Valtioiden johtajat, jotka ovat syyllistyneet kansalaistensa terrorisoimiseen, kiduttamiseen ja murhaamiseen, tulisi maksaa uhreille rahan muodossa korvauksia tekemistään vääryyksistä, kun joutuvat vastaamaan teoistaan kansainvälisissä oikeuksissa.
Ihmisten oikeudenmukaisuuteen kuuluu, että rikollinen joutuu maksamaan rikoksistaan.
Tällä hetkellä vankeinhoito ympäri maailmaa on vinoutunut siinä määrin, että rikolliset eivät enää tee työtä, josta saavat palkkaa, ja josta osa menee uhreille korvauksina.
Sen sijaan yhteiskunta maksaa vankeinhoidosta ja vangit makaavat vankiloissa tekemättä mitään, mikä tulee yhteiskunnalle todella kalliiksi.
Aivan kuin rikolliset voisivat jatkaa rikollista uraansa vankilassa kiinnijäämisen jälkeenkin.
Rikollinen vie toisten omaisuutta, koska ei itse viitsi tehdä työtä.
Rikollinen laittaa aina toisen ihmisen tekemään työn omasta puolestaan.
Vankilassa yhteiskunta maksaa rikollisen puolesta ylläpidon.
Mutta rikollinen, uhri tai yhteiskunta ei myöskään opi tällaisesta prosessista muuta kuin korkeintaan sen, että "rikos ei kannata".
Kansantajuisesti ajateltuna rikollisen kuuluisi maksaa tekemästään vääryydestä.
Tällöin rikollinen laitetaan maksamaan itse tekemällään työllä vankeusaikanaan uhreille korvauksia, jolloin prosessi opettaa vankia olemaan ottamatta luvatta toisille kuuluvaa, yhteiskunta oppii saman asian, sekä sen, minkä uhrikin eli rikoksen uhri saa edes jonkinlaista nimellistä korvausta kärsimästään vääryydestä, jolloin vääryydet tulevat oikealla ajatustavalla oikaistuiksi.
Yhteiskunta hyötyy tästä myös sen, että vangit saavat työllään aikaan jotain hyödyllistä ja taloudellisesti tuottavaa, jolloin vankeinhoito tulee kustannuksiltaan halvemmaksi, ja vanki oppii tekemään työtä, jonka oppia arvostaa ja vapauduttuaan voi käyttää hyödyksi itselleen yhteiskunnassa.
Vangit maksavat työllään
Kansantunto
0
168
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521023Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17926Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46747
- 42674
- 37639
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE172565Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan59548