pahin asuinalue?

forssanmuuttaja

vieläkö viksberg on huonoin alue Forssassa? vai joko tölö on menny ohi? missä on kerrostaloissa eniten kaupungin vuokra-asuntoja? tiedän että niitä kannattaa karttaa kun vuokran maksaa sossu joten asukas voi käyttää rahansa dokaamiseen. haluaisin elää rauhassa ja nukkua yöt, joten neuvotteko minne ainakaan ei kannata muuttaa.

52

5866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • remonttiatehtäväksi

      Tästä löytyvät Forssan kaupungin vuokra-asunnot:
      http://www.forssa-asunnot.fi/kohteet.php

      Jos haluat muuttaa niihin, täytät hakemuksen (Forssa elää kai vielä paperilomakeaikaa asuntoasioissa http://www.forssa-asunnot.fi/kaavakkeet.php ) ja muutat haluamaasi asuntoon.

      2000-luvulla Forssaan ei kaupungin vuokra-asuntoja ole rakennettu lainkaan. Forssassa onkin pula edullisista nykyaikaisista vuokra-asunnoista. Kaupungin vuokra-asunnoista 1970-luvun asunnot ovat käsittääkseni sellaisia, joita osa välttelee. Niistä taloista moni on peruskorjaamatta, eivätkä ikävän näköisiksi menneet talot ja asunnot kauheasti vedä sellaisia asukkaita, jotka pystyvät saamaan asunnon muualtakin. Kaupungin vuokra-asunnoista 1950-luvun ja 1990-luvun asunnot ovat paremmassa kunnossa ja paremmassa maineessa. 1950-luvun taloja on peruskorjattu, ja 1990-luvun talot ovat uudempina muuten vaan parempikuntoisia. Eli jos haluat "paremman" kaupungin vuokra-asunnon, niin kannattanee katsella 1950- tai 1990-luvun kohteita.

      Toivottavasti kaupunki alkaisi tänä vuonna peruskorjata vanhoja kerrostalojaan. Siitä tulisi työpaikkojakin monelle. Korjattavaa riittää moniksi vuosiksi. Korjaukset on jätetty tekemättä kun vuokra-asuntofirman talous on ollut huonossa kunnossa. Mutta kun kaupungin vuokra-asunnot nyt viime vuonna tienasi turvapaikanhakijavuokralaisten myötä, niin nyt vuokra-asuntoyhtiöllä pitäisi olla rahaa joko peruskorjausten tekemisen tai jonkun uuden kohteen rakentamiseenkin. Kummillekin olisi tarvetta, jos halutaan, että Forssa lähtee nousuun ja muuttuu houkuttelevammaksi paikaksi asua. Rakentamisalan työpaikkoja Forssa kaipaa kipeästi.

    • jormamulkku

      Viksberg oli paras alue Forssassa 80-95, yksinhuoltajaäidit ja varatut naiset jakoivat silloin auliisti! Nami, nami! Jos noin ei ole enää, on Vigsberi mennyt todella huonoon suuntaan.

      • Oksettavaa

        Olet todella nimimerkkisi ansainnut. Joku vanha mulkku miettii n. 30 vuotta vanhoja asioita, kun ei enää saa. Tai kykene...


      • Via.gra

        Onpa surullista, että on mennyt muistelun puolelle. On se hyvä, että nakki napsahti 80- ja 90-luvulla.


      • Anonyymi
        Oksettavaa kirjoitti:

        Olet todella nimimerkkisi ansainnut. Joku vanha mulkku miettii n. 30 vuotta vanhoja asioita, kun ei enää saa. Tai kykene...

        WTF FORSSA IS THE BEST


    • Arvaappatuota

      Minä olen saanut kyllä Katuvaloissakin, mutta en kerro mitä...

      • Thinking0

        Grillimakkaran ja bonuksena keltaisen pienen pallon.


      • Anonyymi

        mihin katuvalopoika on kadonnut, onko kissaa etsimässä.


    • Tyytyväinenvorssalainen

      Ei Forssassa pahaa asuinaluetta olekaan, vaan toiset on parempia kuin toiset.

    • Terveisiähyvältäalueelta

      Keskustelu koski asuntoalueita, jossa olisi mukavaa ja turvallista asua. Eikös palstalle ilmestynyt heti muka-hauska katuvalomies (omasta mielestään) ja joku pappasti muistelemaan, koska on "saanut".

      • fghgfhhgj

        Forssassa on kaikkialla turvallista asua. Mukavuus riippuu siitä, minkä kukin kokee mukavaksi. Jos haluaa asua kaukana muista, voi muuttaa Forssan pohjoisosiin, ja jos taas haluaa asua palveluiden äärellä, kannattaa valita asunto sellaisten palvelujen läheltä, joita itse paljon käyttää. Jos tykkää vaikka uida, voi valita asuinpaikan läheltä Vesihelmeä, tai jos tykkää vaikka keilata, niin sitten keilahallin suunnalta. Mistä kukakin pitää.


    • 10000000

      Myös Kukkapään tienoilla on hyvä asua. Siellä on valoisaa.

      • 09090909

        Kukkapää on nyt viimeinen paikka, missä asuisin. Tönöt on sinne ja tänne kallellaan, pihat täynnä roinaa. Nimimerkki 10000000 ei liene huomannut, että valoisaa on muuallakin, paitsi omassa päässä.


      • Anonyymi
        09090909 kirjoitti:

        Kukkapää on nyt viimeinen paikka, missä asuisin. Tönöt on sinne ja tänne kallellaan, pihat täynnä roinaa. Nimimerkki 10000000 ei liene huomannut, että valoisaa on muuallakin, paitsi omassa päässä.

        Mä asun siellä ja on valoisaaa


      • Anonyymi

        Oot hyvä tyyppi. Nimimerkillä asun kukkapäässä.😁


    • Hiljane

      Viksperissä on niitä Temokraatteja, Katuvaloissa Pernerinporukkaa.

      • Vaihdalevyä

        Taidat olla persu, kun et osaa edes kirjoittaa. Jos yrität olla hauska valitsemallasi kirjoitustyylillä, pieleen menee. "Perneri" ja katuvalot on jo niin kaluttu aihe, asia lienee huvittavaa vain sinulle.


    • Pernerifani

      Perneri Kepusta veti hienosti sitä verojuttua, paloiko tuossa rahoja, jotka olisi voinut käyttää taas ylimääräisiin " Jussitukiaisiin"?

    • jslkjfslkdjf

      Kyllähän forssalainen tietää, missä taloissa narkkarit majailevat.

    • ei.meillä.ainakaan

      Missä asuvat Vorssaan jääneet öisin älämölöä pitävät?

      • Totuu

        Keskellä parasta forssaa Sibeliuksenkadulla niitä narkkareita pesii...


    • Matkunpoika

      Tuliko Katuvaloissa pelolloille lunta Pääsiäisenä?

    • Pösilömikäpösilö

      Taas matkulaisten älykkyys tai oikeastaan sen puute tuli todistettua. Ajapa katsomaan, ei tarvitse täällä kysellä.

    • 45io

      Ei matkulaisten, vaan yhden tyypin jonka nimee en sattuneesta syystä tähän kirjoita

    • kvalo

      Nyt alkaa Matkun taxitolpalla kuhina, kun Pernerin taximuutokset hyväksyttiin. Hyvä, että on ne katuvalot.

      • Älyhoi80

        Jäikö tältä kvalo- välkyltä huomaamatta alkuperäinen aihe eli puhuttiin eri asuntoalueiden viihtyisyydestä ja turvallisuudesta. Sitäpaitsi Matkussa ei ole taksitolppaa. Onneksi tämän katovalomiehen henkilöllisyys on tiedossa, toisaalta ei tarvitse ihmetellä...


    • Penaalissa

      Ei ole edellisen kynät penaalissa teroitettu, taas kirjoitusvirheitä ja pilkkuja puuttuu.

    • Kukkapäätäti

      Eikö se pahin alue ole aina ollut siellä Saksankadun suunnalla. Itse asuin 70-luvun alussa Viksberissä. Ja hienoa oli. Asunnot viimeisen päälle uusia ja kauppakeskus vieressä.
      Tuosta katuvalo kirjoittajasta ei kukaan pääse selville, mitä yrittää. Varmaan asuu niin lähellä tietä,
      että katuvalot valaisevat hänen pihansa. Luulis olevan onnellinen.

    • Oikeinkirjoittaja

      Minä haluaisin "Penaaliini " Vappuna jotain kutittavaa.

    • Anonyymi

      Millainen kadunpätkä on tämä Koulukatu ja ylipäätään ko asuinalue?
      Siellähän on näitä kaupungin vuokra-asuntoja, onko kuinka levottomia yhtiöitä?
      On kuitenkin ainakin karttojen mukaan aika keskustassa ko kadunpätkä..
      Mulla alkaisi työt loppuvuodesta Forssan alueella ja tarvitsisin ainakin ensialkuun halvan kämpän mahdollisimman liki palveluja.
      Siihen asti ainakin, että saa asetuttua aloilleen ja arjen rullaamaan.

      • Anonyymi

        Jaa alkaisi työt. Vai alkaa työt


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa alkaisi työt. Vai alkaa työt

        Kyllä, kuten kirjoitin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä, kuten kirjoitin.

        Onnittelut työpaikasta! Älä välitä vääräleuoista, mahtaako olla työpäivää nähneet.
        Kurkkaapa vuokraovi.com.
        Ehkä Viksbergin jättäisin pois. Ja Paavolankadun.


    • Anonyymi

      Koulukadun taloyhtiöt lienee suhteellisen rauhallisia, jos ei naapuriksi osu narkkiseurue. Sen sijaan se koulu Koulukadulla tuottaa häiriötä. Aamulla mopoautojonot pöristelee parkkiin ja mopot ainakin kesäisin. Joku jonne rämistelee traktorillakin. Yöllä koulun pihalla mölistään. Jos tämän kaiken kestää niin mikäs siinä sitten.

      • Anonyymi

        Kiitos asiallisesta infosta.
        Juu näin pääsi käymään ja uusi elämä alkaa siellä sitten syksymmällä.
        No tärkeintä mulla nyt on lähinnä naapurit, eli kunhan saa yönsä nukkua rauhassa eikä meluta ainakaan säännöllisesti öitä, niin se on jo paljon.
        Tietty jos naapurina on tosiaan juoppoja, sauhupäitä tms "luonnonlapsia", niin sittenhän se ei onnistu..
        Toki rassaa sekin jos joka ilta pärinäpojat huudattaa mopojaan ikkunan alla, mutta kai siihen tottuu. Ja onhan keskusta-alueella aina ääntä pienelläkin paikkakunnalla.
        Mutta tuo Viksberg ja Paavolankatu on pois laskuista. Uskon ihan sanomisesta kokeneempaa;)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos asiallisesta infosta.
        Juu näin pääsi käymään ja uusi elämä alkaa siellä sitten syksymmällä.
        No tärkeintä mulla nyt on lähinnä naapurit, eli kunhan saa yönsä nukkua rauhassa eikä meluta ainakaan säännöllisesti öitä, niin se on jo paljon.
        Tietty jos naapurina on tosiaan juoppoja, sauhupäitä tms "luonnonlapsia", niin sittenhän se ei onnistu..
        Toki rassaa sekin jos joka ilta pärinäpojat huudattaa mopojaan ikkunan alla, mutta kai siihen tottuu. Ja onhan keskusta-alueella aina ääntä pienelläkin paikkakunnalla.
        Mutta tuo Viksberg ja Paavolankatu on pois laskuista. Uskon ihan sanomisesta kokeneempaa;)

        Tervetuloa Forssaan! Tutustupa kesällä ihaniin uimapaikkoihin (Linikkalanlammi ja Mäkilammi), lenkki/pururata Vieremä ja Paavola, kaupunkipuistot, kahvilat, ravit, Holjat, Pick-Nick (jos kesällä saataisiin). Terveyskeskukseen pääsee hyvin (vaikka taitaa olla työterveys sinulla?). Kaikki kaupat on lähellä ja kaikkea on.
        Wahren opistolla voi opiskella vaikka mitä.
        Toki en osaa antaa huvitteluneuvoja, kun ne huvit on iän myötä menneet, mutta eiköhän täällä joku menomesta löydy, jos ikään ja tyyliin sopii.
        Palstalle ilmestyvistä mukahauskoista pappasteista ei kannata välittää, omat erikoisuudet on joka kaupungissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tervetuloa Forssaan! Tutustupa kesällä ihaniin uimapaikkoihin (Linikkalanlammi ja Mäkilammi), lenkki/pururata Vieremä ja Paavola, kaupunkipuistot, kahvilat, ravit, Holjat, Pick-Nick (jos kesällä saataisiin). Terveyskeskukseen pääsee hyvin (vaikka taitaa olla työterveys sinulla?). Kaikki kaupat on lähellä ja kaikkea on.
        Wahren opistolla voi opiskella vaikka mitä.
        Toki en osaa antaa huvitteluneuvoja, kun ne huvit on iän myötä menneet, mutta eiköhän täällä joku menomesta löydy, jos ikään ja tyyliin sopii.
        Palstalle ilmestyvistä mukahauskoista pappasteista ei kannata välittää, omat erikoisuudet on joka kaupungissa.

        Kaikki kaupat lähellä, montako maito ja perunakauppaa forssassa on. 4 vai onkoi viisi.

        Paavolan pururataa moititaan jatkuvasti, milloin koiria milloin mitäkin.

        kaikkialla on uimapaikkoja, jos tuollaiseen on tyytyväinen on saanut kyllä vaatimattoman kotikasvatuksen.
        Katsoppas tuolta mitä mm. Heinolassa on tapahtunut. https://www.youtube.com/c/VäinöPeltonen/videos

        Ja heinolassa voi vaihtaa tyäpaikkaakin, suosittelen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki kaupat lähellä, montako maito ja perunakauppaa forssassa on. 4 vai onkoi viisi.

        Paavolan pururataa moititaan jatkuvasti, milloin koiria milloin mitäkin.

        kaikkialla on uimapaikkoja, jos tuollaiseen on tyytyväinen on saanut kyllä vaatimattoman kotikasvatuksen.
        Katsoppas tuolta mitä mm. Heinolassa on tapahtunut. https://www.youtube.com/c/VäinöPeltonen/videos

        Ja heinolassa voi vaihtaa tyäpaikkaakin, suosittelen.

        Olen tyytyväinen kotikasvatukseeni ja koulutukseeni. Miten muuten uimapaikka liittyy kotikasvatukseen?
        Olen tyytyväinen myös Forssaan. Huomasitko muuten, että kyse oli nimenomaan Forssasta. Ei tällä kertaa Heinolasta.
        Paavolassa on hyvä pururata. Enpä usean usean vuoden asumisen aikana ole kuullut siitä reklamaatioita. Jokaisesta
        pururadasta joku nillittää jotakin.
        Pelkkä vanhusten maito- ja perunakauppa ei kauppiasta elätä, mikä on nähty. Mutta marketeista saa perunan ja maidon lisäksi kaiken tarvittavan.
        Sinä myös voit muuttaa Heinolaan. Olisi yksi aina niin tyytymätön forssalainen vähemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki kaupat lähellä, montako maito ja perunakauppaa forssassa on. 4 vai onkoi viisi.

        Paavolan pururataa moititaan jatkuvasti, milloin koiria milloin mitäkin.

        kaikkialla on uimapaikkoja, jos tuollaiseen on tyytyväinen on saanut kyllä vaatimattoman kotikasvatuksen.
        Katsoppas tuolta mitä mm. Heinolassa on tapahtunut. https://www.youtube.com/c/VäinöPeltonen/videos

        Ja heinolassa voi vaihtaa tyäpaikkaakin, suosittelen.

        Olen saanut kunnon kotikasvatuksen, aina on tähdennetty, että lammeen ei pissitä ja roskat roskakoriin. Sitten meille opetettiin, että on muutakin ruokaa kuin peruna ja maito.
        Paavolassakin on juostu ilman ongelmia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki kaupat lähellä, montako maito ja perunakauppaa forssassa on. 4 vai onkoi viisi.

        Paavolan pururataa moititaan jatkuvasti, milloin koiria milloin mitäkin.

        kaikkialla on uimapaikkoja, jos tuollaiseen on tyytyväinen on saanut kyllä vaatimattoman kotikasvatuksen.
        Katsoppas tuolta mitä mm. Heinolassa on tapahtunut. https://www.youtube.com/c/VäinöPeltonen/videos

        Ja heinolassa voi vaihtaa tyäpaikkaakin, suosittelen.

        Minkälainen kouluopetus sinulla on ollut, kun on kirjoitusvirheitä? Vaatimaton kotikasvatus ei panostanut opiskelemaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkälainen kouluopetus sinulla on ollut, kun on kirjoitusvirheitä? Vaatimaton kotikasvatus ei panostanut opiskelemaan?

        Mutta entäs se mettäkulmalle pykätty turha koulu,Keputtaako?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta entäs se mettäkulmalle pykätty turha koulu,Keputtaako?

        Sinulla on mennyt koulutus hukkaan. Jos sitä nyt koskaan missään on ollutkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta entäs se mettäkulmalle pykätty turha koulu,Keputtaako?

        Koeta jo päästä traumastasi, johan tuo koulu on ollut 6 vuotta.
        Alapa nilliittää uutta kouluhanketta kaupungilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta entäs se mettäkulmalle pykätty turha koulu,Keputtaako?

        Sinussa näkyy kouluttamattomuus. Duunaritausta?


    • Anonyymi

      Tietyllä tapaa perusturvallinen Forssa on yhä edelleen, mutta on totta, että huumeet ja niihin liittyvä rikollisuus on kasvussa. Pahinta asunaluetta lienee mahdotonta määritellä. Moni sellainen forssalainen kerrostaloyhtiö, joka on suurelta osin ns. asuntosijoittajien omistuksessa, linee suurin riski normaalille työssä käyvälle asukkaalle. Sijoittajat vuokraavat mielellään noita omistamiaan lääviä Kelan kestoeläteille ja jo valmiiksi syrjäytyneille häiriksille. Hyvin usein noihin "vip-asukkaisiin" liittyy myös eriasteiset paihteet ja huumeet, joiden myötä luonnollisesti alueen rikollisuus kasvaa. Lukekaa- ja hakeaa ihan julkista tietoa Forssan viimeaikojen vakavista rikostapauksista, niin tiedätte missä ei ole kiva tai edes välttävää asumisturvallisuutta tarjolla.

      • Anonyymi

        Joko teillä on heinät tehty, seipäällä?


    • Anonyymi

      Suomen paskin paikka on Forssa.

      • Anonyymi

        Joillekin ihmisille kaikki paikat on paskoja, mikään ei ole hyvin. Kertoo enemmän ihmisestä kuin asuinpaikasta.
        Toivottavasti olet sitten muuttanut pois. Jos asut täällä, lähde pois. Ei täällä pakko ole asua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joillekin ihmisille kaikki paikat on paskoja, mikään ei ole hyvin. Kertoo enemmän ihmisestä kuin asuinpaikasta.
        Toivottavasti olet sitten muuttanut pois. Jos asut täällä, lähde pois. Ei täällä pakko ole asua.

        Wiki tietää. https://fi.wikipedia.org/wiki/Paskareissu


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Forssa is best!😎

      • Anonyymi

        George on Best, tai oli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      990
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      123
      982
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      942
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      317
      909
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      507
      858
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe