Kissa yöksi saunaosastolle

Hei!
Suunnittelemme rotukissan hankintaa. Mietin voisiko kissa olla yöt isossa sauna-kylpyhuone-kodinhoitohuone tilassa? Tilaa on ainakin reilun yksiön verran. Entä voisiko jättää ainakin aluksi sinne myös työpäivän tai lasten lyhyen koulupäivän ajaksi? Luulisin olevan turvallisempaa siellä.
491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tunnen monia, jotka tekee juuri noin! En itse hyväksy sitä alkuunkaan!
Jos oikeasti haluaa ottaa kotiinsa lemmikin, sen on oltava kaikkien hyväksymä perheen jäsen!! Kun kissa joutuu pois äitinsä ja sisarustensa luota, se on arka ja pelokas, yksinäinen. Tuntuu niin julmalta, että tämä pikkuinen eristettäisiin johonkin y k s i n !!Uuteen kotiin tutustumisen voi aloittaa saunaosastolta. Sinne viedään hiekkalaatikko, juomakuppi ja vaikka ihan aluksi ruokakin. Ovet voi olla raollaan, mistä pentu sitten vähän kerrassaan lähtee tutustumaan muihin tiloihin. Kissa oppii nopeasti reitin hiekoille ja kupeille, jos alku on rauhallinen! Pentu on suloinen, mutta lapsia on silti opetettava antamaan sen olla rauhassa, varsinkin nukkuessa, syödessä ja hiekoilla. Kissa pelkää aluksi vieraita ääniä ja raisua menoa.
Meillä ei pennuilla ole koskaan ollut eroikävää, kun ovat saaneet nukkuakin vieressä ja niitä silitellään paljon, meillä ei ole mitään paikkaa, mihin kissa ei saisi mennä, siksi ovat kilttejä ja helppoja hoitaa! Harkitkaa tarkoin ja lukekaa paljon kissoista, niiden tarpeista ja tavoista!

Äänestä

Samaa mieltä mirritädin kanssa. Jos ottaa kissan sitä ei saisi heti sulkea pois perheestä. Miksi se ei saisi tutustua asuntoon silloin kun muut ovat poissa?

Kaikki kiinaposliini ja arat kukat yms vain joko ylös tai pois jaloista ettei satu vahinkoja.

Saunaosaston ovihan voisi olla rakosellaan heti alkuun, ja kissan turvapaikkana! Sieltä voisi käydä öisinkin haistelemassa uusia perheenjäseniä ja uutta kotia.
Kun kissa sieltä itse käy tutustumassa muuhun asuntoon ja ihmisiin, sen tavarat voisi pikkuhiljaa tuoda sitten yhteisiin tiloihin.

Äänestä

Miksi pitää ottaa lemmikki ja sulkea se johonkin? Eläimillä on ihan samat tunteet ja tarpeet, kuin meillä ihmisilläkin! Ota pehmolelu tai hämähäkki,
se ei varmaankaan kaipaa seuraa ja tilaa liikkua.

Äänestä

Voi pyhät pyssyt! Miksi ottaa kissa jos ei ole varautunut kissalliseen elämään. Kissan koti tehdään soveliaaksi ja turvalliseksi, eikä niin päin, että kissa eristetään "turvallisuuden" nimissä. Joskus joutuu eristämään siitoskissan pahimman kiiman ajaksi, ei muuten. Kissan pitää saada elellä siellä missä omat ihmisetkin on. Eristäminen voi vain lisätä häiriökäyttäytymistä. Ehdottomasti kissa jätettävä hankkimatta, jos se pitää eristää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sajahe kirjoitti:

Hei!
Suunnittelemme rotukissan hankintaa. Mietin voisiko kissa olla yöt isossa sauna-kylpyhuone-kodinhoitohuone tilassa? Tilaa on ainakin reilun yksiön verran. Entä voisiko jättää ainakin aluksi sinne myös työpäivän tai lasten lyhyen koulupäivän ajaksi? Luulisin olevan turvallisempaa siellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu