Jos tunnistat itsesi tästä, yläkoululaisen isä tai äiti, niin kannattaisi tehdä muutakin kuin passiivisesti merkitä kuuluvansa Mannerheimin lastensuojeluliiton facebook-ryhmään.
Tässä siteeraus MLL:n viralliselta nettisivustolta:
"MLL järjestää vuosittain Hyvä alku yläkouluun -kampanjan, joka on suunnattu seitsemäsluokkalaisten vanhemmille. Kampanjassa käsitellään yläkoululaisen kehitystä, kaverisuhteita ja rajojen asettamista. Murrosiän haasteiden ja muutosten keskellä lapsi tarvitsee lähelleen vanhemmat, jotka tukevat häntä ja ovat kiinnostuneita hänen koulunkäynnistään ja hyvinvoinnistaan."
Hyväksytkö todella sen, että yläasteikäinen tyttäresi (iältään 13-16-vuotias) etsii miesseuraa netissä "pikkuseksikkäillä" kuvilla. Tiedätkö missä tyttäresi lymyää viikonloppuisin tai koulun jälkeen, tai silloin kun hän kertoo menevänsä bestiksen luo yökylään?
Yläasteikäiset tytöt lataavat instagramiin ja muihin kuvienjakosivustoille puolialastomia selfieitä itsestään ja heruttelevat tykkäyksiä. Pahimmanlaatuisen virheen vanhemmat tekevät mennessään itse tykkäämään kyseisistä kuvista.
Uusin villitys ovat napakuvat. Pusero kiskotaan kuvissa niin ylös kuin uskallusta on. Nuoren naisen elämä pyörii aamusta iltaan kuvien tykkäyksien ympärillä. Ja kun tykkääjiä ei ole tarpeeksi kaveripiirissä niin sitten heruttelua haetaan "Turkish men" ym. sivustoilta. Ja kun miehet pyytävät "oisko kroppakuvia" tai "bikinikuvia" niin siellä on ainakin yksi tyttö, joka välittömästi lataa pyydetynlaisen selfien sivustolleen.
Ja sitten ihmetellään, miksi maailma on niin ulkonäköpainotteinen. Joillakin tytöillä on jo mennyt tavaksi pitää arki-ilmeenään huulet törröllä "duck-face"-ilmettä, ja tietysti mahdollisimman paksu meikkikerros naamalla.
Tällaisiako nuorten naisten pitäisi olla?
Äidit tietysti ajattelevat, että nouseepahan lapsen itseluottamus kun saa mahdollisimman paljon kehuja miehiltä.
Yrittäkää nostattaa nuoren naisen itsetuntoa ohjaamalla hänet hyvien harrastusten pariin, ja kun kuitenkin roikutte itse facebookissa kokopäiväisesti niin kannattaisi siitä narsistisesta ajastanne uhrata mielenkiintoa oman jälkikasvunne perään.
Yläasteikäisten tyttöjen vanhemmille
10
416
Vastaukset
- ap_Hartola
Oho. Nyt vasta hoksasin. Siellä samoissa kuvapalveluissa onkin kouluterveydenhoitajaa, koulupsykologia, opettajaa ja lasten huoltajia, jotka hypettävät kilpaa yläasteikäisten tyttöjen navanpaljastuskuvia!
Se olinkin näemmä minä, joka olen hiukkasen vanhanaikainen olettaessani että meidän aikuisten pitäisi suojella nuoria pahalta maailmalta.
Koululaisten whatsapp-ryhmässä aikuinen mies ehdottaa tapaamista yläasteikäiselle tytölle ja tarjoaa "pameja". Okei, jokainen pitäköön huolen omasta jälkikasvustaan.
Ei tästä tämän enempää. Ymmärrän mitä ajat takaa ja hyvä asia on.
Kuitenkin haluaisin, että valotat miten tämä liittyy Mannerheimin lastensuojeluliittoon?- ap_hartola
Yhteistä näille kuvapalvelussa selfieitään jakaville tytöille on se, että heidän äitinsä kuuluvat facebookissa paikalliseen MLL:n facebook-ryhmään. Ihmetykseni kohdistui siihen, että äidit ovat olevinaan niin "välittäviä" ja maailmaa syleileviä persoonia että kuuluvat "Selvä syksy" ym. fb-ryhmiin näyttävästi - ja samalla heidän jälkikasvunsa kaatavat omalla käytöksellään perheen uskottavuuden kulissit.
- NäinToimitteOikein
Jos perheessä on teinityttöjä niin vanhempien kuuluu kutsua naapurin pakolaispojat tutustumaan perheeseen..Tämä ote oli suvakin käytösoppaasta...
- sdjfl
Kyllä NUO tytöt osaavat kutsua poikia ilman vanhempien apua.
- saksal
Suomihuora on aina ollut ulkomaalaisten alla,nämä pikkuhuorat on kotonan saanut sellaisen kasvatuksen äidiltään että suomalainen mies on juntti,mutta ulkomaalainen on ihana ,vaikka usein hakkaakin.
- näinkosenmeno
olenko hvaitsevani tässä sanatonta viestintää koulun seinien sisäpuolelta jota ei uskalla pukea sanoiksi, eli tytöt laittelee kuvia itsestään vähissä pukeissa, sitten nämä kamut kuolaa niitä ja vetää koulun veskissä valkuaisaineet seinille ja siivoja joutuu pyyhkiin niitä, likat innostuu, kassit kevenee, paidat vähenee mälli lisääntyy, tytöt tulee paksuksi, pojt saa kielteisen maahantulopäätöksen, tytön raskaus jää kunnan harteille, jätkät lähtee kotiin pitkältä lomalta
- toimittelija
aiva nasevasti oli lyhyeen viestiin sisällytetty paljon asiaa
- HuolestunutÄitiTämäkin
Ja vanhempien opiskelijatyttöjen vanhemmat olkaa tarkkoja, kun nuori tyttö lähtee opiskelemaan ja hakee vuokra-asuntoa. Kaikenlaiset vanhat papparaiset hakevat nuoria tyttöjä vuokralaiseksi... Kävimme erästä asuntoa katsomassa ja vuokraaja käyttäytyi todella oudosti...ja myöhemmin kuulimme miksi edellinen asukas oli lähtenyt.... Papparaisen oma tarina oli, että vuokralainen lähti työn perässä...
- vuokrahommat
jaa krro nyt mitä kuulitte
sehän on tytön oma asia jos haluaa säästää vuokrarahoissa, ei se mällin heitto kitalakeen kauan kestä ja sillä säästyneellä rahalla bailaa kapakissa illan kaksi, eikä tule niin jäätelötötteröä nuoltua kun terskaa nuolee viikottain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390