Windows-puhelimien alasajo on alkanut

patupiipponen

Tuki Lumia-puhelimille alkaa hiipua.
Esim. Veikkaus lähetti tiedotteen, että huhtikuusta lähtien niiden nettisivut eivät enää toimi WP8.1 -puhelimilla. Vain WP10 on enää tuettuna.
Oma Lumia 920 joutaa siis jäteaseman romulaariin, koska siihen ei saa päivitystä.

14

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • l520l520

      Kaippa veikkauksen sovellus vielä sentään toimii 8.1 pitkäänkin. Selaimella harvoin pelannu paitsi nyt tuli kokeiltua pitkästä aikaa 640XL 8.1 puhelimella, hyvin näytti vielä toimivan. Sinänsä aika harmillista kun lopettavat noin hyvin toimivan palvelun vanhoilta 8.1 lumioilta. Joten veikkaus sovellus vaan käyttöön.

      • NlMlmerkkierkki

        *******
        Jos olet Windows-phone käyttäjä
        uudistunut Veikkaus-sovellus toimii jatkossa IOS- Ja Android-laitteilla sekä Windows 10-käyttöjärjestelmällä. Tätä vanhempien versioiden sovellustuki päättyy.
        ******


    • kouluttaja.-

      Taas.
      Kerran viikossa joku kirjoittaa, että alasajo on alkanut.
      ...kirjoita seuraavalla kerralla, että alasajo jatkuu.......

      • rauhaniidenmuistolle

        Mikä siinä on niin vaikea ymmärtää? Microsoft EI TUE WP8.1 puhelimia kesän jälkeen, ja nyt huomaa, että appsejakaan ei enää tehdä eikä päivitetä WP8.1 puhelimille. Alasajo jatkuu, windows-puhelimet kuolee vaikka kuinka hannaisit vastaan.


    • ÄlkääMenköLankhaan

      No niissä alkaa muutenkin akku yms hiipua.
      Eli jos jatkaisivatkin päivityksiä, monen puhelimen akut oheislaitteet kuten näyttö ja näppis alkaa olemaan historiaa. Uus peruspuhelin maksaa 35e joten vaihto jostakin digihelvetistä peruspuhelimeen tulee jossakin vaiheessa ajankohtaiseksi.

      Puhelin on puhelin, en osta yli 100e puhelinta koska sitä ei voi viedä ulos ja se tulee helposti varastetuksi ja lisäksi mallit vanhenevat todella nopeasti eikä pian vanhentunutta puhelinta voi korjata taikka vaihtaa akkua/osia.

      Tommonen halpis luuri 35e voi olla helkkarin hyvä mukana, koska hukattua sen voi ostaa sim kortin uusittua uuden eikä tee niin hirveen kipeetä.

      Jos omistaa jonkun moniydindigihelvetin ja se vaikka katoaa tai hajoaa niin uusi 799e luuri tilalle? Ei minusta ^^ ennemmin perusluuri ja vaikka rinnalle erikseen kunnon video kameraa ^^

    • paplariz

      alkaa ns saattohoito ,toukokuussa nokia 3,5,6 tilalle, voimia..........

    • lumia_viruspesä_sucks

      Siinä teille lumia trolleille :'DDD

      • satiainen

        Windows Phone -puhelimille ei tunneta tavallista käyttäjää uhkaavia haittaohjelmia.*


      • kytiainen
        satiainen kirjoitti:

        Windows Phone -puhelimille ei tunneta tavallista käyttäjää uhkaavia haittaohjelmia.*

        Eipä. Se olikin windows-puhelimien hyvä puoli. Google-kaupasta saattaa saada mitäsattuu örkkejä.


      • Niitäkäänei
        satiainen kirjoitti:

        Windows Phone -puhelimille ei tunneta tavallista käyttäjää uhkaavia haittaohjelmia.*

        Eikä käyttäjiä kiinnostavia hyötyohjelmia.


      • juuei_
        Niitäkäänei kirjoitti:

        Eikä käyttäjiä kiinnostavia hyötyohjelmia.

        Jos tarkoitat "kiinnostavilla hyötyohjelmilla" jonninjoutavia pelejä, niin niitä ei Windows-puhelimissa juurikaan harrasteta. Lumiat ovat olleet monella työkäytössä, joten wordit, excelit, adobe readerit jne. ovat tarpeellisia.


    • Ei netin toimiminen mihinkään katoa. Veikkauksen nettisivuja voi edelleen käyttää. Veikkauksen nykyinen sovellutus on suorastaan sekava. Arvontatuloksetkin päivittyvät siihen tosi hitaasti. Joskus vasta seuraavana päivänä. Joten joutaakin mennä.

      • TÖPlNÄ

        Varmaankin voi selaimen kautta käyttää. Se on kuitenkin mobiililaitteella aika kökköistä. Kysymys oli Windows-puhelimille tehdystä sovelluksesta, application, joka ei enää Veikkaukselta saadun tiedon mukaan toimi 8.1 käyttöjärjestelmällä.


    • heavyjuuseri

      Nyt on vedetty matto kaikilta Windows-puhelimilta. Windows 10 Mobilen app sai rampauttavan päivityksen, jonka jälkeen pelisovellusta ei enää ole, vaan on vain tiedote.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      208
      1530
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1154
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe