jos...

koneelta löytyy esim. tollanen virus: DOS32.Daber.728, niin pystynkö sitä poistamaan ja miten?
8258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

poistamalla tiedostot jossa se virus lymyilee.

Äänestä
  • en löydä kyseistä tiedostoa?!

    Äänestä

  • jos.. kirjoitti:

    en löydä kyseistä tiedostoa?!

    sen nimen ja hakemiston missä se on?

    Äänestä

  • juggis kirjoitti:

    sen nimen ja hakemiston missä se on?

    saan selville vai saanko?

    Äänestä



  • skannasin kirjoitti:

    mitäs nyt?

    ilmoitteli ????
    löytyikö mitään ???


    tuossa tietoa tästä mainitusta örkistä !!!
    Katso koneeltasi löytyykö tuollaisia kansioita ja tiedostoja....

    Kai virustorjunta on kunnossa ? , mitä ohjelmaa käytät ?


    DOS32.Daber.728


    Last Modified: June 17, 2004

    It is DOS32 parasitic virus. It looks for DOS32 EXE files that are compiled with "Adam Seychell" DOS32 extender and infects them.

    The virus looks for these files in current directory, as well as looks for two more files: C:\DOS\DLINK.EXE and C:\DOS32\DLINK.EXE

    While infecting the virus parses format of that DOS32 extender header, modifies it and writes virus code to the end of the file. As a result when infected file is run virus code gets control. The virus then infects more files and returns control to the host program.

    The virus does not manifest itself in any way.

    The virus contains the text string:

    DOS32 Succubus
    Dark Fiber [NuKE]

    Äänestä

  • skannasin kirjoitti:

    mitäs nyt?

    mitään? Jos ei niin Trend micro:kin tunnistaa ko. viruksen. Piti kyllä e-scan:inkin. Laita Hijack This logi, jos siitä selviäis jotain; Ohjeet ja ohjelma täältä:
    http://koti.mbnet.fi/pattaya1/hijackthis.htm

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mun... kirjoitti:

koneelta löytyy esim. tollanen virus: DOS32.Daber.728, niin pystynkö sitä poistamaan ja miten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu