Tälläistä custom/roadster henkisiä pyöriä tiirailu. Hinta luokaltaan samaa(käytetty) tosin guzzeilla ajettu ehkä enempi. Mielipiteitä?!
MotoGuzzi california 1100
Triumph Bonneville/American
Bonneville vai MotoGuzzi
17
1785
Vastaukset 17
- Jutustelija1
California on kyllä legenda.
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuossa vielä suorat linkit niihin juttuihin joissa on kuvia prätkistä Blogissa:
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-from-suzuki-gsx-r-1000-03.html
http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-of-kawasaki-zx-9r-01.html - Kestävyyshelppous
Eli toisin sanoen näistä MotoGuzzi on järkevin? Onko perusteluja? Onko Triumph vain merkillä ratsastaja?
- Jutustelija1
No suoraan sanottuna kun nämä molemmat on ennen kaikkea fiilis pelejä ja minulla tuo Guzzi on aina poltellut niin valinta pohjautuu siihen.
Mutta noin laadullisesti niin suht tuoreista Californioista kun puhutaan niin on ne minusta laatu pelejä joilla hyvin pitävä ajaa huoletta. Ja ainoaksi laiton tarpeeksi pitäisi jäädä määräaikaishuollot niin kuin pitääkin.
Guzzin California on myös pitkään tuotannossa ollut legendaarinen sarja joten kaikki arviointi tavat antavat äänen sille.
Mutta sehän aina on että jos ei halua Guzzia vaan Triumphin niin sehän on sitten sillä selvä. Mutta itse ostaisin Guzzin. - Illallakatsob
Jutustelija1 kirjoitti:
No suoraan sanottuna kun nämä molemmat on ennen kaikkea fiilis pelejä ja minulla tuo Guzzi on aina poltellut niin valinta pohjautuu siihen.
Mutta noin laadullisesti niin suht tuoreista Californioista kun puhutaan niin on ne minusta laatu pelejä joilla hyvin pitävä ajaa huoletta. Ja ainoaksi laiton tarpeeksi pitäisi jäädä määräaikaishuollot niin kuin pitääkin.
Guzzin California on myös pitkään tuotannossa ollut legendaarinen sarja joten kaikki arviointi tavat antavat äänen sille.
Mutta sehän aina on että jos ei halua Guzzia vaan Triumphin niin sehän on sitten sillä selvä. Mutta itse ostaisin Guzzin.Guzzissa on kartaani ja työntötankokone ilmajäähdytteinen. Triumph taitaa olla ketjuvetoinen yläpuolisella nokalla ja vesijäähdytyksellä...
Jostain kuullut tälläisen sanonnan että Guzzi on HD ja BMW sekoitus:) - Jutustelija1
Tuo sanonta voi olla ihan fiksukin, Triumpin tapauksessa muistutan ettei ne sinällään uudesta tekniikasta huolimatta välttämättä ole kovinkaan hyviä aina.
Sehän katsos on myös se että miten sitä tekniikkaa käytetään eikä vain se tekniikka. - klrm
Jutustelija1 kirjoitti:
Tuo sanonta voi olla ihan fiksukin, Triumpin tapauksessa muistutan ettei ne sinällään uudesta tekniikasta huolimatta välttämättä ole kovinkaan hyviä aina.
Sehän katsos on myös se että miten sitä tekniikkaa käytetään eikä vain se tekniikka.Kerrotko lähemmin noista Triumphien vioista?
- halpatuote
valmistettu thaimaassa !
- AmericanChopper
halpatuote kirjoitti:
valmistettu thaimaassa !
Eikö se Teutul x 3kpl käynyt scotlannissa Trumpan tehtaalla ja koe ajamassa vehkeet??, voiko olla että arvostus on samassa kuin Harley-Davidsonissa?
- Onkonäintämä
Guzzissa on tietty vanhemmiten helpompi itsekin huoltaa mm. kannen avaamisen ja eikä tarvi leikkiä vesien kanssa... mutta kartaani taitaa olla heikoinlenkki kuten yleensä kartaani vehkeet on vai onko ??
- Bokseristi
Monta kardaanipyörää omistaneena sanoisin, että kardaanin huolettomuus on legendaa menneestä maailmasta.
Paras on hihnaveto. Yksinkertainen ja melko helppo korjata, ei tahmaa takapyörää.
Ketjuvedossakaan ei X ja O - tiivistellä ole juuri moitittavaa. Helppo ja halpa itsekin vaihtaa tarvittaessa ja kuluneisuuden näkee yhdellä silmäyksellä. Vanteesa ketjurasva lähtee Motocleanilla helposti pois. Eikä sitä möhnää paljon edes kerry, kun sprayaa vähän ja useasti.
- botoksia
Väärän merkkisiä molemmat!
- OtsoOhtola
Bonneville on ilmis. Ei nesteitä missään paitsi ehkä jossain. Triumph Cälifornia luotettavin.
- lödslötslöts
Hienosti sanottu ostan heti.
- skoda120L
Mahtavin pyörä on skoda oktaavi.
- Nuzzimoto
Triumph on America, eikä California kuten MotoGuzzi.
Guzzissa on puhuttu että se olisi Euroopan HD, mutta jotkut pitävät BMW:n boksereita tai tosiaan Riuppia HDreena, vaikka tämä voi jopa olla loukkaus Suamisen kapu sanoi guzzista aikanaan : Se on vähän niiku naisten seksielämä. Enttiks se sattuu,sit siihe tottuu, ja sit siit alkaa tykkää .
Sillä oli california III:n
On makuasia kumman valitsee. Kumpikaan ei ole huono valinta- Anonyymi
50v tuumoo... 1,84m
Boxeri pemus hyvää tehot ja istuma-asento.
Mutta rumahan son jotta silimöö hivelöö..
Vekotin jolla päästelöö usiammankin päivän, vanaha mieski.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371453- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69926- 68723
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56713Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi239693- 37599
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7541- 39537