nirsoilija

pennustani on tullut nirso (omaa vikaa tietenkin), kun olen jotain muutakin pöperöön sekoittanut.. Nyt se sitten jättää syömättä, jos kupissa on pelkät raksut (liotetut eikä kuivat kelpaa).. Eihän se itseään nälkään tapa, mutta kuinka monta päivää voi laikkoilua antaa jatkua? itse olen yleensä yhden päivän jälkeen luovuttanut.. onko muut pitäneet linjaa, kunnes on raksut maistuneet? kauanko kesti?
pentu on kuitenkin isoa rotua, enkä usko, että pitkä syömättömyys tekee hyvää kasvulle?
3195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

... on kanssa nirso koira... yleensä se meneekin yöllä syömään ja päivällä väittää inhoavan raksuja :) yrittää kato saada ruuan vaihtumaan maksalaatikkoon. Jos kokeilisit purkkiruokia tai koiran makkara? meillä koira ei syö purkkiruokaa ja makkaraa vain nälästä. Entäpäs kotiruoka? en tiedä pitäisikö olla vaan tiukka ruuan suhteen, mutta meijän koiran ruoka on pää aisiassa koti ruoka, ja joskus syö raksut. Minusta sinun kannataisi antaa kotiruokia, meinaan eihän meitäkään kukaan pakota syömään mitään pakolla!"(paitsi vanhemmat parsakaalia :P ) mutta juu... muista kuitenkin että et anna kananluita! terkkuja hauvalles ja koiraltani kans terkkui ja pusui! ^^

Äänestä

...sanovat meidän kaksi koiraa. Siis ei ne pelkästään tahdo maistua. En tiedä mikä on oikea tapa, mutta minä lisään ruokaan aina jotain hyvää. Maksalaatikkoa, juustoa, kinkkusiivuja tai mitä tahansa hyvää niin sitten kelpaa. Vihanneksetkin kelpaavat hyvin ja joskus pelkkä ruokaöljy, mutta jotain hyvää ne kaipaavat lisäksi. Aviopuoliso sanoi, että älä passaa, kyllä ne nappulat kelpaavat kun nälkä tulee. En halua testata, vaan passaan koiria ja lisään jotain niin sitten ne syövät. Mnunkin koira-pojat ovat isokokoisia, niin ajattelin että kehityksenkin kannalta koetan saada koirat syömään tarpeeksi.

Äänestä
  • on kanssa nirso, mikään ei kelpaa ja melkein kaikkea ollaan kokeiltu. Myös kotiruokaa. Huolettaa kasvu ja kehitys..kääpiökoirasta on kyse. Maistaa aina ruokaansa, mutta siihen se jääkin. En oikein tiedä mitä pitäisi tehdä, että saisi pennun syömään =(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiuku kirjoitti:

pennustani on tullut nirso (omaa vikaa tietenkin), kun olen jotain muutakin pöperöön sekoittanut.. Nyt se sitten jättää syömättä, jos kupissa on pelkät raksut (liotetut eikä kuivat kelpaa).. Eihän se itseään nälkään tapa, mutta kuinka monta päivää voi laikkoilua antaa jatkua? itse olen yleensä yhden päivän jälkeen luovuttanut.. onko muut pitäneet linjaa, kunnes on raksut maistuneet? kauanko kesti?
pentu on kuitenkin isoa rotua, enkä usko, että pitkä syömättömyys tekee hyvää kasvulle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu