Pietarsaarelainen mies surmattu?

mystinen-tapaus

Uutislehti kertoi Sikaharjusta sunnuntaina löytyneen vainajan olevan olevan pietarsaarelainen nelikymppinen mies ja tänään poliisiuutisissa kerrottiin, että tapausta tutkitaan epäiltynä tappona, siis missä tuo mies on surmattu onko teillä mitään käsitystä asiasta ja mikä voi olla motiivi?

5

806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeppisheksa

      Vaikeaa kuvitella mitä tuon henkirikoksen taustalta lopulta paljastuu, josta kaikki uutiset kirjoittavat vaitonaisesti ihmetyttää vain vietiinkö mies sinne Sikaharjun hiekkatien varteen elävänä vai kuolleena.

      • valotusta

      • Perjantaina_luukut_auki

        Ehkäpä huomenna on perjantai ? Kyllä ! Voin jo kuvitella kuinka huomenna on perjantai. Vaikea sanoa ja kuvitella mutta kuvittelisin ja sanoisin, että huomennakin (perjantaina) aurinko nousee. En voi kuvitella ettei se nousisi huomenna perjantaina. Sillä nousihan se tänään torstainakin.

        Vaikka yrittäisin kuvitella perjantain kuolleeksi huomenna ja olisikin jo lauantai. Ei se kuitenkaan voine olla tapahtumien kulku. Sillä ainahan torstain jälkeen on tullut perjantai ja aurinkokin on noussut (vaikka sitä ei ehkä joka perjantaina ole näkynytkään ).
        Kuvitellen ajattelisin tämänkin torstain jälkeisen kalenteriin merkityn perjantain huomenna siis koittavan ja auringonkin nousevan.

        Viinakaupan oven aukenevan ja minulle vielä mystisen ihananan baari-illan koittavan. Tämä torstai menköön vaitonaisen herkän hienostuneesti huomista läpimurtoon johtavaa perjantaita päivitellessä.

        Huomenna on perjantai !

        Ja silloin perjantaina tiedämme huomisen (perjantain) asioista ja tapahtumista enemmän. Mutta niinkuin tuli jo todettua voimme kaikki kuvitella tippa kielenpäässä tuon huomisen perjantain tulevia tapahtumia jo vanhasta kokemuksesta. Ehkä ensi perjantaina on sitten tippa jonkun muun päässä.-(
        Elikkä aamulla töihin, toimistolle tai kouluun. Ruokkikselta puoli pekkasille ja viinakaupan avoimesta ovesta sisään ja sen mystisen ihania hyllytarjoiluja ihmettelemään ja ostoskärryyn latailemaan.

        Sillälailla se perjantai siitä sitten etenee iltaan ja kaupungin yöhön. Odotetusti.


      • Perjantai_on_tänään

        Niin.
        Tänään on siis perjantai !

        Aurinko nousi jo aamulla niinkuin odotettuna jo torstaina todettiin. Mutta sitä ei yllättäen vielä aamulla näkynyt. Mutta nyt näkyy ja ennalta arvellun kirkkaana paistaakin. Jos ja kun sen nyt sitten antaa ilman pakkokeinoilla estämättä paistaa öögaan kahvisen, ruokkiksen tai pidemmän aikaa. Yhtään sen paistetta raybaneilla tahi simmuluomilla salaamatta, ihan sinne pienen mielen takaseinään asti.

        Perjantai lutviutunee todennäköisesti jo torstaina tuumailtujen speksien mukaisesti iltaan ja yöhön.
        Iloisissa ja valoisissa merkeissä.

        Tässä vaiheessa ei liene tarvetta tiedottaa jo torstaina kerrotuista perjantain tulevistakaan tapahtumista tämän enempää.

        Hyvää ja mystisen ihananaa perjantaita !


    • sesiitäspekuloinnista

      Pohjanmaan poliisilaitos on tänään esittänyt yhden henkilön vangittavaksi Vetelissä löytyneen kuolleen henkilön tutkintaan liittyen.

      Keski-pohjanmaan käräjäoikeus on tänään tutkinnanjohtajan vaatimuksesta vanginnut vuonna 1994 syntyneen keskipohjalaismiehen todennäköisin syin epäiltynä taposta.

      Pakkokeinoistunto pidettiin suljetuin ovin tutkinnanjohtajan vaatimuksesta. Asian käsittelyssä kertyneet asiakirjat määrättiin tutkinnanjohtajan vaatimuksesta salassa pidettäväksi ratkaisun lopputulosta ja lainkohtia lukuun ottamatta.

      Pohjanmaan poliisilaitos vastaanotti sunnuntaina iltapäivällä ilmoituksen, että Vetelissä valtatie 13:n varrelta maastosta on löytynyt kuollut henkilö. Vainaja oli ilmoitettu omaisen toimesta kadonneeksi edellisenä päivänä, mutta häntä ei ollut löydetty etsinnöistä huolimatta. Kuolleen henkilön löysivät sivulliset ohikulkijat.

      Poliisi ei tässä vaiheessa tiedota asiasta enempää.

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/201703302200094570_uu.shtml

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      282
      4751
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      50
      2959
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      961
    Aihe