Elatusmaksua määritettäessä, totuudessa pysyminen

HuiJari

Velvoittaako jokin laki totuudessa pysymiseen kun elatusmaksua määritetään ja tulotietoja lastenvalvojalle toimitetaan? Lastenvalvoja on aivan ihastuttavan exäni vietävissä ja uskoo joka sanan mitä ex hänelle kertoo, eikä siis ole vaatinut tarvittavia kuitteja ym esim. lasten harrastuksiin liittyen.
Exä (lähivanhempi) vetelee ihan hihasta lasten harrastekuluja, jotka ovat moninkertaisia oikeisiin nähden. Oikeat kulut selvitin lasten valmentajilta.

Lisäksi asuvat kiinteisössä jossa toimii hänen puolison yritys ja autotalli on tuotantotilana. Tästäkin on Oy:n sähkö- ja lämmityskulut sekä mahdolliset vuokratulot jätetty sosiaalitoimistoon ilmoittamatta.
Voiko tietojen pimittämisestä aiheutua seuraamuksia?

5

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 573465

      "Velvoittaako jokin laki totuudessa pysymiseen kun elatusmaksua määritetään ja tulotietoja lastenvalvojalle toimitetaan?"

      Tietoinen sopimuskumppanin erehdyttäminen aiheuttaa sopimuksen pätemättömyyden oikeustoimilain perusteella ja tekotavasta riippuen kyseeseen voi tulla myös rikosoikeudellinen vastuu petoksena, mutta eipä siitä kannata heti riemastua, koska elatusmaksujen maksajapuoli jää helposti altavastaajaksi.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1929/19290228
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Petollinen_viettely
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001

    • sossupaholainen

      Harrastusmenot eivät vaikuta elatusapuun, elleivät vanhemmat yhdessä sovi niiden vaikuttavan (esim.lapsella on joku erityisen kallis harrastus, jota elatusvelvollinen lupaa tietyllä summalla/osalla maksaa. Jos yritys on vanhemman avopuolison, sitä (ei siis tulojakaan) huomioida, koska puolison tulot eivät vaikuta, tässä tapauksessa kun asumismenot puolitetaan lähivanhemman ja hänen puolisonsa välillä, ehkä puolison kuuluisi maksaa suurempi osa. Mutta eikö oy maksa sähköjä ym muita kuluja?

    • 8989898898

      Vain ne sinun lastenvalvojalle näyttämät palkkalaskelmat ja omat asumiskulusi vaikuttavat elareiden suuruuteen, ei se mitä exäsi runoilee.

    • Jokainentyylillään

      Verotodistus asumismenoista tositteet ja lapsen kuluista tositteet.
      Mikäli on erityisiä sairauksia joihin tarvitsee lääkityksiä ja kontrollikäyntejä niin niistä tositteet.
      Ei tarvitse olla rehellinen mutta eteenpäinhån se menee jos yrittää huijata. Eikä se oikein onnistukkaan nuiden tositteiden takia jos et ole valmis maksamaan könttäsummaa laskettamatta elatuskykyä molemmilta.

    • OM-ohje

      Oikeusministeriön ohjeen (julkaisu 2007:2) mukaan mm.:
      -lapsen tavanomaisia harrastusmenoja ei pidä ottaa huomioon ellei niiden määrä ole vähäistä suurempi. Tällaisena menona jota ei pidä siten ottaa huomioon ovat:

      -myöskään harrastusvälineen kulua ei pidä ottaa huomioon, määrältään:

      -harrastuksesta ei ole sovittu mitään etävanhemman kanssa. (kts. OM:n ohje).
      OTM 2007:2, s.8;”Kaikissa tapauksissa näitä kuluja ei kuitenkaan otettaisi huomioon tosiasiallisten kustannusten määräisinä, vaan huomioon otettaisiin myös muun muassa kustannusten kohtuullisuus ja se, ovatko vanhemmat yhdessä sopineet seikasta, josta kustannukset aiheutuvat.”
      OTM 2007:2, s.27;”Ohjeen mukaan lapsen erityisestä harrastuksesta aiheutuvat vähäistä suuremmat kustannukset otetaan huomioon, jos lapsesta erossa asuva vanhempi on ollut päättämässä harrastuksen aloittamisesta tai jos kustannukset ovat perusteltuja ja kohtuullisia.”

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe