Päivän keikka pietariin

Olen ajatellut pistäytyä ensimmäisen kerran Pietariin ensi kesänä.
Jos kyseessä olisi päivän keikka mitä suosittelette, juna vai linja auto.
-
Jos linja auto lähteekö mikään linja-auto samasta paikasta mihin tulee?

7

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maa-ritti

      Päivän keikkaa ei Pietariin kannata tehdä kuin korkeintaan viisumivapaana risteilynä! Mutta muutoin mukavampi ja sukkelampi matkantekotapa Pietariin on junayhteys - etenkin, jos vielä asut Allegron rataverkon varrella. Ensikertalaisena kuitenkin tekisin matkan Pietariin jonkun matakatoimiston järjestämänä bussireissuna, jolloin matkasta ja Pietarista saat eniten irti. Useamman reissun Turunnevatoursin matkalaisena tehneenä voin ainakin sitä suositella! Tsastlivova puti!!

      • ArskaT60

        Komppaan edellistä vastaajaa.

        Viime vuosina ollan käyty Pietarissa Turun Nevatoursin bussimatkalla, viisumivapaalla laivamatkalla, Luxexpress-bussilla ja Allegrolla.

        Kaikilla on omat hyvät puolensa, mutta tuo yhden päivän käytettävissä oleva aika rajaa monia vaihtoehtoja pois. Jos voisi olla edes yhden tai vaikka kaksi yötä, valikoima laajenisi. Silloin ehkä aloittaisin Pietarin matkailun matkatoimiston matkalla, stressi on paljon vähäisempää kuin omatoimimatkalla. Siitä paljonko haluaa / voi käyttää rahaa riippuen, joko nopeasti, mukavasti junalla tai hieman edullisemmin bussilla. Laivamatkakin on hyvä, mutta silloin kannattaa olla pari päivää enemmän käytettävissä (eli 2 yöpymistä laivalla) ja mielellään 1-2 Pietarissa.


      • akno

        Joo ehottomasti oltava pietarissa ainakin sen kolme päivää/kaksi yötä niin näkee muutakin kuin maisemia junan tai auton akkunoista.


      • Turun Neva Tours vaikuttaa hyvältä.


    • Olen ruvennut ajattelemaan ensi kauden KHL-liigaa. Turun Neva Toursin järjestämä.

      • JuliaK

        Joo, Raimo järjestää mitä vaan!! Horatsutki on ite testannu ja takaa, siis vahvistaa laadun. Neva tuurssi ei kylläkään KHL-liigaa kovinkaan paljon järjestele eikä hallinnoi. Viisumikki saa muualta etullisimmin. Esim. vuoden viisamin saa Heltsingistä 120 euroopan evrolla.


    • CCCMorre

      En tiedä, mistä lähdet, mutta Helsingistä Pietariin ajelee bussilla aikataulujen mukaan seitsemän tuntia. Ja junalla kolme & puoli tuntia. Laivalla taas menee yhteensä vuorokausi pelkkään matkustamiseen! Paatti on aika pieni, muutama rafla ja siinä se.

      Kuten muutkin, suosittelen matkatoimistoa. Osa niistä järjestää matkoja junalla, joka on kyllä aika vaivaton tapa matkustaa. Matkatoimiston kautta järjestyy viisumi, kuljetukset ja opastukset Pietarissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      2007
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1480
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1269
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      71
      1107
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      225
      1082
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1044
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      974
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      237
      928
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      906
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe