Mulla on Canonin mustekasetillinen monitoimitulostin. Sitä käytetään muutama kerta vuodessa ja mustekasetti kuivuu aika nopeasti. Millaisia mustepatruunoita käytetään laser-tulostimissa. Onko niissä sama ongelma. Käsitin että niissä muste olisi jauhemuodossa. Kannattaako hankkia laser-tulostin vai ostella kalliita mustepatruunoita Canoniin edelleen. Miten nämä kaksi tulostintyyppiä eroaa toisistaan
Jos jollain olisi asiasta selvää tietoa niin kertokaa.
Laser-tulostimet vs tavalliset
9
1458
Vastaukset
- selväätietoa
Lasertulostimissa jauhe ei mene miksikään vaikka olisi kymmenen vuotta vanhaa, kuluukin paljon vähemmän. Valokuvien tulostamiseen saattaa mustesuihku olle parempi, mutta ei kannata jos vain harvoin tulostaa, muuhun käyttöön ei koskaan.
Jos tulostaa tekstiä, niin mustavalkolaser on paras. Tosi edullinen ja vain yksi värisäiliö murehdittavana. Sillä tulostaa 3-4 riisiä ja tarvikekasetteja saa muutamalla kympillä. Mustesuikulla voi tulostaa jopa vain puoli riisiä. Kannattaa miettiä tarvitseeko langatonta tulostinta.
- winuser
Minulla on laser Wifi verkkotulostin ainoana, mustesuihkarin heitin pois vuosia sitten. Valokuvat teetän alan yrityksissä.
- Laser.ainoa.oikea
Itselläni on muutaman vuoden ikäinen Canonin mustavalkolasertulostin LBP6000, jota yhä valmistetaan hieman toisella tunnuksella. Se on hyvin yleinen, eli siihen saa varmasti kasetteja vuosikausia. Menossa on kapasiteetiltaan pienen ensiasennuskasetin jälkeen toinen kasetti.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/37919/fffft/Canon-i-SENSYS-LBP6030w-lasertulostin-valkoinen
Ajureiden asennus Windows kymppiin vaatii ehkä hieman touhua, sillä ilmeisesti vieläkään ajureita ei ole Windowsissa valmiina. Ne voi hakea ja ladata Canonin omilta nettisivuilta, minkä jälkeen ne täytynee vielä erikseen käydä asentamassa ja ottamassa käyttöön. Tämä ei sinänsä vaadi mitään sen kummempaa tietokoneasioiden hallintaa, mutta ohjelmien asentamisen pitää olla tuttua.
Olen hankkinut jo seuraavankin mustekasetin valmiiksi, mutta en tiedä kuinka monen vuoden kuluttua tulen sitä tarvitsemaan. Aitoja Canonin kasetteja (numero 725) saa edullisimmin luotettavista ulkomaisista nettikapoista.- juhis197
juu lbp6000 on "vanha" ja luotettava peli eikä tarvi kasetteja ulkomailtakaan tilata,täätä saa 3 kipaletta melkein samaan hintaan kuin aidon canonin
https://toner.fi/product/5131/canon-725-kasetti-katun-p-n-39925-cb435a
- kewadq
Kuten olet huomannut, jos mustesuihkutulostinta käytetään vähän, mustekasetti kuivuu ja musteet jäävät käyttämättä. Lasertulostin on tällaiseen käyttöön ehdottomasti parempi ja edullisempikin vaihtoehto.
Tiedän eräänkin noin 10 vuotta sitten 100 eurolla hankitun lasertulostimen, joka porskuttaa edelleen alkuperäisellä mustekasetilla. Omaan käyttöön hankin mustavalkolaser-monitoimilaitteen noin 5 vuotta sitten. Valokuvia noilla ei tosiaan tulostella, mutta muuten ajavat asiansa täysin. - kannustaja-
Itse ostin vuosi sitten Samsung m2026w laserin. Yleensä ostan kallista ja parasta, mutta tämä tarjouksesta ostettu alle 70€ oli tosi hyvä ostos, varsinkin kun tulostan vain muutaman kerran vuodessa. Asennuskin oli helppo.
Jos värejä ei tarvitse, niin nämä halpislaserit on hintansa arvoisia hyvinkin. Kannattaa lueskella netistä testejä. Jotain merkkikohtaisia eroja noissa on, muttei kauheempia.- sung_sam
CLX-2160 värilaser kopioinnilla, vuosia vanha ja alkuperäiset värit. Parisataa maksoi, sitä ennen meni mustesuihkuihin monta sataa ihan hukkaan.
- hamaan-kuolemaan
Itsellä ilmaiseksi saatu lasertulostin Brother.
Käytän suurinpiirtein vain kerran kuussa.
Toimii erinomaisesti.
Tätä vauhtia kasetti riittää hautaan asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562751
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541689Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461674Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501423- 711387
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3131257The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut171206- 156996
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek24960Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58911