Puerto Vallarta

Mimmiiiiiiiii

Hola hola,

Varasin ensi talvelle matkan Puerto Vallartaan ja olemme myös Nuevo Vallartassa. Onko kukaan käynyt noissa paikoissa? Vinkkejä?

11

1037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Holboxi

      Itsekin kiinnostunut, isona bonuksena suorat lennot kohteeseen.

    • MALLATTI56

      Kuin myös matka varattu Puerto Vallartaan helmi-maaliskuussa,,

    • AmigaAmigo

      Puerto Vallarta on hieno paikka! Kuudetta kertaa menossa joulukuussa. Merivesi uimakelpoista, eikä aallot liian suuria. Luontopolku löytyy ja puiden oksilla näkyy iguaaneja ja lintuja. Rauhallinen ja turvallinen kaupunki, jossa voi kävellä syrjäkatujakin. Iltaelämästä en tiedä mitään, koska hotellillamme on aina jotain kivaa järkättynä. Liian vanhakin diskoihin :D Luultavasti kuitenkin iltaisin kannattaa pitää järki päässä.

      • Äitylintyttö

        Pärjääkö us dollareilla tuolla alueella?


      • lkhfe332
        Äitylintyttö kirjoitti:

        Pärjääkö us dollareilla tuolla alueella?

        Puerto Vallarta kuuluu Meksikoon ja valuuttana on Meksikon peso. Miksi ihmeessä kyselet us dollareista?
        Suomalainen pankki kortti toimii kuten suomessa. ja katukioskeissa, busseissa ja takseissa tarvitset pesoja, joita voi vaihtaa suomessa taikka paikanpäällä euroilla tai nostaa automaatista.


      • Äitylintyttö
        lkhfe332 kirjoitti:

        Puerto Vallarta kuuluu Meksikoon ja valuuttana on Meksikon peso. Miksi ihmeessä kyselet us dollareista?
        Suomalainen pankki kortti toimii kuten suomessa. ja katukioskeissa, busseissa ja takseissa tarvitset pesoja, joita voi vaihtaa suomessa taikka paikanpäällä euroilla tai nostaa automaatista.

        Koska dollareita sattuu olemaan entuudestaan :) Cancunin ja Carmenin suunnalla oli meillä ainakin parempi valuutta kuin pesot.


    • Pepir

      Onko Puerto Vallartassa usein maanjäristyksiä.

    • huityttö

      ötökkäkammoisena kyselen, onko torakoita, skorpioneita ja sen sellaisia?

    • Lähdössä

      Millainen hintataso?? Tietenkin Tequilan hinta kiinnostaa ja onkohan kenelläkään tietoa esim. LM-askin (tai vastaavan) hinnasta?

    • Kotona_vaan

      Aivan liian kallista. Älä lähde.

    • Kille45

      Puerto Vallartassa on vielä aitoa meksilaista tunnelmaa. Ihmiset todella ystävällisiä, puhuvat suurin osa vain espanjaa jenkki- ja kanadalaisturisteista huolimatta. Hintataso alhaisempi kuin Suomessa. Paikallisbusseilla kannattaa matkustella lähiympäristössä, lähikaupungeissa ja -kylissä, se on todella edullista ja tunnelma aito. Luonto kaunis vihreä palmuineen. Luonnontieteellinen kasvitarha upea nähtävyys noin 30 km päässä kaupungista. Ruoka ja hedelmät hyvää. Kaikki pelaa ja toimii. Kannattaa ottaa vain meksikon pesoja mukaan, turhaan dollareita, antavat pesoja takaisin ja ottavat isomman kurssin dollareista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      152
      4071
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      401
      3164
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2088
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1748
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1158
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1003
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      995
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      901
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      52
      872
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      859
    Aihe