Kumma Kuhmoisten Sanomat

Näkyy Sanomien verkkosivuilta poistuneen mahdollisuus kommentoida juttuja. Alkoiko tulla vääränlaisia kommentteja? KuhmoinenFb-ryhmässä taas entiset päätoimittajat vuodattavat kilvan katkeria kokemuksiaan lehdykäisessä.
212130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Lehteen on varmaankin otettu viherpunikkeja.

Äänestä

Perun puheeni. Onhan se kommentointi (vastaa)täppä siellä, joskin hyvin pienellä. Vai oliko välillä poissa? No, tältä osin kumoan aikaisemman viestini pahoittelujen kera.

Äänestä

Harmoisten Sanomat on jälleen poistanut mielipidepalstan lehdessään. "Puolueeton kotiseutulehti" on kaikkea muuta kuin puolueeton. Kun kuntalaiset eivät opposition tavoin saa tuoda esiin mielipiteitään olemme Venäjän lehdistösensuurin alkutiellä.

Opposition eli kuntalaisten vaiennetuilla mielipiteillä on merkitystä ja voimaa muistuttaa taloudenpidossa fraamien tärkeydestä jotta emme kohta ole yksi Kangasalan etätaajama ja Kuhmoisten Sanomat voidaan työpaikkoineen ajaa alas Kangasalan Sanomien tieltä ja omistajaporras voi lopettaa lehdellä kuntalaisten rahastamisen.

Viimeisessä Kuhmarin lehdykässä sivistystoimenjohtaja kolumnissaan kirjoitti
oudosti irrallisena mielipideheiton disinformaatiota parhaimmillaan vastoin Kaukolan koulun viimeistä sisäilmatutkimusta, joka kertoi koulun olevan terve hengittää. Tutkimuksen perään valtuustonpuheenjohtaja MK vuolaasti kiitti
omassa lehdykän kolumnissaan miten on hyvä kun koulu on tutkittu ja on hyvä tehdä työtä ja hengittää terveessä, tutkitussa koulussa.

Sanotaan että kun Venäjällä kertoo valheen usein niin se muuttuu todeksi.
Sama valehtelun todeksi muuttuminen on nyt rantautunut Kuhmoisten rauhaisaan lintukotoomme Harmoisten Sanomien viimeisen lehden kolumnin disinformaatioin sallimisena sivistystoimenjohtajan kynästä.

Ei tälläinen valehtelu jää kuntalaisilta huomaamatta ilman seurauksia.

Äänestä
  • Valehtelua ja peittelyä on ollut jo kauan. Siksi totuuteen pyrkineet kolme aikaisempaa päätomittajaa on vaihdettu. Kauhasen vaihto Koivuun maksoi paikallislehdelle 100.000 euroa.
    Koivukin joutui lähtemään, kun alkoi muuttumaan visakoivuksi. Visakoivu on sitkeämpää kuin tavallinen koivu, se tuli karsia pois.

    Äänestä

  • "Viimeisessä Kuhmarin lehdykässä sivistystoimenjohtaja kolumnissaan kirjoitti... " Juttuhan kertoin pääasiassa hänen venäjänmatkoistaan? Minä käsitin, että disinformaatiosivulause oli allegoria Kuhmoisten ja Venäjän opposition nitistämisestä.

    Äänestä

  • "Ei tälläinen valehtelu jää kuntalaisilta huomaamatta ilman seurauksia."

    Kuhmari julkaisi aikanaan hyvin paljon mielipidekirjoituksia. Seuraavassa lainaus yhdestä kirjoituksesta: "Aikoinaan käydessäni yrittäjäkurssia oli eräs opetuksista, että yksi yrittäjän tunnusmerkeistä on se, että yrittäjällä on riski. Ajat muuttuu Eskoseni. Nykykieleen muutettuna lause kuuluu: Veronmaksajalla on yrittäjän riski"

    Mihin yritystoimintaan kirjoitus viittasi ? Kuka toimi yrittäjänä ja onko se selvinnyt kuntalaisille?

    Äänestä

Kuhmoislaista tutkivaa journalismia, kun kirjoitetaan vain sallituist asioista...

Äänestä
  • "Kuhmoislaista tutkivaa journalismia, kun kirjoitetaan vain sallituist asioista..."

    Tai annetaan palstatilaa mielipidekirjoituksille, jotka eivät ole totta. Vastinetta ei anneta kirjoittaa eikä sitä kysytä, Leimaaminen sallitaan, jos se on kunnan päättäjille eduksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Kuhmoislaista tutkivaa journalismia, kun kirjoitetaan vain sallituist asioista..."

    Tai annetaan palstatilaa mielipidekirjoituksille, jotka eivät ole totta. Vastinetta ei anneta kirjoittaa eikä sitä kysytä, Leimaaminen sallitaan, jos se on kunnan päättäjille eduksi.

    Ei kuntalaiset yleisesti ottaen saata uskoa muuta kuin lehden uutisointia, kuinka voisivatkaan, onhan Suomi oikeusvaltiona tunnettu ja tunnustettu.

    Media ja huhupuheet ovat politiikan ulkopuolisen kuntalaisen ainoita tietolähteitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei kuntalaiset yleisesti ottaen saata uskoa muuta kuin lehden uutisointia, kuinka voisivatkaan, onhan Suomi oikeusvaltiona tunnettu ja tunnustettu.

