Tuolla aikaisemmin jo kyselin tuosta savupelti asiasta. Horminmassaus aiheutti hormiin niin kovan vedon, että vetoa pitäisi nyt peräti hillitä. Tiilihormissa (n. 8-9 m)ei ole savupeltiä. Kyseessä on rintamamiestalo ja ainoastaan saunan kiuas kellarissa.
Itse ajattelen kiukaan ja hormin metalliseen yhdeputkeen asennettavaa savupeltiä. Hormin massaaja haluaisi laittaa tiilihormiin ns. saneerauspeltin, sehän asennetaan tiilien rakoon poistamalla laasti. Tiilien rakoon asennettava olisi isompi töinen kun pitäisi poistaa hormiin kiinnitettyjä laattoja, ja likainenkin. Vielä, tiilien rakoon asennettava pelti tulisi noin 60 cm kiukaan yläpuolelle. Onko kenelläkään kokemusta?
Savupelti yhdeputkeen vai hormiin?
rauthormi
2
570
Vastaukset
- hormiin
vaan sulkupelti,ja mahdollisimman ylös.
Käy myös perusvetopelti.
tulisijat.tv- rauthormi
Kun ei selvyyttä saatu kyselyillä niin asennettiin kaupasta tehdastekoinen savupelti yhdeputkeen ja hyvin se näyttää toimivan. Veto on hallittavissa ja lämpö jää saunaan ja mikä parasta: Sauna lämpenee nopeasti! Vähällä puunpoltolla. Suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282222- 371619
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510