Potkut työssäoppimisesta sairasloman takia

Enjaksatätä

Mulla on ollut pitkä työssäoppiminen, olen muutaman kerran ollut sairaana, joista 2 kertaa työtapaturman takia.

Eilen kävi työtapaturma ja jouduin käymään lääkärissä sen takia yöllä. Ilmoitin aamulla pomolle että olen sairaslomalla loppuviikon.

Pomo vastasi että on paremi että jään kesälomalle, hyvää jatkoa.

Onko tämä millään tavalla laillista? En ole työsuhteessa yritykseen, mutta työssäoppimissopimus on tehty.

8

2656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kova.laki

      Laillisuudesta ja laittomuudesta en tiedä, mutta työnantajalle on hyvin hankalaa, kun joku käy töissä milloin käy, olipa syy mikä tahansa.

      Kenenkään ei luulisi olevan pakko pitää harjoittelijaa, joka on pelkästään vaivaksi. Oikeassa aikuisten elämässä työt on saatava valmiiksi sovitusti, muuten ei maksavia asiakkaita ole ja se on firman loppu. Tähän kuvioon ei epäluotettava harjoittelija sovi, vaikka epäluotettavuus johtuu sairastelusta.

      • Hi_cmoon

        siis työtapaturma kyseisessä firmassa. Ja firma vähät välittää. Hi c'moon.


    • esteiden.yli

      Harmi että jouduit olemaan monet kerrat sieltä pois. Kenen kautta menit sinne töihin, jos te-toimiston kautta niin pyydä heitä ottamaan yhteyttä pomoosi, kai siinä nyt joku suoja on ettei sairausloman vuoksi irtisanota sopimusta. Tapaturmalle ei kukaan voi mitään, siitä ei voi syyttää, joten älä sinäkään syytä itseäsi. Jos kyseisessä firmassa tie nousi pystyyn, niin se avautuu toisessa paikassa.

      • asennepuutos

        Tyyppi selvästi ei ole sopiva alalle, kun jo toinen tapaturma pienen ajan sisällä. Ei semmoisesta mitään tule. Normaalisti ihmisellä on korkeintaan yksi työn estävä tapaturma koko elämän aikana.

        Tuolla menolla tie nousee pystyyn joka paikassa hyvin äkkiä.


    • väärä.alako

      Onhan se harmi, että työharjoittelun aikana sattuu useita työtapaturmia. Kuuluuko asiaan? Muutakin sairastelua useita kertoja. Sitten tyyppi ilmoittaa muina miehinä aamulla pomolle, että on taas loppuviikon sairaslomalla. Onko kyseessä kuitenkin nuori ihminen, jonka luulisi olevan elämänsä kunnossa?

      Harmi sekä kaverille itselleen että työnantajalle tuollainen työkyvyttömyys. Työnantaja pääsee kaverista eroon, mutta miten pääsee harjoittelija vaivoistaan? Luultavasti ei mitenkään. Tsemppiä kumminkin!

    • seaee44

      Työtapaturmat pitäisi aina käsitellä firmassa, eikä vaan passittaa paikattavaksi. Varsinkin jos niistä aiheutuu poissaoloja. Minkä alan työpaikka? Kuullostaa siltä että työsuojelulla olis aihetta puuttua asiaan. Ethän jätä asiaa sikseen.

      • taakkatyössä

        Ei auta työsuojelu, kun heppu tahallaan hankkiutuu sairaaksi. Eläkkeelle tuollainen, kansaneläkettä koko loppuelämäksi.


      • r3esf
        taakkatyössä kirjoitti:

        Ei auta työsuojelu, kun heppu tahallaan hankkiutuu sairaaksi. Eläkkeelle tuollainen, kansaneläkettä koko loppuelämäksi.

        Työtapaturma = tahallaan sairaaksi. Ok, jännä logiikka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3908
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1334
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1276
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1146
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      991
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      921
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      878
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      861
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      861
    Aihe