Oma nukutuskokemukseni

EkaLeikkaus

Itseänikin jännitti nukutus, joten ajattelin kertoa sen jos jotakuta muuta tämä helpottaisi.

Eli siis ensimmäisenä mentiin "haastatteluun" jossa kerroin kaiken mitä hoitaja kysyi. (Allergiat, syntymäaika ja henkilötunnus, terveydentila..) Tämän jälkeen odoteltiin noin 10min, ja sitten kutsuttiin saliin. Salissa sitten piti sanoa nuo samat asiat kertoa itse mitä tehdään. (Jotta on varmasti ymmärtänyt)

Salissa sitten mentiin makaamaan sängylle, ja sitten laitettiin useita antureita. (Alavatsaan 1-ja rintaan 2. Päähän 2 tai 3 aivotoiminnan (unen syvyyden) mitaamiseen).

Sitten laitettiin nukutusaineen antava neula kämmenselkään. Itse sain puudutuslaastarit, jotka laitetaan muutama tunti ennen, niin neula tuntui vain samalta kun pudottaisi neulan kädelle. Itselläni ei osunut neula ekalla kerralla suoneen, joten neula laitettiin muutaman kerran.

Sitten lääkäri laittoi aineen suoneen. Noin 3 sekunnin päästä alkoi kattovalot liikkumaan, ja sitten pimeni. Olin kuulemma ehtinyt vielä sanoa "nyt tuntuu oudolta" erittäin "kännisellä" äänellä.

Seuraavassa silmänräpäyksessä olin maski päällä heräämössä. Hoitaja otti maskin pois kun olin hereillä n.20sek. Itselleni ei laitettu putkea kurkkuun, koska lyhyt leikkaus. Edes huonoa oloa ei tullut. (Olin tosin nukutettuna vain noin 80min.)

Sitten sain mehua ja vähänajan päästä leipää ja jäätelöä. Pääsin kotiin noin 1.2h päästä heräämisestä. Sitten apteekin kautta särkylääkkeitä.

Toivottavasti tämä helpotti jotakuta jolla on pelko nukutukseen. :)

0

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        79
        1100
      2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

        Jos joskus kohtaatte?
        Ikävä
        106
        1087
      3. haluaisin paljastaa

        Kuka tämä :/ on
        Ikävä
        75
        540
      4. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        47
        483
      5. Taiteiden yö

        Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
        Kuhmo
        8
        446
      6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

        Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
        Ikävä
        112
        441
      7. Hyvää yötä kaipaamalleni

        Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
        Ikävä
        13
        440
      8. Mikä kaivatussasi

        on pahinta?
        Tunteet
        43
        428
      9. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        15
        406
      10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

        Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
        Sinkut
        83
        391
      Aihe