Finasterid sivuvaikutukset

Puolisolle on määrätty Finasterid lääkettä eturauhasen liikakasvuun. Lääke on tehnyt miehestäni impotentin. Olemme vähän yli 50v ikäisiä, ja minulle asia on todella vaikea! Olen sanonut miehelleni, että hänen pitäisi pyytää lääkäriltä jotain toista lääkettä, jolla ei olisi niin pahaa sivuvaikutusta. Onko muilla samanlaisia kokemuksia?
3646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sama aine vaikka eri kauppanimi. Gefinan vaikuttava aine on juuri tuo finasterid.
Olin lähempänä 6-kymppiä kun alkuun määrätyn, rentouttavan Xatralin lisäksi minut määrättiin popsimaan kyseistä finasteridiä 5mg/vrk.

Minäkin järkytyin. Noin 6:n viikon ajan oli impotentti! En reagoinut mihinkään!
Sitten kiusa katosi eikä ole palannut.
Olen jatkanut säännöllisesti tuon Finasteridin ( supistava vaikutus ) ja rentouttavan Xatralin popsimista ohjeen mukaan välittömästi lounaan jälkeen.
Olen nyt 73v ja kaikki toimii. Seksi ei ole suorittamista mutta 7-kymmentä lähestyvän vaimon saan kiinnostumaan syvällisemmästä seurustelusta pari kertaa viikossa ja lisäksi nyrkkikyllikkiä tarpeen mukaan.

Alkoholilla on lamauttava vaikutus joten olen asettanut asiat tärkeysjärjestykseen ja nykyinen 4,5kk:n täysraitis jakso katkeaa kohtuullisuuden puitteissa 3:n viikon kuluttua.

Viime viikon PSA kokeen lukema on 2,7. Ikäiseni viitearvon yläraja on 6,7.
Nämä seurantavuodet lukema on sahannut väliä 1,6 - 2,9. Tuo korkein lukema on 4:n vuoden takainen.

Äänestä

Kyllä! Finasterid vie seksikyvyn. Olen sitä syönyt noin puolivuotta ja lopetan heti kun paketti loppuu. On kyllä auttanut eturauhaseen mutta kun katoo kaikki seksihalut niin eipä se naurata.
Finasterid tuhoo kaiken testosteronin ja siitä johtuu , että miehestä tulee zombi, elävä kuollut.

Äänestä

Voiko aiheuttaa rintojen kasvua / turpoamista miehillä? Epäilen että eturauhanen on suurentunut ja tulehtunut hieman ja lääkäri ehdotti kyseistä lääkettä. Ikää 33-vuotta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mimukkinen kirjoitti:

Puolisolle on määrätty Finasterid lääkettä eturauhasen liikakasvuun. Lääke on tehnyt miehestäni impotentin. Olemme vähän yli 50v ikäisiä, ja minulle asia on todella vaikea! Olen sanonut miehelleni, että hänen pitäisi pyytää lääkäriltä jotain toista lääkettä, jolla ei olisi niin pahaa sivuvaikutusta. Onko muilla samanlaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu