Köpö-aasi apteekissa

*RAUTANYRKKI*

Köpö-aasilla oli hirvittävä migreeni ja aikansa Köpö-aasin käpristelyä katsottuaan Kengu-kenguru neuvoi:"Boingzoing dodododoiiing zoing zoig doing." Niinpä Köpö-aasi meni lopulta käymään apteekissa. Aikansa valikoimaa pähkäiltyään Köpö-aasi meni kysymään tiskin takana seisovalta myyjältä:"Ihahahhahaaahahah haahhahhaiiiihihhaa?", mutta myyjä tokaisi vain tylysti:"Ritva, täällä on joku v***n aasi!"

Pettyneenä Köpö-aasi palasi kotiinsa, jossa Kengu-kenguru lohdutti häntä ja tarjosi sitruunalimettiä ja pullaa. "Zoing zoing":sanoi Kengu-kenguru.

2

3331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • islander

      Harrastin joitakin vuosia sitten ajokoirametsästystä
      syksyn rapakelien aikana koirani kävi pyörimässä naapurin hevostallin lantatunkiossa. Metsästyskoirat
      yrittänevät peittää ihmisen hajua moisella menettelyllä. Koira haisi melko pahalle eikä sitä voinut ajatellakkaan päästää sisälle. Metsästyskaveri kehui ostaneensa apteekista tehokasta sampoota ja suositteli sitä minulle. antoipa vielä tyhjän pullon mukaan muistilapuksi. Ei
      muuta kun apteekkiin jotta sais hurtan sisätiloihn, kun ei ollut ulkokoppia. Apteekissa otin purkin taskusta ja vilkaisin etikettiä näyttäen myyjälle kädessäni olevaa purkkia ja sanoin haluavani desintan sampoota tällaisen purkin. Enempää purnukkaa vilkuilematta ajelin kotiin ja vein koiran pesuhuoneeseen. Sattumaalta vilkaisin purkkia aukaistessani etikettiä jotka olivat samanlaisia ulkonäöltään,mutta kädessäni olleessa purkin kyljessä sanottiin sen tehoavan erinomaisesti satiaisiin ja saivareihin (täi). Hilpasin takaisin apteekkiin ja odottelin saman myyjän vapautumista palvelemaan minua. Kysäisin neitokaiselta josko ostamani sampoo edesauttaisi karvapeitteen kiiltävyydenhoidossa. Neiti ryhtyi supattamaan hiljaisella äänellä käyttöohjeita,jolloin näytin hänelle taskussani ollutta toista purkkia,jossa luki selvästi koirasampoo. Netio vaihtoi purnukat ja hurtta saatiin sisäkuntoon. Opetus = kannattaa pitää lukulasit mukana tai antaa mallikappale myyjälle. Saattaa toimia muussakin kaupankäynnissä. Lieneekö myyjän päätös perustunut hieman rähjäiseen metsästysasuuni, joka oli ylläni ensivisiitillä.

    • Jtv

      Kania panetti - kuten aina. Niinpä kani meni eläinten huorataloon ajatellen pääsevänsä panemaan tiikerihuoraa. Aulaemäntä virkkoi, tiikeri on varattu. No entä leijonahuora? kyseli panokani innostuneena. Varattu myös, totesi tylsistynyt aulahaaska, joka jatkoi edelleen: ota käärmehuora Kani loikki minkä kerkes yläkertaan.
      Käärme katseli ovelta, vau, ruoka-aika ja vielä kanipaistia! Kani juoksi suoraan käärmeen suuhun ja käärme sai syötävää... Käärmeellä kuitenkin alkoi kellot hälyttämään ja se ajatteli josko se olikin maksava asiakas!? Käärme yskäs kanin nopeasti ulos ja kani loikki minkä kerkes´ alakertaan todeten aulaemännälle: "Ei se pillua antanut mutta hyvin se otti suihin."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10511
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8784
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6067
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4268
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      53
      4227
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4070
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3719
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3179
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3117
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      67
      2955
    Aihe