Tarkoituksena olisi matkustaa Portlandiin ensi kesänä ja olla maassa kuutisen viikkoa. Mistähän mahtaisi löytyä kaikkein edullisimmat lennot? Matkatoimiston hinta ko. reissulle on veroineen n.840€, kyseessä nuorisolippu. Saako mistään paljoa edullisemmin vai kannattako varata tuohon hintaan?
Hel-PDX , Oregon mahd. halvalla kesällä 2005?
matkaaja
6538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.myjet.fi/lentohinnat.htm
585 euroa.
Ja koska lain mukaan hinnat pitää
ilmoittaa veroineen voit olettaa että
verot sis. hintaan. Ko. firma on tosin
tunnettu siitä etä fiilaavat linssiin
ja ilmoittavat hinnat ilman veroja.
Kannattaa olla tarkkana.
840 euroa on aika paha hinta.
Missä toimistossa ja millä yhtiöillä?
Kesä sattuu olemaan sesonkiaikaa Euroopan ja USAn välillä ja silloin lippujen hinnat ovat kalliit. Tuo alkuperäisen kirjoittajan ilmoittama hinta saattaa hyvinkin olla edullisesta päästä kesäkautena. Talvella lipun hinnat ovat edulliset, mutta kesällä kalliit.
Töölön matkatoimiston hintahan tuo 840 euroa on. mitä olen netistä katsellut, esim.ebaysta tai lentoyhtiöiden sivuilta, ei siellä sen halvempia hintoja ole kesä-heinäkuulle näkynyt. Eri asia on tietenkin äkkilähdöt sekä erikoistarjoukset, mutta on epävarmaa tuleeko sellaisia eteen. Jos jää odottamaan että osuisiko äkkilähtö kohdalle, voi olla että jää lähtemättä jos on menossa jonnekin tiettyyn paikkaan. Eri asia on tietenkin ne, jotka menevät sinne minne sattuvat liput saamaan.
Tuoko ei kelvannut ?
Star Alliancen lennot.
Hei!
Jos tuttuja siellä Portlandissa, niin suosittelen lentämistä halvalla Nykiin ja sieltä JetBluella Seattleen. Seattlesta menee juna/bussi Portlandiin, mutta kaikkein parasta olisi saada hommattua joku kyyti Seattlesta Portlandiin.
Olen monesti lentänyt nykiin noin 350€ ja edestakaset lennot nykistä seattleen noin 200$, joten ainakin siinä säästää sen 100 ekii ainakin.
Mutta kesä on kallista aikaa, joten suosittelisin matkan totettamista ennen kesäkuun alkua, monilla yhtiöillä tarjousten takaraja kulkee kesäkuun alkupäivinä.
Joo, on tuttuja Potlandissa. Kyselin STA travelsin hintoja suoraan ko.firmalta, HEL-PDX maksaa sellaiset 804 eunukkia,kyseessä Lufthansa ja United saattaa olla jopa halvempi. En tiedä maksaako vaivan etsiä erikoistajouksia, niiden saaminen on loppujen lopuksi tuuriosta kiiinni, ja mitä lähempänä kesää ollaan, sitä vaähemmän paikkoja lennoille tunnetusti on saatavana.