Kaikki valittaa.

Moni varmaankin valittanut jo kelan päätöksestä, siis jos on ollut aihetta ja jokaisellahan on ollut, niin nyt voi ilmaista sanallisesti miten on käynyt valituksen ja mikä ollut päätös.

Avatkaa sanainen arkkunne ja kertokaa pääpiirteittäin, mistä valititte, mikä oli päätös ja aiotteko viedä valituksenne pidemmälle.

Muistakaa kuitenkin se, että julkinen valta suojelee toista julkisen vallan tahoa aina.


Kuinka vääränä koette saamanne päätökset ja mitkä oli päätöksen perustelut?
26362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Onpa tämä hienoa, kukaan ei ole saanut sellaista päätöstä, jossa olisi ollut mitään kielteistä hakijalle, kaikki ovat tyytyväisiä ja valtakunnassa on kaikki hyvin, myös niillä jotka asuu liian kalliissa "yksiössä" ja ovat vangittuina sinne yhteiskunnan taholta. HALLELUJAAAA.

Äänestä

Minä olen valittanut kelan päätöksestä. Tuet ovat liian suuria.

Äänestä

Toistaiseksi tullut pelkästään hyviä päätöksiä, jokunen virhekin mutta asiakkaan eduksi niin en ole kehdannut valittaa. Odottavan aika tosin ollut pitkä mutta niinhän ne sanoo että hyvää kannattaa odottaa.

Äänestä

Olen valittanut viimeisen puolen vuoden aikana neljä-viisi kertaa erilaisista päätöksistä, jotka ovat olleet vieheellisiä. Mitään ei ole oikaistu Kelan toimesta, joten ne siirtyvät muutoksenhakulautakuntiin.
Nyt odottelen ihmettä seuraavan vuoden.

Äänestä
  • vieheellinen, hah, virheellinen

    Äänestä

Päätökset on olleet kauttaaltaan ihan oikein. Nyt viimeisin vähän jännitti kun siinä oli mm. takautuvia maksuja pitkältä ajalta että miten arpovat lopputuloksen, ei valittamista siitäkään. Tuli vielä pitkä päätös niin voi rauhassa lomailla kesän yli..

Äänestä

Tälläisiä päätöksiä olen lähipiirissäni nähnyt:

- elareita ei huomioida tulona yh:lle (300e/kk enemmän toimeentulotukea)

- vuokraa ei kohtuullisteta kelassa vaikka kaikki tietää että talossa asuu epävirallisesti puoli kylää ja kunnan sossu on laittanut sen mustalle listalle jo vuosia sitten (600e/kk "vuokrarahaa" vuokrasta jota ei ole olemassakaan)

- työmarkkina tuki maksetaan 17.1 ja silti tammikuun laskelmassa on tulona vain asumistuki ja helmikuun laskelmassa ei mitään takautuvia ole huomioitu (lähes 600e voitto hakijalle)

- säästötiliä ei kysytä vaikka siellä on perintönä saadut rahat

- ketään ei kelassa kiinnosta onko maksanut vuokran vai ei joten sen voi maksattaa sossulla edellen (tuplana saa vuokrarahat)

Äänestä
  • No valittivatko? :D

    Äänestä

  • "- säästötiliä ei kysytä vaikka siellä on perintönä saadut rahat"

    Tuo on rikollista. Toimeentulotukihakemuksessa täytyy ilmoittaa kaikkien tilien rahat. Ei Kela erikseen kysy, että onko sinulla vielä jokin tili. Itselläni on tällä hetkellä 7 tiliä. Eikä Kela erikseen tietenkään kysele, että paljonko minun Ruotsin tilillä tai Norjan tilillä tai Suomen säästötilillä on rahaa, vaan kaikkien tilien tilitiedot pitää ilmoittaa silloin kun ensimmäisen kerran Kelasta toimeentulotukea hakee. Rahavarojen ilmoittatta jättäminen on rikos. Hakijan velvollisuus on ilmoittaa kaikki tilitietonsa.

    Äänestä

Jäi asumistuki saamatta .Poika käy toisen asteen koulutusta ja tulonlähde on perustulo. Isovanhempien omistama asunto ,joss kaksin asumme .Käytännössä yläkerta omalla käynnillä.Valitin on menny jo tovi. N. puolisen vuotta ,ei ole vielä kuulunut mitään. Poika kyllästy ymmärrettävästi ilmapiiriin jonka tilanne on luonut .Ottaa oman kämpän .Onneksi olkoon Kelalle järjenkäytöstä ja sen jäljistä.

Äänestä

Valitin, kun katsoivat mut opiskelijaksi elok. -15, kun aloitin opinnot syysk. -15. Sain yliopistosta paperin, jossa kertoivat, miten rehtori päättää opetuksen järjestämisestä ja elokuussa ei pahemmin kursseja edes alkanut. Työmarkkinatuen olin silloin jo saanut elokuulta -15.

Jo elok.-16 teki työkkäritytsy lausunnon, jossa todettiin, ettei ole estettä tmt-maksuun elok. -15! Lokak. -16 sain valitusltk:n päätöksen, ettei mun valitusta tarvitse heidän käsitellä, koska työkkäritytsy oli lausunut niin.

Oli mieluista työllistää noita kelan paperinhukkaajia ja huolimattomia työkkäritytsyjä. He saa palkan ym., vaikka olisivat miten huolimattomia työssään. Lopputulemaa ei voi vääräksi sanoa.

Äänestä

Se tuo Kela eduskunnan valvonnan alla toimiva ja työja elinkeinoministeriön alle kuuluu nämä työllistymis asiat

https://fi.wikipedia.org/wiki/Kansaneläkelaitos

https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_työ-_ja_elinkeinoministeriö

Valitukset asioista käsitellään päätöksistä lautakunnissa, joissa istuu kunnallispolitiikkoja. Vanha sanaonta kuuluu millaisia päättäjiä,sellaisia päätöksiä ja niin se tuntuu pitävän paikkansa näissäkin asioissa kauttalinjan.

Äänestä

Valitin muutama vuosi sitten. Eivät hyväksyneet. Meni muutoksenhakulautakuntaan. Voitin siellä.
Hoitava lääkäri oli todennut työkyvyttömyyden. Sairaspäivärahaa myönnetty. Sitten Kelassa jatkon hylkäsivät ilman mitään erityistä perustetta. Toimittamani hoitavan lääkärin B-lausunto oli ihan samanlainen kuin edellinenkin.

Epäilen että sillä oli vaikutusta kun varsinaisen hakemuksen päätöksenteko kesti tuskastuttavan kauan ja olin ilman rahaa niin soittelin pari kertaa Kelaan että miksi kestää. Olin siis ihan asiallinen. Siinä toisella soitolla siellä vastasi sitten puhelimeen Rouva Nuiva joka rupesi kuulustelemaan että olenko kuitenkin ollut töissä jne. En muista kaikkia kysymyksiä enää mitä tivasi, mutta jotkut olivat kyllä vähintäänkin erikoisia.

Siitä ei sitten mennytkään montaa päivää kun tuli se kielteinen päätös. Siis se josta valitin ja voitin. Tosin muutoksenhaun käsittely kesti sellaiset kuusi kuukautta. Eli yhteenvetona sairasloman jatkon rahojen saamiseen meni noin 9 kuukautta. Jälkeenpäin olen kyllä miettinyt tekeekö ne näitä ihan harkitusti. Siis jättää ihmiset oman onnensa nojaan testatakseen onkohan se oikeasti sairaana ajatellen kyllä nälkä porsaan töihin ajaa.

Äänestä
  • Korvasivatko viiveestä aiheutuneet kulut taantuvasti? Jos on menoja ,eikä ole tuloja päätöksistä johtuen on monesti potentiaalista,että tulee muutakin vahinkoa. Voi mennä asunto pahimmassa tapauksessa alta kun ei ole laskut enää maksettavissa ja perheet hajota.

    Korvauspäätöksiin liittyy siis melkoinen vastuu ihmisten kohtaloista ja vahigot voivat olla mittavia.

    Miten toimii vastuunkanto jos oikaisu tulee lautakunnista? Huomioivatko taloudelliset tappiota ja aiheutuneet muut vahingot?T

    Toteutuuko ylipäätänsä päätösvastuuseen liittyvä korvausvelvollisuus aiheutetuista taloudellisita ja henkisitä vahingoista vai onko asiaan haettava tuolta osin korvausta jostain muualta,onko kokemusta?

    Jos ei toteudu onko korvausta ylipäätänsä enää haettavissa vai tulisiko toimia ennakoitavasti ,jotain muuta kanavaa pitkin jossa tuo korvaus vastuu tulee huomioiduksi toisin?

    Äänestä

  • Hienoa että sait muutoksen läpi. Olet harvinainen tapaus.

    Itselläni on samansuuntainen kokemus Kelasta, on ollut kummia pyörittelyjä ja yleistä tylyttelyä ja tukien katkaisua yllättäen. Jopa kuulemiskirje tulla tupsahti pitkäaikaissairaalle, jonka sama ja etenevä sairaus on hyvin tiedossa jo aikaisemman sairauspäivärahakauden faktana. Ihmettelin asiaa, mutta kunnon vastausta en saanut. Pitivät hankalana asiakkaana ja huijarina kaiketi. Ei myönnetty sairauspäivärahaa, ei työmarkkinatukea, ei työkyvyttömyyseläkettä. Valitin, eivät oikaisseet.
    Kuusikymppinen on nyt aika mollattu yhteiskunnan jäsen kaiken 35-vuotisen uran jälkeen. Kehtaavatkin!