    Media ja huhupuheet ovat politiikan ulkopuolisen kuntalaisen ainoita tietolähteitä.

    Ja+83+%+luottaa+Ylen+uutisointiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja+83+%+luottaa+Ylen+uutisointiin.

    Kuhmari voisi teettää tutkimuksen kuinka moni luottaa Kuhmarin uutisointiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuhmari voisi teettää tutkimuksen kuinka moni luottaa Kuhmarin uutisointiin.

    Kaikki ne joilla ei ole lehden toimintatapaan läheistä kokemuspohjaa, luottavat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei kuntalaiset yleisesti ottaen saata uskoa muuta kuin lehden uutisointia, kuinka voisivatkaan, onhan Suomi oikeusvaltiona tunnettu ja tunnustettu.

    Media ja huhupuheet ovat politiikan ulkopuolisen kuntalaisen ainoita tietolähteitä.

    Laadukkaalle nettilehdelle paikka avoinna!

    Äänestä

Miten lehti voisi olla "puolueeton kotiseutulehti" jos kuntalaisten taskussa syvällä politiikassa mukana olevat rajoittavat paikallisen lehdistön toimittajen sanan- ja julkaisun vapautta. Olla pienen lehden toimittaja pienellä paikkakunnalla on oman työpaikan säilyttämiseksi jatkuvaa trapetsilla oloa totuuden ja omistajaportaan "totuuden" välillä. Vaikka toimittajien työpaikan säilyttämisen uhalla onkin luovuttava lehdistövapauden työmoraalistaan, on sekin ymmärrettävää kun niitä työpaikkoja ei kunnassa liiemmälti vilise ja perhekin on ruokittava.
Niinpä lehti kirjoittaakin ikäänkuin yhtä totuutta. Helpointa on ollut poistaa useasti koko lehden mielipidepalsta ja miellyttää lehden osakkeenomistajia mutta ei lehden lukijoita. Totuus vaan tulee nykyään julki niin monen muunkin kanavan kautta ja loppupelissä lehti jää yksipuolisuudellaan nuolemaan näppejään kadonneilla tilaajaluvuillaan ja toimittajat työttömiksi.

Äänestä
  • "Totuus vaan tulee nykyään julki niin monen muunkin kanavan kautta ja loppupelissä lehti jää yksipuolisuudellaan nuolemaan näppejään kadonneilla tilaajaluvuillaan ja toimittajat työttömiksi."

    "Totuus ei pala tulessakaan", on vanha klassinen sanonta. Keskustelupalstat ovat ahkerassa käytössä. Esimerkiksi Janakkalassa erään virkamiehen asiat ajautuivat oikeudenkäyntiin.

    Palstan lukijat puolustivat kovasti hyväksikäytettyä. Lopulta tuli tuomio.

    Ihmiset ovat nykyisin niin valveutuneita, että tajuavat missä mennään. Tietoa tulee joka tuutista. Ajan kanssa seulotaan jyvät akanoista.

    Puolueettomus ja oikeudenmukaisuus on loppupelissä kaikkien etu.

    Äänestä

Aidosti puolueeton paikallislehti voisi olla myös paikkakunnan etu. Yksipuolinen uutisointi rajoitteineen ei ole kenenkään etu. Lukijat eivät ole manipuloitavissa nykypäivänä. Edellä yleisiä näkemyksiäni paikallislehtien vaikuttamis- ja ohjausmahdollisuuksista sisällöllään.

Äänestä

Sallitut aiheet kuhmarissa, miten erinomainen valokuitu onkaan, sahanranta tekee paikkakunnan parhaat pöperöt, anus hanski arpoo, kunnanjohtaja esiintyi.....

Äänestä

Voisiko olla että Harmoisten suunnan luottamushenkilöiden murskatappio viime kunnallisvaaleissa olisi juurikin johtunut kuntalaisten väsymyksestä seurata miten kunnan varoja käytetään sekä osakeomistus ja omanedun ohjailu Kuhmoisten Sanomissa, joka varmaankaan ei ole näyttänyt kuntalaisten silmissä pitkän päälle hyvältä? Kuntalaisten äänet jatkoon kunnan päättäjinä vain yksinkertaisesti katosivat tyystin vaaleissa Harmoisten luottamushenkilöitä.

Äänestä

Eikös Harmoisista yksi Kuhmoisten Sanomien osakkeiden omistaja sentään yltänyt ihan valtuustoon ja tarkastuslautakuntaan asti. Samainen henkilö lienee suututtanut käytöksellään ainakin jo Kuhmoisten teknisentoimen henkilöstön ja johdon
perinpohjaisesti kerrotaan tiedotteella Nesteen parlamentista.

Äänestä

Juttuvinkki kuhmarille. Tutkiva journalismi vois tutkia, Mitkä takapirut kuhmoisissa tekee myyräntyötään kunnan hyvinvoinnin esteeksi. Auts, ei taida mennä läpi ilman uhkailuja ja irtisanomisia.

Äänestä
  • Eihän kukaan myönnä näitä sivuja seuraavansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sellailija kirjoitti:

Näkyy Sanomien verkkosivuilta poistuneen mahdollisuus kommentoida juttuja. Alkoiko tulla vääränlaisia kommentteja? KuhmoinenFb-ryhmässä taas entiset päätoimittajat vuodattavat kilvan katkeria kokemuksiaan lehdykäisessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu