Kengät etelänlomilla?

matkanaikkonen

Millaisilla kengillä kävelette kun olette lomalla jossain etelässä missä lämpöä 25-35 astettaja paljon kävelyä niinkuin lomilla yleensä? Monilla näkee varvastossuja mutta eikö ne ole huonot kun paljon kävelee? Lenkkarit taas hikoavat. Entä sportsandaalit sellaisten nahkaisten läpyskäsandaalien sijaan? Crockseista puhumattakaan.

8

468

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkalääkäri

      Kuules nyt matkanaikkonen. Eiköhän ole kaikille paras että pysyttelet vaan kotosalla siellä Pönttövuoren takana ja muistat ottaa lääkkeesi ajallaan.

    • matkanaikkonen

      Taidan laittaa maihinnousukengät. Ei pure hyttyset nilkkoja.

    • Käynyt

      Kaupungilla kävelen kävelykengillä, rannalla purkkareilla ja lenkillä juoksen lenkkareilla. Kävelykengät ovat usein vähän tämän tyyliset:

      https://goo.gl/images/rLMyqm

    • Tepatepastelee

      Käytän sandaaleja ja crocseja sillä jalkani haisevat pahemmalta kuin mätäjuusto (oksennukselta) jos laitan sukat kengät 30 asteessa ja tämä on totta. Niin crocseissa on reikiä joten jalat ei voi rauhassa paistua vaan hiki haihtuu ja näitä voi käyttää kätevästi myös uintikenkinä jos rannalla on kiviä:

      http://ries.typepad.com/.a/6a00d8345194a469e20120a666f07d970c-320wi

      ostin myös uudet sandaalit ja en tiedä onko miesten vai naisten mutta hyvät jalassa ja halvatkin oli:

      http://fp.b5z.net/i/u/215960/i/Brown_sandal.JPG

    • Mammutti99

      Mulla on Eccon sandaalit (sellaiset kävelysandaalit) kävelyyn ja rannalle croksit. Mut tärkeintä et kengät ovat käytetyt (sisään ajetut), eivät siis juuri ostetut.

    • Anonyymi

      Nokian kumisaappaat. Koskaan ei tiedä milloin sadekausi yllättää.

      • Anonyymi

        Nokian kumisaappaat ovat hyvät. Varsinkin heijastimella myydyt mallit.


      • Anonyymi

        kerran oli Hai saappaat ja niissä oli auttamatta liian lyhyt varsi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      42
      1599
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1232
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1095
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1019
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      61
      1003
    Aihe