    Äänestä

  • kentietää kirjoitti:

    Korvasivatko viiveestä aiheutuneet kulut taantuvasti? Jos on menoja ,eikä ole tuloja päätöksistä johtuen on monesti potentiaalista,että tulee muutakin vahinkoa. Voi mennä asunto pahimmassa tapauksessa alta kun ei ole laskut enää maksettavissa ja perheet hajota.

    Korvauspäätöksiin liittyy siis melkoinen vastuu ihmisten kohtaloista ja vahigot voivat olla mittavia.

    Miten toimii vastuunkanto jos oikaisu tulee lautakunnista? Huomioivatko taloudelliset tappiota ja aiheutuneet muut vahingot?T

    Toteutuuko ylipäätänsä päätösvastuuseen liittyvä korvausvelvollisuus aiheutetuista taloudellisita ja henkisitä vahingoista vai onko asiaan haettava tuolta osin korvausta jostain muualta,onko kokemusta?

    Jos ei toteudu onko korvausta ylipäätänsä enää haettavissa vai tulisiko toimia ennakoitavasti ,jotain muuta kanavaa pitkin jossa tuo korvaus vastuu tulee huomioiduksi toisin?

    Jossain kohtaa sitä 6 kuukautta tekivät väliaikaisen päätöksen joka oli saman suuruinen kuin varsinainen tuki. Eli alkoivat maksaa normaalisti mutta niissä oli sellainen ehto että jos häviän casen perivät kaiken takaisin korkoineen. En hävinnyt. Mistään korkojen tai vahinkojenkorvauksista tähän suuntaan ei ollut puhetta.

    Sen olen havainnut myöskin että jos Kelan virkailijan kanssa joutuu väittelemään jostakin niin sitten helposti kostavat myöhemmin kaikenmaailman lisäselvityspyynnöillä. Tuosta tapauksesta erillisenä oli kun itse ohjeistivat miten tulee toimia ja sitten vähän myöhemmin halusivat jotain päinvastaisesti. Oli tallessa aiemmat ohjeistukset eli jälkimmäinen virkailija jäi kiinni sekoilusta. Menemättä sen tarkemmin yksityiskohtiin joutui kiukkuisena tekemään päätöksen ihan niin kuin esitin/hain ja sitten samalla pyydettiin seuraavan hakemuksen yhteydessä ihan hitosti lisäselvityksiä.

    Äänestä

  • Eturauhansopimus kirjoitti:

    Jossain kohtaa sitä 6 kuukautta tekivät väliaikaisen päätöksen joka oli saman suuruinen kuin varsinainen tuki. Eli alkoivat maksaa normaalisti mutta niissä oli sellainen ehto että jos häviän casen perivät kaiken takaisin korkoineen. En hävinnyt. Mistään korkojen tai vahinkojenkorvauksista tähän suuntaan ei ollut puhetta.

    Sen olen havainnut myöskin että jos Kelan virkailijan kanssa joutuu väittelemään jostakin niin sitten helposti kostavat myöhemmin kaikenmaailman lisäselvityspyynnöillä. Tuosta tapauksesta erillisenä oli kun itse ohjeistivat miten tulee toimia ja sitten vähän myöhemmin halusivat jotain päinvastaisesti. Oli tallessa aiemmat ohjeistukset eli jälkimmäinen virkailija jäi kiinni sekoilusta. Menemättä sen tarkemmin yksityiskohtiin joutui kiukkuisena tekemään päätöksen ihan niin kuin esitin/hain ja sitten samalla pyydettiin seuraavan hakemuksen yhteydessä ihan hitosti lisäselvityksiä.

    Noinhan ne tekevät. Lisäksi, jos olet/olette huomanneet, niin kelan ja aikaisemmin kunnat, laskentatapa/käytäntö on selkeästi lain vastainen. Viittaan laki toimeentulotuesta, sen 8§ ja 11§ jossa selkeästi ilmaistaan mitä ei saa laskea tuloksi, eli MENON (asumismeno, lääkemeno, kelataksimeno, muu vastaava) OSUUS JOKA KORVATAAN MUULLA TAVOIN JNE. ei voida laskea tuloksi, eikä menoksi, eli tuo korvaava osuus on ensin vähennettävä menosta ja vasta tämän jälkeinen menon osuus on se meno joka oikeuttaa toimeentulotukeen.

    Lainmukainen laskentatapa kun romuttaisi koko heidän keksimän lain vastaisen enimmäisasumismeno systeemin.

    Tarkistakaapa tuo kohta päätöksistänne, eikö me tuohon lainvastaiseen laskentatapaan saataisi yhdessä muutosta??

