Yllä mainitun kokoiset ja parametreiltään vastaavat piipittäjät tarvitsisin...ja vielä tekstiilikalotilla. Ilmeisen mahdoton yhtälö, mut onko jollain kokemusta tollasesta elementtien vaihdosta? entä onko jotain linkkivinkkejä mis ois elementtejä sekä mitat ja parametrit. Hifitalo ja Ljudia on jo koluttu.
Mulla on kopat reikineen valmiina, mut elementit puuttuu. Kokemusten perusteella epäilen sen peerless xxx830n miellyttävyyttä. Oon koettanu ettiä sopivaa vaihtoehtoa, mut aika heikkoa on ku koko ei sais pal heittää. Hintaluokka sais olla sama.
Mulla on kopat reikineen valmiina, mut elementit puuttuu. Kokemusten perusteella epäilen sen peerless xxx830n miellyttävyyttä. Oon koettanu ettiä sopivaa vaihtoehtoa, mut aika heikkoa on ku koko ei sais pal heittää. Hintaluokka sais olla sama.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nuohan olivat ne pienet kaksitie kaiuttimet joita en ole koskaan kuullut. Basso ei tietenkään noin pienessä mene kovin alas.
Kysymys: Mikä tuossa Peerlessin diskantissa tarkalleen ottaen sinun mielestä mättää? Miksi et harkitsisi pieniä muutoksia jakosuotimeen joilla saisit pahimmat häiriötekijät korjattua.
Vähän paha sanoa enempiä kun en noista malleista juuri mitään tiedä.
Joo, kannattaa miettiä vielä miksi kokemuksesi ko. diskantista on huono. Itsellänikin on ko. kaiuttimet surroundina, enkä tiedä perusteita mielipiteeseesi. Myös netistä olen lukenut hyviä arviointeja tästä disusta.
Huonoa siinä on kyllä se että laippa on liian pieni josta seuraa helposti tiiviysongelmia ellei ole todella huolellinen upotusten ja tiivisteiden kanssa.
Kuten joku jo mainitsikin, jos vaihdat toisen diskantin, joudut suunnittelemaan koko jakarin uusiksi. Lisäksi samaan reikään tuskin yksikään kalottidiskantti uppoaaa. Ne on yleensä aina isompia ja kalotin suuntakuviot ovat yleensä erilaisia kuin Peerlesin kartiodisulla on.