Pietarsaarelainen mies surmattu?

mystinen-tapaus

Uutislehti kertoi Sikaharjusta sunnuntaina löytyneen vainajan olevan olevan pietarsaarelainen nelikymppinen mies ja tänään poliisiuutisissa kerrottiin, että tapausta tutkitaan epäiltynä tappona, siis missä tuo mies on surmattu onko teillä mitään käsitystä asiasta ja mikä voi olla motiivi?

5

778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeppisheksa

      Vaikeaa kuvitella mitä tuon henkirikoksen taustalta lopulta paljastuu, josta kaikki uutiset kirjoittavat vaitonaisesti ihmetyttää vain vietiinkö mies sinne Sikaharjun hiekkatien varteen elävänä vai kuolleena.

      • valotusta

      • Perjantaina_luukut_auki

        Ehkäpä huomenna on perjantai ? Kyllä ! Voin jo kuvitella kuinka huomenna on perjantai. Vaikea sanoa ja kuvitella mutta kuvittelisin ja sanoisin, että huomennakin (perjantaina) aurinko nousee. En voi kuvitella ettei se nousisi huomenna perjantaina. Sillä nousihan se tänään torstainakin.

        Vaikka yrittäisin kuvitella perjantain kuolleeksi huomenna ja olisikin jo lauantai. Ei se kuitenkaan voine olla tapahtumien kulku. Sillä ainahan torstain jälkeen on tullut perjantai ja aurinkokin on noussut (vaikka sitä ei ehkä joka perjantaina ole näkynytkään ).
        Kuvitellen ajattelisin tämänkin torstain jälkeisen kalenteriin merkityn perjantain huomenna siis koittavan ja auringonkin nousevan.

        Viinakaupan oven aukenevan ja minulle vielä mystisen ihananan baari-illan koittavan. Tämä torstai menköön vaitonaisen herkän hienostuneesti huomista läpimurtoon johtavaa perjantaita päivitellessä.

        Huomenna on perjantai !

        Ja silloin perjantaina tiedämme huomisen (perjantain) asioista ja tapahtumista enemmän. Mutta niinkuin tuli jo todettua voimme kaikki kuvitella tippa kielenpäässä tuon huomisen perjantain tulevia tapahtumia jo vanhasta kokemuksesta. Ehkä ensi perjantaina on sitten tippa jonkun muun päässä.-(
        Elikkä aamulla töihin, toimistolle tai kouluun. Ruokkikselta puoli pekkasille ja viinakaupan avoimesta ovesta sisään ja sen mystisen ihania hyllytarjoiluja ihmettelemään ja ostoskärryyn latailemaan.

        Sillälailla se perjantai siitä sitten etenee iltaan ja kaupungin yöhön. Odotetusti.


      • Perjantai_on_tänään

        Niin.
        Tänään on siis perjantai !

        Aurinko nousi jo aamulla niinkuin odotettuna jo torstaina todettiin. Mutta sitä ei yllättäen vielä aamulla näkynyt. Mutta nyt näkyy ja ennalta arvellun kirkkaana paistaakin. Jos ja kun sen nyt sitten antaa ilman pakkokeinoilla estämättä paistaa öögaan kahvisen, ruokkiksen tai pidemmän aikaa. Yhtään sen paistetta raybaneilla tahi simmuluomilla salaamatta, ihan sinne pienen mielen takaseinään asti.

        Perjantai lutviutunee todennäköisesti jo torstaina tuumailtujen speksien mukaisesti iltaan ja yöhön.
        Iloisissa ja valoisissa merkeissä.

        Tässä vaiheessa ei liene tarvetta tiedottaa jo torstaina kerrotuista perjantain tulevistakaan tapahtumista tämän enempää.

        Hyvää ja mystisen ihananaa perjantaita !


    • sesiitäspekuloinnista

      Pohjanmaan poliisilaitos on tänään esittänyt yhden henkilön vangittavaksi Vetelissä löytyneen kuolleen henkilön tutkintaan liittyen.

      Keski-pohjanmaan käräjäoikeus on tänään tutkinnanjohtajan vaatimuksesta vanginnut vuonna 1994 syntyneen keskipohjalaismiehen todennäköisin syin epäiltynä taposta.

      Pakkokeinoistunto pidettiin suljetuin ovin tutkinnanjohtajan vaatimuksesta. Asian käsittelyssä kertyneet asiakirjat määrättiin tutkinnanjohtajan vaatimuksesta salassa pidettäväksi ratkaisun lopputulosta ja lainkohtia lukuun ottamatta.

      Pohjanmaan poliisilaitos vastaanotti sunnuntaina iltapäivällä ilmoituksen, että Vetelissä valtatie 13:n varrelta maastosta on löytynyt kuollut henkilö. Vainaja oli ilmoitettu omaisen toimesta kadonneeksi edellisenä päivänä, mutta häntä ei ollut löydetty etsinnöistä huolimatta. Kuolleen henkilön löysivät sivulliset ohikulkijat.

      Poliisi ei tässä vaiheessa tiedota asiasta enempää.

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/201703302200094570_uu.shtml

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      83
      1601
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1531
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      266
      1252
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 65
      834
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      827
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      811
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      797
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      771
    Aihe