Elatusmaksua määritettäessä, totuudessa pysyminen

HuiJari

Velvoittaako jokin laki totuudessa pysymiseen kun elatusmaksua määritetään ja tulotietoja lastenvalvojalle toimitetaan? Lastenvalvoja on aivan ihastuttavan exäni vietävissä ja uskoo joka sanan mitä ex hänelle kertoo, eikä siis ole vaatinut tarvittavia kuitteja ym esim. lasten harrastuksiin liittyen.
Exä (lähivanhempi) vetelee ihan hihasta lasten harrastekuluja, jotka ovat moninkertaisia oikeisiin nähden. Oikeat kulut selvitin lasten valmentajilta.

Lisäksi asuvat kiinteisössä jossa toimii hänen puolison yritys ja autotalli on tuotantotilana. Tästäkin on Oy:n sähkö- ja lämmityskulut sekä mahdolliset vuokratulot jätetty sosiaalitoimistoon ilmoittamatta.
Voiko tietojen pimittämisestä aiheutua seuraamuksia?

5

565

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 573465

      "Velvoittaako jokin laki totuudessa pysymiseen kun elatusmaksua määritetään ja tulotietoja lastenvalvojalle toimitetaan?"

      Tietoinen sopimuskumppanin erehdyttäminen aiheuttaa sopimuksen pätemättömyyden oikeustoimilain perusteella ja tekotavasta riippuen kyseeseen voi tulla myös rikosoikeudellinen vastuu petoksena, mutta eipä siitä kannata heti riemastua, koska elatusmaksujen maksajapuoli jää helposti altavastaajaksi.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1929/19290228
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Petollinen_viettely
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001

    • sossupaholainen

      Harrastusmenot eivät vaikuta elatusapuun, elleivät vanhemmat yhdessä sovi niiden vaikuttavan (esim.lapsella on joku erityisen kallis harrastus, jota elatusvelvollinen lupaa tietyllä summalla/osalla maksaa. Jos yritys on vanhemman avopuolison, sitä (ei siis tulojakaan) huomioida, koska puolison tulot eivät vaikuta, tässä tapauksessa kun asumismenot puolitetaan lähivanhemman ja hänen puolisonsa välillä, ehkä puolison kuuluisi maksaa suurempi osa. Mutta eikö oy maksa sähköjä ym muita kuluja?

    • 8989898898

      Vain ne sinun lastenvalvojalle näyttämät palkkalaskelmat ja omat asumiskulusi vaikuttavat elareiden suuruuteen, ei se mitä exäsi runoilee.

    • Jokainentyylillään

      Verotodistus asumismenoista tositteet ja lapsen kuluista tositteet.
      Mikäli on erityisiä sairauksia joihin tarvitsee lääkityksiä ja kontrollikäyntejä niin niistä tositteet.
      Ei tarvitse olla rehellinen mutta eteenpäinhån se menee jos yrittää huijata. Eikä se oikein onnistukkaan nuiden tositteiden takia jos et ole valmis maksamaan könttäsummaa laskettamatta elatuskykyä molemmilta.

    • OM-ohje

      Oikeusministeriön ohjeen (julkaisu 2007:2) mukaan mm.:
      -lapsen tavanomaisia harrastusmenoja ei pidä ottaa huomioon ellei niiden määrä ole vähäistä suurempi. Tällaisena menona jota ei pidä siten ottaa huomioon ovat:

      -myöskään harrastusvälineen kulua ei pidä ottaa huomioon, määrältään:

      -harrastuksesta ei ole sovittu mitään etävanhemman kanssa. (kts. OM:n ohje).
      OTM 2007:2, s.8;”Kaikissa tapauksissa näitä kuluja ei kuitenkaan otettaisi huomioon tosiasiallisten kustannusten määräisinä, vaan huomioon otettaisiin myös muun muassa kustannusten kohtuullisuus ja se, ovatko vanhemmat yhdessä sopineet seikasta, josta kustannukset aiheutuvat.”
      OTM 2007:2, s.27;”Ohjeen mukaan lapsen erityisestä harrastuksesta aiheutuvat vähäistä suuremmat kustannukset otetaan huomioon, jos lapsesta erossa asuva vanhempi on ollut päättämässä harrastuksen aloittamisesta tai jos kustannukset ovat perusteltuja ja kohtuullisia.”

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      878
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe