Istun parhaillaan junassa, katsoin äsken ikkunasta ulos ja havaitsin laiturialueella valkoisen miehen, jolla oli afro. Afro:n näkeminen stimuloi esiin lapsuusmuistojani, jotka jo luulin unohtaneeni. Jostain syvältä muistojeni syövereistä, ne palasivat niin elävinä taas mieleeni ja huomasin naurahtavani ääneen. Vastakkaisella penkillä istuva nuori nainen katsoi minua vähän pitkään, ja toivoi varmasti salaa mielessään valtion vapauttavan lisää resursseja mielenterveyshoitoon. Kaivoin kuitenkin kännykkäni esiin ja aloin näppäilemään kertomustani tänne, teidän iloksenne ja suruksenne.
Elettiin 1990-luvun alkupuolta, sangen viihtyisällä ja rauhallisella omakotitaloalueella Helsingin Oulunkylässä. Olimme kaverini kanssa ala-asteikäisiä pojankoltiaisia, joiden harrastuksiin kuului kaikenlainen hölmöily. Olimme koulussa samalla luokalla ja mikä parasta asuimme samalla kadulla. Naapurustossamme asui eräs suomenruotsalainen vanhempi poika, jonka ristimme yhdessä Tarhapöllöksi. Tarhapöllö oli todella laiha ja pitkänhuiskea teini, jolla oli lähes sarjakuvamaiset kasvonpiirteet. Simpsoneiden Sideshow Bob blondina, osuisi kuvauksena aika lähelle Tarhapöllöä. Hänen hiuksensa olivat vaaleat ja kikkarat (valkoinen afro), josta liikanimi Tarhapöllökin keksittiin. Tarhapöllö pukeutui yleensä Adidaksen sinivalkoiseen verkkaripukuun ja käytti pöyräilyhanskoja, korostaakseen kovanaama-imagoaan. Tarhapöllön suurinta hupia oli kaasutella muiden teinien kanssa mopollaan naapurustossa. Tarhapöllö omisti Suzuki PV:n, joka oli hänen silmäteränsä. Usein Tarhapöllö puuna
sikin mopoaan talonsa etupihalla, joka hohti kuin Tahitilainen helmi. Hän todella rakasti sitä mopoa ja piti siitä hyvää huolta.
Kaverini ja minä rakastimme Tarhapöllön härnäämistä. Suurinta hupiamme oli huudella Tarhapöllölle hänen syvästi vihaamaansa nimeä, joka sai hänet luonnollisesti raivostumaan ja jahtaamaan meitä mopollaan. Joskus myös onnistuimme ampumaan häntä perseelle kortsareilla (lama-ajan kuulapyssy), joka sai Tarhapöllön suorastaan murhanhimoikseksi.
Kaverini oli tuolloin melko tukevassa kunnossa, eikä hän päässyt koskaan pakoon Tarhapöllöä. Lähes aina Tarhapöllö sai kaverini kiinni ja rankaisi häntä armottomasti, meidän molempien hölmöydestä. Itsehän onnistuin aina pääsemään pakoon. Aika usein Tarhapöllöllä oli jonkilainen pajunoksa, millä hän raippasi armotta kaveriani perseelle. Joskus hän myös antoi ihan perinteistä tukkapöllyä, potki tai löi kaveriani. Hän myös kiroili ruotsiksi kurittaessaan kaveriani. En tiedä miksi, mutta mielestäni kaverini kurittamisen seuraaminen oli mielettömän hauskaa, seurasin tapahtumia ja nauroin jossain kauempana katketakseni. En pystynyt lopettamaan nauramista, se oli impulsiivista. Erityisesti Tarhapöllön teatraaliset eleet ja kaverini vetoomukset armosta, saivat minut nauramaan. Myös dialogi, jossa kommunikoitiin suomella ja ruotsilla, kummankaan osapuolen ymmärtämättä täysin toisiaan, oli suorastaan huvittavaa seurattavaa. Joskus minusta tuntui, että kaverini jäi tahallaan kiinni Tarhapöllölle, koska omasi sadomasokistia taipumuksia. Kurituksen päätyttyä kaverini aina vannoi, ettei kyllä enää ikinä kiusata Tarhapöllöä, mutta jo parin päivän kuluttua lankapuhelimemme kotona soi ja kaverini ehdotti ajanvietteeksi Tarhapöllön härnäystä. Vaikka kuinka yritin selittää kaverilleni, että Tarhapöllö saa hänet taas kiinni, niin kaverini vain nauroi vastaväitteilleni ja suorastaan vaati lähtemään härnäämään Tarhapöllöä.
Noin vuoden päästä Tarhapöllö perheineen muutti pois, enkä kuullut hänestä mitään vuosiin. Vuosia myöhemmin kuulin eräältä toiselta kaveriltani, että Tarhapöllö oli ollut hänen kanssaan samalla luokalla ammattikoulussa. Tarhapöllö oli muuttanut imagonsa punkkariksi, jonka kruunasi punaiseksi värjätyt hiukset. Tarhapöllön pukukaappi oli kuulemma ollut täynnä pornolehtiä ja hän oli myös jäänyt kiinni vetämästä käteen pukuhuoneesta. En tiedä missä Tarhapöllö vaikuttaa tänä päivänä, en ole myöskään kuullut lapsuudenkaveristani mitään vuosiin. Ehkä he elävät yhdessä rekistöröidyssä parisuhteessa, jotain homoeroottista heidän leikeissään oli.
Tarhapöllö 1994-1995
glass_eye_fetish
0
1204
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",305207Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1402442- 1392108
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531945Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171800"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571317Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1711121Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää69958Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.313879Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa171800