Mutta, tunnen myös sellaisen henkilön josta en ajattele niin..

Sekin on ainoastaan oma serkkuni jonka olen tuntenut lapsesta asti.. Onnea kaikille niille jotka sen ovat saaneet ja niille jotka jaksavat yrittää etsiä sitä eivätkä heitä toivoa menemään.. Itse en tiedä yhtään miten ajattelisin niin paljon tullut huonoja kokemuksia.. On hyviäkin mutta, huonompia enemmän ja en tiedä jaksanko yrittää edes etsiä sillä se olisi kuitenkin aivan turhaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu