Talon tiiliseinä

BMNOPASRTA

Talon ulkoseinä tiiliseinä. Öljynlämmitysjärjestelmän savupiippu on etelän puolen päätysenän puolella ja tiiliseinän sisäpuolella. Näin keväällä piipun kohdalle tulee tiiliseinään valkoisia "kalkkeumia". Mikä aiheuttaa nämä valkoiset "kalkkeumat" ja mitä pitäisi tehdä että niitä ei enää tulisi?

2

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa.ilmiötä.täällä

      Tuo kalkkeuma taitaa tulla siitä, kun kosteus puskee tiilistä ulos. Tuskin sillä on mitään tekoa savupiipun kanssa.
      Onko siinä kohtaa seinän takana myös suihku, sauna tai joku muu kostea tila? Tai kertyykö siihen kohtaa seinää kosteutta jostain muualta, esim valuuko katolta sulamisvedet niin, että joutuvat tiilen kanssa kosketukseen?

    • NickNailer

      Luultavasti kyseessä on suola. Asian voi tarkistaa vedellä. Jos valkoista kohtaa kostuttaa ja se on suolaa, suolaa liukenee veteen.

      Tietysti kyseessä voi olla lämpövuoto tai kosteusongelma, mutta ei välttämättä.

      Itse ottaisn harjalla pois, jos suola häiritsee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4994
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      221
      4793
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      156
      4788
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      119
      4590
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3680
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2364
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2158
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1687
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1604
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      199
      1315
    Aihe