Näyttö ei herää

Kun käynnistin pöytäkoneen ja laitoin virran näyttöön, näytölle tulee tekstiä: auto detect - digital - analog - sitten jompikumpi detected ja teksti että näyttö on 'in power save mode' tai jotain sinne päin. Sitten ruutu on pelkkää mustaa, ei herää mistään nappulasta/hiirestä.

Sammutin koneen virtanappulaa pohjassa pitämällä, sammutin näytön, vedin virtatöpselit irti. Uudelleen käynnistin ja sama propleema.

Apuja? Kirjoittelen tätä kaverin läppäriltä. Auttaisiko toisen näytön/kaapelin kokeilu, saisin sellaiset lainaksi.

16

4809

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rikki_S

      Näyttökortti on rikki.

    • utelisko

      Onko johto oikeassa paikassa koneen takana.
      -erillinen näytönohjaimessa
      -emolevyssä

      • En ymmärrä kysymystä, en ole vaihtanut jphtojen paikkaa


      • meneekö-sovinnolla
        Siriina2 kirjoitti:

        En ymmärrä kysymystä, en ole vaihtanut jphtojen paikkaa

        Joissain pöytäkoneissa on näytönohjain sekä emolevyllä että PCIe (tai vast.) väylään liitettynä erillisenä korttina.
        Että näkyykö siinä koneessa useampia liittimiä johon se monitorista tuleva piuha voisi mennä ilman hurjempaa väkivaltaa?


      • Ei ole muut paikkaa johon näytön piuha sopisi. Dellin kone, piuha jolla on liitetty keskusyksikköön, on kaksiosainen, josta yksi pää on aina roikkunut irtonaisena.


    • tarkistettavaa

      Olet varmaan jo kokeillut että piuhat on kunnolla kiinni, kopassa sisällä näytönohjain on kunnolla paikallaan jos on erillinen näytönohjain, ja erillisessä näytönohjaimessa on lisävirtaliitin paikallaan, jos se sellaisen tarvitsee?

      • Näytön ja keskusyksikön välisen johdon tsekkasin, muihin en osaa koskea.

        Auttaisiko toisen näytön kokeilu?


      • voi-sitä-kokeilla
        Siriina2 kirjoitti:

        Näytön ja keskusyksikön välisen johdon tsekkasin, muihin en osaa koskea.

        Auttaisiko toisen näytön kokeilu?

        Ei se yhtään haittaisi. Jos jotain yllättävää ja yllättäen olisi särkynyt näytön sisältä, niin saattaisi näyttö antaa juuri aloituksessa kertomiasi signaaleja.


    • kokeiletoista-näyttöä

      "..Apuja? Kirjoittelen tätä kaverin läppäriltä. Auttaisiko toisen näytön/kaapelin kokeilu, saisin sellaiset lainaksi..."

      Luultavasti auttais. Jos vika korjaantuu, niin vika on näytössä. Jos ei, niin vika on koneen komponenteissa. (esim. näytönohjaimessa)

      • Ok, eli raijaan täältä näytön johdon lainaan ja kokeilen kotona josko pelittäisi.
        Ja jollei toimi niin huomenaamuna marssin tietokonekauppaan.
        Uusi kone ja näyttö oli suunnitelmissa, muttei välttämättä just tänä aamuna :)


    • SamsungeissaVikaaa

      Onko näytön merkki Samsung ?

      • En muista mikä on, ostettu käytettynä vuosia sitten. Jossain lukee Dell, olisiko näyttö vai keskusyksikkö, en muista kun en ole koneen vieressä.


    • Lähden nyt testaamaan, kiitos vastauksista!

    • Uusi näyttö kiinni koneessa ja näyttö toimii. En tiedä pitäisikö olla tyytyväinen vai ei.

      Käynnistyksen korjaus => tietokonetta ei voitu käynnistää, käynnistyksen korjaus tarkistaa onko järjestelmässä ongelmia - yritetään suorittaa korjauksia

    • Teen uuden aloituksen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      341
      1227
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      718
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      718
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      705
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      613
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      606
    7. Mitä uskot hänen ajattelevan sinusta?

      😇
      Ikävä
      45
      594
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      571
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      42
      516
    10. Onko minulla nainen

      Lupa tutustua toiseen naiseen? Olen saanut sen kuvan että et halua alkaa kanssani koska et luota minuun...
      Ikävä
      46
      492
    Aihe