Näkyy Sanomien verkkosivuilta poistuneen mahdollisuus kommentoida juttuja. Alkoiko tulla vääränlaisia kommentteja? KuhmoinenFb-ryhmässä taas entiset päätoimittajat vuodattavat kilvan katkeria kokemuksiaan lehdykäisessä.
Kumma Kuhmoisten Sanomat
21
2011
Vastaukset
- Harmoisistakumahtaa-aito
Lehteen on varmaankin otettu viherpunikkeja.
- Sellailija
Perun puheeni. Onhan se kommentointi (vastaa)täppä siellä, joskin hyvin pienellä. Vai oliko välillä poissa? No, tältä osin kumoan aikaisemman viestini pahoittelujen kera.
- Anonyymi
Harmoisten Sanomat on jälleen poistanut mielipidepalstan lehdessään. "Puolueeton kotiseutulehti" on kaikkea muuta kuin puolueeton. Kun kuntalaiset eivät opposition tavoin saa tuoda esiin mielipiteitään olemme Venäjän lehdistösensuurin alkutiellä.
Opposition eli kuntalaisten vaiennetuilla mielipiteillä on merkitystä ja voimaa muistuttaa taloudenpidossa fraamien tärkeydestä jotta emme kohta ole yksi Kangasalan etätaajama ja Kuhmoisten Sanomat voidaan työpaikkoineen ajaa alas Kangasalan Sanomien tieltä ja omistajaporras voi lopettaa lehdellä kuntalaisten rahastamisen.
Viimeisessä Kuhmarin lehdykässä sivistystoimenjohtaja kolumnissaan kirjoitti
oudosti irrallisena mielipideheiton disinformaatiota parhaimmillaan vastoin Kaukolan koulun viimeistä sisäilmatutkimusta, joka kertoi koulun olevan terve hengittää. Tutkimuksen perään valtuustonpuheenjohtaja MK vuolaasti kiitti
omassa lehdykän kolumnissaan miten on hyvä kun koulu on tutkittu ja on hyvä tehdä työtä ja hengittää terveessä, tutkitussa koulussa.
Sanotaan että kun Venäjällä kertoo valheen usein niin se muuttuu todeksi.
Sama valehtelun todeksi muuttuminen on nyt rantautunut Kuhmoisten rauhaisaan lintukotoomme Harmoisten Sanomien viimeisen lehden kolumnin disinformaatioin sallimisena sivistystoimenjohtajan kynästä.
Ei tälläinen valehtelu jää kuntalaisilta huomaamatta ilman seurauksia.- Anonyymi
Valehtelua ja peittelyä on ollut jo kauan. Siksi totuuteen pyrkineet kolme aikaisempaa päätomittajaa on vaihdettu. Kauhasen vaihto Koivuun maksoi paikallislehdelle 100.000 euroa.
Koivukin joutui lähtemään, kun alkoi muuttumaan visakoivuksi. Visakoivu on sitkeämpää kuin tavallinen koivu, se tuli karsia pois. - Anonyymi
"Viimeisessä Kuhmarin lehdykässä sivistystoimenjohtaja kolumnissaan kirjoitti... " Juttuhan kertoin pääasiassa hänen venäjänmatkoistaan? Minä käsitin, että disinformaatiosivulause oli allegoria Kuhmoisten ja Venäjän opposition nitistämisestä.
- Anonyymi
"Ei tälläinen valehtelu jää kuntalaisilta huomaamatta ilman seurauksia."
Kuhmari julkaisi aikanaan hyvin paljon mielipidekirjoituksia. Seuraavassa lainaus yhdestä kirjoituksesta: "Aikoinaan käydessäni yrittäjäkurssia oli eräs opetuksista, että yksi yrittäjän tunnusmerkeistä on se, että yrittäjällä on riski. Ajat muuttuu Eskoseni. Nykykieleen muutettuna lause kuuluu: Veronmaksajalla on yrittäjän riski"
Mihin yritystoimintaan kirjoitus viittasi ? Kuka toimi yrittäjänä ja onko se selvinnyt kuntalaisille?
- Anonyymi
Kuhmoislaista tutkivaa journalismia, kun kirjoitetaan vain sallituist asioista...
- Anonyymi
"Kuhmoislaista tutkivaa journalismia, kun kirjoitetaan vain sallituist asioista..."
Tai annetaan palstatilaa mielipidekirjoituksille, jotka eivät ole totta. Vastinetta ei anneta kirjoittaa eikä sitä kysytä, Leimaaminen sallitaan, jos se on kunnan päättäjille eduksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Kuhmoislaista tutkivaa journalismia, kun kirjoitetaan vain sallituist asioista..."
Tai annetaan palstatilaa mielipidekirjoituksille, jotka eivät ole totta. Vastinetta ei anneta kirjoittaa eikä sitä kysytä, Leimaaminen sallitaan, jos se on kunnan päättäjille eduksi.Ei kuntalaiset yleisesti ottaen saata uskoa muuta kuin lehden uutisointia, kuinka voisivatkaan, onhan Suomi oikeusvaltiona tunnettu ja tunnustettu.
Media ja huhupuheet ovat politiikan ulkopuolisen kuntalaisen ainoita tietolähteitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kuntalaiset yleisesti ottaen saata uskoa muuta kuin lehden uutisointia, kuinka voisivatkaan, onhan Suomi oikeusvaltiona tunnettu ja tunnustettu.
Media ja huhupuheet ovat politiikan ulkopuolisen kuntalaisen ainoita tietolähteitä.Ja 83 % luottaa Ylen uutisointiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja 83 % luottaa Ylen uutisointiin.
Kuhmari voisi teettää tutkimuksen kuinka moni luottaa Kuhmarin uutisointiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuhmari voisi teettää tutkimuksen kuinka moni luottaa Kuhmarin uutisointiin.
Kaikki ne joilla ei ole lehden toimintatapaan läheistä kokemuspohjaa, luottavat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kuntalaiset yleisesti ottaen saata uskoa muuta kuin lehden uutisointia, kuinka voisivatkaan, onhan Suomi oikeusvaltiona tunnettu ja tunnustettu.
Media ja huhupuheet ovat politiikan ulkopuolisen kuntalaisen ainoita tietolähteitä.Laadukkaalle nettilehdelle paikka avoinna!
- Anonyymi
Miten lehti voisi olla "puolueeton kotiseutulehti" jos kuntalaisten taskussa syvällä politiikassa mukana olevat rajoittavat paikallisen lehdistön toimittajen sanan- ja julkaisun vapautta. Olla pienen lehden toimittaja pienellä paikkakunnalla on oman työpaikan säilyttämiseksi jatkuvaa trapetsilla oloa totuuden ja omistajaportaan "totuuden" välillä. Vaikka toimittajien työpaikan säilyttämisen uhalla onkin luovuttava lehdistövapauden työmoraalistaan, on sekin ymmärrettävää kun niitä työpaikkoja ei kunnassa liiemmälti vilise ja perhekin on ruokittava.
Niinpä lehti kirjoittaakin ikäänkuin yhtä totuutta. Helpointa on ollut poistaa useasti koko lehden mielipidepalsta ja miellyttää lehden osakkeenomistajia mutta ei lehden lukijoita. Totuus vaan tulee nykyään julki niin monen muunkin kanavan kautta ja loppupelissä lehti jää yksipuolisuudellaan nuolemaan näppejään kadonneilla tilaajaluvuillaan ja toimittajat työttömiksi.- Anonyymi
"Totuus vaan tulee nykyään julki niin monen muunkin kanavan kautta ja loppupelissä lehti jää yksipuolisuudellaan nuolemaan näppejään kadonneilla tilaajaluvuillaan ja toimittajat työttömiksi."
"Totuus ei pala tulessakaan", on vanha klassinen sanonta. Keskustelupalstat ovat ahkerassa käytössä. Esimerkiksi Janakkalassa erään virkamiehen asiat ajautuivat oikeudenkäyntiin.
Palstan lukijat puolustivat kovasti hyväksikäytettyä. Lopulta tuli tuomio.
Ihmiset ovat nykyisin niin valveutuneita, että tajuavat missä mennään. Tietoa tulee joka tuutista. Ajan kanssa seulotaan jyvät akanoista.
Puolueettomus ja oikeudenmukaisuus on loppupelissä kaikkien etu.
- Anonyymi
Aidosti puolueeton paikallislehti voisi olla myös paikkakunnan etu. Yksipuolinen uutisointi rajoitteineen ei ole kenenkään etu. Lukijat eivät ole manipuloitavissa nykypäivänä. Edellä yleisiä näkemyksiäni paikallislehtien vaikuttamis- ja ohjausmahdollisuuksista sisällöllään.
- Anonyymi
Sallitut aiheet kuhmarissa, miten erinomainen valokuitu onkaan, sahanranta tekee paikkakunnan parhaat pöperöt, anus hanski arpoo, kunnanjohtaja esiintyi.....
- Anonyymi
Voisiko olla että Harmoisten suunnan luottamushenkilöiden murskatappio viime kunnallisvaaleissa olisi juurikin johtunut kuntalaisten väsymyksestä seurata miten kunnan varoja käytetään sekä osakeomistus ja omanedun ohjailu Kuhmoisten Sanomissa, joka varmaankaan ei ole näyttänyt kuntalaisten silmissä pitkän päälle hyvältä? Kuntalaisten äänet jatkoon kunnan päättäjinä vain yksinkertaisesti katosivat tyystin vaaleissa Harmoisten luottamushenkilöitä.
- Anonyymi
Eikös Harmoisista yksi Kuhmoisten Sanomien osakkeiden omistaja sentään yltänyt ihan valtuustoon ja tarkastuslautakuntaan asti. Samainen henkilö lienee suututtanut käytöksellään ainakin jo Kuhmoisten teknisentoimen henkilöstön ja johdon
perinpohjaisesti kerrotaan tiedotteella Nesteen parlamentista. - Anonyymi
Juttuvinkki kuhmarille. Tutkiva journalismi vois tutkia, Mitkä takapirut kuhmoisissa tekee myyräntyötään kunnan hyvinvoinnin esteeksi. Auts, ei taida mennä läpi ilman uhkailuja ja irtisanomisia.
- Anonyymi
Eihän kukaan myönnä näitä sivuja seuraavansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3541421- 741395
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3111164Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀461087Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht32906Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆231894vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163868Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40835Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20807Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42804