Sanat jäävät "kesken"

Susku

Meidän ensi kuussa 3 vuotta täyttävällä tytöllä on "ongelmana", että sanat jää lauseissa kesken eli sanoista puuttuu viimeiset kirjaimet useasti. Myös s ja r äänteet puuttuu puheesta. Ja jos u ja o on sanassa peräkkäin, hän sanoo sen o:ksi esim. huomenna on hoomen, kun vielä jättää lopun sanasta pois. Täytyisikö ottaa neuvolassa puheeksi vai antaa vaan ajan kulua ja odotella josko ne sieltä tulisi? Onko vastaavanlaisia kokemuksia?

2

898

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salmiakki

      Neuvolassa voi ottaa asia esille. Mitään syytä paniikkiin ei silti vielä ole. Ainakin R-kirjaimeen kiinnitettiin meidän pojan kohdalla huomiota neuvolassa vasta 6-vuotiaana. Silloinkin saimme vain ääntelyharjoituksia kotiin, ei sen kummempaa. Hänelläkin jäi 2-3 -vuotiaana joistain sanoista loppupään kirjaimet pois. S-kirjaimen hän oppi lausumaan itsekseen 5-vuotiaana.

      Uskon, että tyttösi ääntämisongelmat ratkeaa itsestään mutta keskustele ihmeessä neuvolassa. Meidän 4-vuotiaalla kuopuksella on semmoinen pikkuvirhe puheessa vielä että torni ääntyy tonriksi, herne on henre jne.

      • Tyyttis

        Normaaliin puheen kehitykseen kuuluu tälläiset, että: Sanat lyhenevät kirjaimella, änkytys, vokaalien yhdistyminen, katkonainen puhe yms.
        Itelläni nyt 8 vuotias poika, jonka puhe alkoi vasta 4 vuotiaana, ja vieläkin sen huomaa, mutta opettaja kehui, et hyvin on sujunut, ja lukeminen on lähtenyt hyvin käyntiin. Edes puheopettaja, ei ole sitä ottanut erityisopetukseen. = )
        Mutta puhu ihmeessä neuvolassa, koska todennäköisesti mielenrauhan saat vasta kun ammatti-ihminen sanoo ettei ole hätää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1790
    2. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      49
      1460
    3. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      45
      1260
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1010
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      176
      868
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      810
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      48
      752
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      16
      723
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      40
      656
    Aihe