Mistähän johtuu se, että kun yritän katsoa elokuvaa ja avaan Windows DVD-soittimen, se näkyy noin puolen sekunnin ajan ja menee kiinni, eikä siis suostu elokuvaa näyttämään. Aikaisemmin se on toiminut ihan moitteettomasti, sanoisinko, ehkä pari viikkoakin sitten. Mitä tälle nyt voisi tehdä? Osaisiko joku neuvoa?
Miksi Windows 10 DVD-soitin ei toimi?
DVDsoitin
6238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyselin tuossa muutama päivä aiemmin samaa asiaa otsikkona on "Win 10 DVD soitin ei pelitä" ja viestejä kertyi 20 kappaletta 25.3.2017 mennessä.
Vaan ei tuo pelitä vieläkään. Ihan viimeisenä keinona, mitä keksin, oli jotta tarkistin DVD aluekoodin. Sekin oli oikea eli Eurooppa, Suomi = 2. Aiemmin eli ennen Win 10 pakkopäivitystä
sama DVD näkyi ihan OK.
Sitten tuli vielä sellainen mieleeni, jotta kun laittaa DVD:n asemaan sisään, niin virustorjuntaohjelma kysyy, jotta tarkistetaanko. Olen laittanut sen huomautuksen vaan kiinni.
Se on minun käyttämässäni virustorjuntaohjelmassa vakio kysymyksenä, jos jonkin levyn laittaa
asemaan. Ei ole tullut kokeilluksi, vaan jos se suostuisi sitten pelittämään, kun tarkistuttaisi sen ensin.
Eihän siinä kympissä muutenkaan mikään koskaan toimi!
No niin, sain sitten tarpeekseni. Tutkin Microsoftin suomenkielisiä tukisivuja ja siellä oli useampi ihminen kertonut ongelman olevan se, että win 10 dvd soitin ei toista dvd levyjä. Kysyjät toteuttivat annettuja neuvoja, mutta lopputulos oli sama: ei vaan pelitä. Joku siellä sitten ehdotti, jotta jos asentaisi VLC soittimen, ilmainen ohjelma.
Niin tein, nyt voin taas katsoa elokuvia dvd levyiltä.
Itselläni ollut sama ongelma päivityksestä lähtien. Päätin myös kokeilla tuota VLC:tä ja nyt taas toimii!
DVD ei toimi siksi että se on epävarma ja vanhentunut formaatti.
Ei sovellu käytettäväksi enää näin nykyaikana.
MPC-HC mediaplayer, potplayer, VLC-soitin noilla pitäisi päästä alkuun