Hei
Tämä aihe ei ehkä tänne varsinaisesti kuulu, mutta halusin silti laittaa sen tänne, jotta saisin asiallisia vastauksia. Ajelen alapääkarvoja säännöllisesti märkäajolla. Tämä koskee siis myös pakaroiden välissä olevia karvoja. Nyt olen huomannut, että pakaroiden väliin on tullut ilmeisesti jonkinlainen usein vuotava, arpinen haava. Ainakin tuo kohta tuntuu aika paksulta, pehmeältä "möykyltä". Minun on vaikea nähdä sinne itse edes peilin avulla. Tuo möykky siis vuotelee itsekseen haaleanpunaista verta. Pitäisikö tästä huolestua? Miten hoidan ko. kohtaa, vai pitääkö mennä peräti lääkäriin? Epäilen, että tämä mahdollinen arpi on tullut ehkä vähän liian perusteellisesta karvojen ajelusta. Mitä mieltä olette? Kiitoksia jo etukäteen avusta!:) T. Nainen 32 v.
Karvojen ajelu ja vuotava arpi?
4
177
Vastaukset
- vieras--
Mulle tulee jotenkin mieleen peräpukamat
mut kannatta ehkä kävästä lääkärissä jos ei peräpukamat satu olemaan- Zelda_
Pukamatkin minulla kyllä on, mutta tuo "möykky" on kyllä kaukana peräaukosta. Joten se ei voi olla pukama.
- jhhghfhfd
Ihmisellä ei kuulu olla vuotavia arpia! Kaikki hämäräperäiset ihomuutokset on näytettävä lääkärille! Saattaisit ehkä onnistua näkemään peilien avulla alueella itse, mutta parasta se on kuitenkin tohtorille näyttää. Käsittääkseni samoilla lääkäreillä on iho- ja sukupuolitautien pätevyys, joten sinänsä liene sama, menetkö sukupuolitautien polille vai iholääkärille.
Itselläni on tietämättäni ollut vaikka kuinka kauan herpes-tartunta takalistossa, ja sekään ei ole koskaan vuotanut verta. Ajelen myös karvoja, tosin epiloin ja nypin peiliin avulla takaosan karvat. Verenvuotoja en ole karvojen ajeluista saanut.- Zelda_
Kiitos vastauksesta! Se ei varmaan ole päässyt paranemaan, koska se alue ei saa "tuuletusta" tms. ilmanvaihtoa. Ei oikein voi olla sukupuolitauti, kun ei ole ollut tai en ole tehnyt mitään sellaista, mistä sen voisi saada. Siis ikinä. En kyllä tiedä, että mistä herpeksen voisi saada, voiko sen saada jostain muutenkin? Erikoislääkärille ei ole varaa mennä. Ehkä sitten terveyskeskukseen. Sieltä saa kyllä aika huonosti aikoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909