Tuolla aikaisemmin jo kyselin tuosta savupelti asiasta. Horminmassaus aiheutti hormiin niin kovan vedon, että vetoa pitäisi nyt peräti hillitä. Tiilihormissa (n. 8-9 m)ei ole savupeltiä. Kyseessä on rintamamiestalo ja ainoastaan saunan kiuas kellarissa.
Itse ajattelen kiukaan ja hormin metalliseen yhdeputkeen asennettavaa savupeltiä. Hormin massaaja haluaisi laittaa tiilihormiin ns. saneerauspeltin, sehän asennetaan tiilien rakoon poistamalla laasti. Tiilien rakoon asennettava olisi isompi töinen kun pitäisi poistaa hormiin kiinnitettyjä laattoja, ja likainenkin. Vielä, tiilien rakoon asennettava pelti tulisi noin 60 cm kiukaan yläpuolelle. Onko kenelläkään kokemusta?
Savupelti yhdeputkeen vai hormiin?
rauthormi
2
691
Vastaukset 2
- hormiin
vaan sulkupelti,ja mahdollisimman ylös.
Käy myös perusvetopelti.
tulisijat.tv- rauthormi
Kun ei selvyyttä saatu kyselyillä niin asennettiin kaupasta tehdastekoinen savupelti yhdeputkeen ja hyvin se näyttää toimivan. Veto on hallittavissa ja lämpö jää saunaan ja mikä parasta: Sauna lämpenee nopeasti! Vähällä puunpoltolla. Suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531077Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562