Hauhau kuivatut herkut

Oudoksuttaa

Minkä vuoksi kaikissa hauhaun kuivatuissa herkuissa on suositus, ettei sitä annettaisi alle 9kk ikäiselle koiralle? Ne 100% lihaa namit. Onko siitä nyt haittaa kun oon tolle mun 4kk ikäiselle ipanalle antanut namina kanaa, kanakierrettä ja lammasta.

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kääpiösusi

      olen miettinyt samaa.. En tiedä, mutta arvailen että saattavat sisältää jotain haitallisia aineita ( esim. säilöntäaineita, tai sitten jotain epämääräisiä myrkkyjä, hormooneja, antibiootteja..)

      Hauhaun lihathan tulee Kiinasta, missä tunnetusti ei ole EU-tyyppisiä tiukkoja säädöksiä. Ja varsinkin kun puhutaan eläinten ruuasta ("rehusta"), ei silläkään mitään kummempia laatukriteereitä ole. Joku aika sittenhän oli juttua että koiria on kuollu ja sairastunu makupaloista joissa kiinalaista siipikarjaa. Minäki huomasin että Hauhaun ankkalastut aiheutti janoa koiralle, ilmeisesti munuaiset oli kuormituksessa.. (varmaan melkein vuosi tästä aikaa siis). Tosin olen silti välillä ostanu HHC-kuivamuonaa, enkä ole siitä huomannu mitään ongelmia.


      Aika varovasti annan koiralle makupaloja joissa on tuollaisia tiukkoja rajoituksia. Mutta ei sun kannata säikähtää vaikka olet pennulle niitä antanut, jos pentu voi hyvin. Varmaan noi rajoitukset on laitettu vähän "varman päälle", ettei firmaa haasteta oikeuteen tms haittavaikutuksista..

    • Oudoksuttaa

      okei joo, jotain tollasta itekkin ajattelin. Varmaan laitan loput säilöön ja annan varmuuden vuoksi vasta silloin, kun pakkauksessa suositellaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      102
      2204
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      114
      2001
    3. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      1990
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1791
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1647
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      37
      1435
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1255
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1153
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1150
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      52
      1089
    Aihe