Polkupyöriä varastetaan

"VAIN" 55 kpl Päivässä. Kun polkupyörä maksaa keskimäärin n.550 €uroa tekee varkaitten päiväsaalis n.30 000 €uroa. Mikä muu varkauden tai petoksen laji aiheuttaa viranomaissa näin vähän liikettä ? Mikäli työnantaja jättäisi 500 € pois tilistä, tai rosvo sieppaisi setelitukun pankista, siitä tulisi taatusti rapsut. Monille polkupyörän hankkiminen on vuosien säästön tulos ja vähimmilläänkin siihen uppoaa viikkojen tienestit. polkupyörä varkaat tulisi tuomita EHDOTTOMIIN vankeusrangaistuksiin, ja mieluummin korpivankiloihin jossa päivätyömatkat selleistä-suollle kuokkimaan poljettaisiin pyörillä kesät talvet.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Kun polkupyörä maksaa keskimäärin n.550 €uroa tekee varkaitten päiväsaalis n.30 000 €uroa"

Mistä hatusta mahdoit taikoa tuon keskihinnan? Millään en jaksa uskoa, että KESKIMÄÄRÄINEN varastettu fillari maksaisi 550 euroa ilman jotain viitettä tietoon. Kun iso osa ritsatuista fillareista on muutaman kympin munamankeleita, joita ei vaivauduta edes lukitsemaan, niin sen toisen ääripään pitäisi koostua sadoista monen tuhannen tai kymmenentuhannen euron polkukoneista.


" Monille polkupyörän hankkiminen on vuosien säästön tulos ja vähimmilläänkin siihen uppoaa viikkojen tienestit."

Niin, voisi kuvitella, että siitä sitten pidettäisiin vähän parempaa huolta, eikä jätettäisi niin helposti varastettavaksi.


"polkupyörä varkaat tulisi tuomita EHDOTTOMIIN vankeusrangaistuksiin, ja mieluummin korpivankiloihin [blaablaablaa]"

Kas kun meillä sivistysvaltiossa ei ole tapana rangaista rikollista sen mukaan kuinka moni muu syyllistyy samaan rikokseen, ja kuinka suuri silloin on teoreettinen kumulatiivinen rikoshaitta.

Sinun logiikallasi jokainen myymälänäpistelijä tulisi tuomita rankkoihin ehdottomiin vankeuksiin. Vähittäiskaupan liikevaihdon arvellaan olevan luokkaa 40 miljardia. Siitä prosentin verran arvellaan varkaushävikin suuruudeksi. Siis noin 400 miljoonaa. Jos nyt sitten tarkastellaan sinun fillarihävikkiäsi, ja uskotaan lukemasi, ei siitä silti tule kuin vähän vajaat 11 miljoonaa euroa vuodessa (30000 euroa per päivä kertaa 365 päivää).

Siispä jokainen myymälänäppäri pitäisi tuomita vain vajaat 40 kertaa rankempiin ehdottomiin kuin sinun fillarivarkaasi. Varmaan itsekin tajuat, että teoriasi ei ole oikein tarkastelunkestävä.

Äänestä

Harvemmin polkupyörä lain mukaan varastetaan. Varkaus tulee kysymykseen silloin, kun varas anastaa pyörän joko itselleen, tai toiselle. Useimmiten kysymys on luvattomasta käytöstä, eli ´varas´ ottaa pyörän ja ajaa sillä jonkin matkan ja hylkää sen. Näitä pyöriähän poliisin pyörähuutokaupoissa on valtaosa.
Jos taas varas, jonka sattuma tekee varkaaksi todella varastaa pyörän itselleen, niin yleensä kyse on näpistyksestä, sillä pyörän arvo on vähäinen. Saman syyn vuoksi pyörää luvattomasti käyttävä syyllistyy vain lievään luvattomaan käyttöön.
Näpistys ja lievä luvaton käyttö ovat asianomistajarikoksia, joita poliisi ei saa lain mukaan edes tutkia, ellei asianomistaja vaadi tekijälle rangaistusta.

Ammattirosvot tai taparikolliset voivat pyöriä varastamalla syyllistyä toki varkauteen, eikä enää näpistykseen, mutta silloin he varastavat niitä ´ammatikseen´ja heillä on yleensä rikoskumppani, joka muuntaan pyörät myyntikuntoisiksi ja tämä usein myös kauppaa ne.
Näin se pykälien mukaan menee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AMMATTIMAISESTI kirjoitti:

"VAIN" 55 kpl Päivässä. Kun polkupyörä maksaa keskimäärin n.550 €uroa tekee varkaitten päiväsaalis n.30 000 €uroa. Mikä muu varkauden tai petoksen laji aiheuttaa viranomaissa näin vähän liikettä ? Mikäli työnantaja jättäisi 500 € pois tilistä, tai rosvo sieppaisi setelitukun pankista, siitä tulisi taatusti rapsut. Monille polkupyörän hankkiminen on vuosien säästön tulos ja vähimmilläänkin siihen uppoaa viikkojen tienestit. polkupyörä varkaat tulisi tuomita EHDOTTOMIIN vankeusrangaistuksiin, ja mieluummin korpivankiloihin jossa päivätyömatkat selleistä-suollle kuokkimaan poljettaisiin pyörillä kesät talvet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu