Kela pyytää Testamenttia

Kelan virkailija pyysi hakiessani tukea puhelimitse toimittamaan testamenteista kopiot,kun aloin puhumaan raskaasta ajasta läheisen ihmisen matkasta tuonpuoleiseen.
Kelalla on aikomus velvoittaa tuenhakijoita toimittamaan lähiomaisten testamentit,joista ilmenee varallisuuden luovuttaminen sekä summa.

Kela pyrkii tällä tavalla sivuuttamaan tarpeettomat tuentarvitsijat.
5242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tietysti toimitat. on minunkin pitänyt toimittaa toimeentulotukea vuosia sitten hakiessani kunnalta, perukirjan kopio- mistä ilmeni ettei pesän kiinteistöstä ole mitään käyttöarvoa missään muodossa perillisille niin kauan kuin leski elää.
Tietysti jos omaisuus on selvää rahaa, tai itselle käyttöön sopiva esim asunto, tai äkkiä realisoitavaa omaisuuttaa esim ajoneuvoja,veneitä tms niin ymmärrän hyvin pointin.
Perintö kun on varoja-

Äänestä

Eli mitä ihmettelet ??
Jos on tiedossa että saa perintöä niin varmasti kiinnostaa toimeentulotuen maksajaa tämä. Ei tietysti sinua auta mutta muille vinkiksi että ei tuollaisia suruasioita pidä alkaa selvittämään kelalle. Kela hoitaa maksut numerojen perusteella ja suru ei heitä kiinnosta paitsi nyt kylmästi näin kun haistoivat tämän perintöasian.

Ystävälle, lääkärille tai sossulle sitten ne sydänsurut jos tuntuu että tarvetta on.

Äänestä

Kela ei lain mukaan saa evätä toimeentulotukea pelkästään sillä syyllä, että tuen hakija ei ole toimittanut testamenttia Kelaan.

Äänestä
  • Ei niin, eikä silläkään perusteella jos sen toimittaa ennen kun mahdollinen perintö on tosiasiallisesti käytössä. Toki voivat myöntää toimeentulotukea tulevaa perintöä vastaan, mutta jos perii vain velkaa niin eivät kyllä osallistu sen maksuun.

    Äänestä

Kela saa tiedot verottajalta aikanaan, joten ei sitä jonkin omaisuuserän olemassaoloa pysty sillä kiertämään, että ei suostu toimittamaan tiedossaolevaa testamenttia ja kun toisaalta tuensaajalle asetettu velvollisuus ilmoittaa kaikki varallisuus, niin vaikka tukea jouduttaisiin myöntämään puutteellisin tiedoin, se ei estä perimästä myöhemmin takaisin sillä perusteella, että tuenhakija ei ole antanut vaadittuja tietoja.

Ennemminkin tuenhakijan edun mukaista olisi liittää se testamentti hakemukseen, koska se voidaan jättää myös huomiomatta, mutta myöhemmin se voi olla päinvastoin jo realisoitunutta varallisuutta.

http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412
---
Jos tuen myöntäminen on perustunut tahallaan annettuihin erehdyttäviin tietoihin tai 17 §:ssä säädetyn ilmoitusvelvollisuuden tahalliseen laiminlyöntiin, Kansaneläkelaitos tai kunta voi periä tuen takaisin näiden tietojen antajalta tai ilmoitusvelvollisuuden laiminlyöneeltä siltä osin kuin tuen myöntäminen on perustunut tästä syystä virheellisiin tietoihin.
---
Kansaneläkelaitoksella on oikeus saada kunnan sosiaalihuollon viranomaiselta ja veroviranomaisilta teknisen käyttöyhteyden avulla näiden henkilörekistereissä olevia 18 a §:ssä tarkoitettuja salassa pidettäviä henkilötietoja asiakkaan suostumuksesta riippumatta, jos se on välttämätöntä tämän lain mukaisen toimeentulotukiasian käsittelemistä varten. Kansaneläkelaitoksen tulee etukäteen ilmoittaa asiakkaalle tästä mahdollisuudesta. ...
---

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelijä- kirjoitti:

Kelan virkailija pyysi hakiessani tukea puhelimitse toimittamaan testamenteista kopiot,kun aloin puhumaan raskaasta ajasta läheisen ihmisen matkasta tuonpuoleiseen.
Kelalla on aikomus velvoittaa tuenhakijoita toimittamaan lähiomaisten testamentit,joista ilmenee varallisuuden luovuttaminen sekä summa.

Kela pyrkii tällä tavalla sivuuttamaan tarpeettomat tuentarvitsijat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu