Meidän ensi kuussa 3 vuotta täyttävällä tytöllä on "ongelmana", että sanat jää lauseissa kesken eli sanoista puuttuu viimeiset kirjaimet useasti. Myös s ja r äänteet puuttuu puheesta. Ja jos u ja o on sanassa peräkkäin, hän sanoo sen o:ksi esim. huomenna on hoomen, kun vielä jättää lopun sanasta pois. Täytyisikö ottaa neuvolassa puheeksi vai antaa vaan ajan kulua ja odotella josko ne sieltä tulisi? Onko vastaavanlaisia kokemuksia?
Sanat jäävät "kesken"
2
837
Vastaukset
- salmiakki
Neuvolassa voi ottaa asia esille. Mitään syytä paniikkiin ei silti vielä ole. Ainakin R-kirjaimeen kiinnitettiin meidän pojan kohdalla huomiota neuvolassa vasta 6-vuotiaana. Silloinkin saimme vain ääntelyharjoituksia kotiin, ei sen kummempaa. Hänelläkin jäi 2-3 -vuotiaana joistain sanoista loppupään kirjaimet pois. S-kirjaimen hän oppi lausumaan itsekseen 5-vuotiaana.
Uskon, että tyttösi ääntämisongelmat ratkeaa itsestään mutta keskustele ihmeessä neuvolassa. Meidän 4-vuotiaalla kuopuksella on semmoinen pikkuvirhe puheessa vielä että torni ääntyy tonriksi, herne on henre jne.- Tyyttis
Normaaliin puheen kehitykseen kuuluu tälläiset, että: Sanat lyhenevät kirjaimella, änkytys, vokaalien yhdistyminen, katkonainen puhe yms.
Itelläni nyt 8 vuotias poika, jonka puhe alkoi vasta 4 vuotiaana, ja vieläkin sen huomaa, mutta opettaja kehui, et hyvin on sujunut, ja lukeminen on lähtenyt hyvin käyntiin. Edes puheopettaja, ei ole sitä ottanut erityisopetukseen. = )
Mutta puhu ihmeessä neuvolassa, koska todennäköisesti mielenrauhan saat vasta kun ammatti-ihminen sanoo ettei ole hätää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476