    Ps. Tuo laskentatapa myös estää asumisen sellaisessa asunnossa kuin haluaa.

    Äänestä

Vaadin oikaisua tammi- ja helmikuun päätökseen vesimaksun osalta ja tammikuun päätökseen myös kotivakuutusmaksun osalta. Oaikaisuvaatimukset hyväksyttiin osittain. Valitin hallinto-oikeuteen, Kela luovutti ja hyväksyi kaikki vaatimukseni, HaO jätti asian tutkimatta koska minulla ei ollut enää oikaussuojan tarvetta joten Kela saattaa jatkaa laittomien päätösten tekoa muiden osalta. Kolmesta päätöksestä yksikään ei ole mennyt lain mukaan, maailskuun päätös tosin oli lain mukainen mutta myöhässä.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14660184/vesimaksun-quotkohtuullistaminenquot-laitonta!!

Äänestä
  • Olis hyvä, jos esittäisit dokumenteista tärkeimmät osuudet, päätöspäivämäärineen jotta muut voivat kopioida ja esittää kelaan kohdan, jotta muutkin hyötyy päätöksestä. Kiitos

    Äänestä

  • Lawetorder kirjoitti:

    Olis hyvä, jos esittäisit dokumenteista tärkeimmät osuudet, päätöspäivämäärineen jotta muut voivat kopioida ja esittää kelaan kohdan, jotta muutkin hyötyy päätöksestä. Kiitos

    Perustelut vaatimuksiini hallinto-oikeudessa ja kaikki muukin tarpeellinen löytyy kyllä tuosta viestiketjusta.
    http://keskustelu.suomi24.fi/t/14660184/vesimaksun-quotkohtuullistaminenquot-laitonta!!

    Päivämääriä ei tosin löydy mutta ne eivät ole oleellisia.

    Äänestä

  • Lawetorder kirjoitti:

    Olis hyvä, jos esittäisit dokumenteista tärkeimmät osuudet, päätöspäivämäärineen jotta muut voivat kopioida ja esittää kelaan kohdan, jotta muutkin hyötyy päätöksestä. Kiitos

    Minulla tehtiin neljän kuukauden päätös. Kaikille niille kuukausille tuloiksi oli laskettu työmarkkinatuki ,vaikken ole TE-asiakas. Kävin konttuurilla asian johdosta,
    koska päätöksen johdosta en pysty maksamaan vuokraa neljältä kuukaudelta.
    Ei osanneet vastata mitään, katselivat huuli pyöreänä..Saa nähdä tuleeko joku korjaus? Eivät osanneet sanoa )

    Äänestä

  • 167-176 kirjoitti:

    Perustelut vaatimuksiini hallinto-oikeudessa ja kaikki muukin tarpeellinen löytyy kyllä tuosta viestiketjusta.
    http://keskustelu.suomi24.fi/t/14660184/vesimaksun-quotkohtuullistaminenquot-laitonta!!

    Päivämääriä ei tosin löydy mutta ne eivät ole oleellisia.

    Aaiivan, suomi24 palstahan käykin erittäin hyvin julkiselle vallalle perusteluiksi miksi päätös pitäisi oikaista/muuttaa.

    Luetaanpa siis mitä joku on kirjoittanut.

    Äänestä

Minulle taas on käynyt niin että KELAN arvontakoneisto arpoo joka toisella kerralla että olen yrittäjä ja joka toisella kertaa etten ole.

Äänestä

Saan kelasta monta sataa enemmän kuin kunmasta ikinä sain, maksavat koko vuokran ja lapsista monta sataa vaikka en ole nähnyt niitä kolmeen vuoteen kun muuttivat Vantaalta jonnekin Vaasan seudulle äitinsä mukana.

Äänestä

joka kuun päätöstä on pitänyt kerran pyytää korjaamaan, helmikuun päätöstä korjattiin 3 kertaa ennen kuin meni oikein

virheiden syynä oli se että päätöksentekijä ei joko ollut lukenut hakemustani, katsonut aiempia tietojani tai ei vain osannut tehdä päätöstä jossa oli muutakin kuin vain asumistuki ja vuokra

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SuomikoOikeusvaltio kirjoitti:

Moni varmaankin valittanut jo kelan päätöksestä, siis jos on ollut aihetta ja jokaisellahan on ollut, niin nyt voi ilmaista sanallisesti miten on käynyt valituksen ja mikä ollut päätös.

Avatkaa sanainen arkkunne ja kertokaa pääpiirteittäin, mistä valititte, mikä oli päätös ja aiotteko viedä valituksenne pidemmälle.

Muistakaa kuitenkin se, että julkinen valta suojelee toista julkisen vallan tahoa aina.


Kuinka vääränä koette saamanne päätökset ja mitkä oli päätöksen perustelut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu