Jos luo oman maailmansa, pitääkö sitä kauheasti selittää? Yleensä kirjan ympäristöä kuvaa pikkuhiljaa tarinan edetessä ja kertoo hahmoistakin matkan varrella. Fantasiaa lukiessani olen huomannut, että usein heti alussa on kauhean pitkä selitys kirjailijan maailmasta ja olioista ja niiden ominaisuuksista. Onko olemassa mitään rajaa liika ja liian vähän selittämiselle fantasiassa?
Fantasian kirjoittaminen
3
233
Vastaukset
- JaaHe
Tuohan on ihan makukysymys. Kirjoita sellaista fantasiaa, jollaista itse haluaisit lukea.
- ostjo
Ota sellainen katsanto tekstiisi, että mikä "kamerakulma" on kyseessä. Jos hahmo tekee kovin laajoja liikkeitä ja kuvaat hänen kulkuaan, niin silloin on syytä kuvata vähän sitä maisemaa missä hän kulkee. Jos aloitat kertomalla seudun historiaa ja aiempia tapahtumia vaikkapa kylässä, niin se täytyy "laajakulmana" kuvata että lukija voi muodostaa samat metsät ja mannut. Mutta jos aloitat päänsisäisestä pohdiskelusta esim. jossain luolassa, niin "kamera" on siinä läsnä lähikuvassa (tai niissä muistoissa, esim. lähiotoksessa ihmisten kasvoista jotka muistikuvissa keskustelevat).
En muista mistä kirjoitusoppaasta tuon kameranäkökulman olen lukenut, mutta toimii hirveän hyvin kun tarkastelee "ohjaajana" omaa tekstiä. Että tuliko kuvattua liian vähän. Tai jopa liikaa, niin että juoni hukkuu sinne jonnekin katajikkoon.
Eri kirjoissa on erilaiset tavat lähteä purkamaan. Itseäni kiehtoo eniten jos mahdollisimman alussa esitellään keskeiset henkilöt. Ei kiinnosta niinkään lukea sivukaupalla maisemakuvausta ellen tiedä "piittaanko" lainkaan sitten henkilöistä jotka siellä seikkailevat. Hahmot voivat puolestani itse kuljettaa maiseman halki, että ei tarvitse olla sellaista kaikkitietävää kertojaa joka liihottelee koko ajan taivaalta ottamassa laajakuvaa. Kukin tyylillään kunhan tosiaan lukija saa oikean "kameran" kuvan oikeassa paikassa eikä tunne jäävänsä pimentoon.
Kartta on hyvä joka tapauksessa tehdä itselleen jotta ei puhu itseään pussiin suuntien kanssa. - xxyyyyyyy
En suosittele kirjoittamaan pitkiä maailman kuvauksia heti kirjan alkuun. Infodumppi on raskasta luettavaa, koska itse tarina ei etene.
Fantasiassa (ja scifissä myös) on olennaista, että tunnet luomasi maailman todella hyvin, niin hyvin, että osaat kirjoittaa siihen uskottavan tarinan. Vähintään yhtä tärkeää on osata ja raaskia siirtää tuo huolella luotu maailma omalle paikalleen tapahtumien taustaksi ja keskittyä itse tarinaan ja tarinan päähenkilöihin.
Harkitse aloittamista menemällä mahdollisimman suoraan juonen tapahtumiin ja tuo maailma lukijalle tutuksi tarinan tapahtumien ja henkilöiden kokemusten myötä. Kaikkea ei tarvitse selittää puhki, luota lukijaasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt414608Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532474Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391014Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161995- 113858
Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh60847Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70834- 137785
- 48780
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48726