Onko 5,7(15) tuuman subwooferelementti mitenkin yleinen vaiko harvinainen,kun tuon ainakin sain kalvon läpimitaksi vastakkaisten ruuvinreikien kohdalta,pahvirenkaan sisäpuolelta mitattuna digimausermitalla mitatessani ? Eli uusi tuon kokoinen elementti pitäisi saada entisen ja väsähtäneen elementin tilalle pikkuaktiivisubbariin.Entinen elementti on 6 ohm. NDR 30W MAX 50W merkinnöillä,ja tuokin on vähän epäselvää että jos entinen on 6 ohminen niin jos ei löydy 6 ohmista niin kumpaanko suuntaan kannattaa silloin kallistua,4 vai 8 ohmiseen ?.Mitään hirmuhintaista elementtiä en kyllä 20 vuotta vanhaan subbariin ala investoimaan mutta jos pystytte suosittelemaan jotain,ja joku nettikauppaa mistä löytyisi niin olisin kiitollinen tiedosta.
Subwoofer elementti
subitti
5239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos on hyvin soiva subbari, niin pitäisi valita kaiutin, jonka Thiele / Small -parametrit ovat samoja:
http://diyaudioprojects.com/Technical/Thiele-Small-Parameters/
Jos taas on huonolaatuinen jumputtava amis-subbari, niin hällä väliä. Liimaa vaikka siihen aukkoon äitis likaiset alkkarit.
4 ohmin kaiuttimen kanssa sarjaan voi laittaa 2 ohmin tehovastuksen.
Joopa joo, Ajattele, mitä kaiuttimen bassotoistolle tapahtuu, kun bassoresonanssia vaimentava vahvistimen pieni sisäinen vastus (murto-osa ohmeja) muuttuukin 2 ohmiksi.
Tietysti, jos haluaa jumputtavaa amisbassoa, niin kannattaa laittaa 4 ohmin sarjavastus.
Kaiutinkotelon/ elementin valmistus ja viritys hyvinsoivaksi on eräänlaista tiedettä ja matematiikkaa. Netissä löytyy valmiita online-ohjelmia, jolla kotelon voi virittää optimiksi, kun kaiuttimen tekniset parametrit (Thiele- Small) tunnetaan.
Tuossa on eräs online laskentaohjelma suljetulle ja refleksikotelolle.
http://www.micka.de/en/index.php#ideal
Pitää muistaa se, että halvoille rimpulaelementeille ei ilmoiteta noita tarvittavia arvoja:
elementin resonanssitaajuus fs, Qts ja Vas
Älä murehdi ohmiumeista liikaa varsinkin jos olet mitannut resistanssimittarilla puhekelan. Sen vaihtovirtaimpedanssi on varmaankin "8 ohmia". Eikä tarvita mitään etuvastuksia.