Hei!
Kirjoitan matkailublogia Alankomaista opinnäytetyönäni. Blogissa käsitellään matkakohteita Amsterdamin ympäristöstä sekä Alankomaiden kulttuuria yleisesti. Blogissa kerron omista kokemuksistani (asuin puoli vuotta Alankomaissa sekä olen reissannut siellä useita kertoja)
Jos Alankomaat kiinnostavat, käy vierailemassa blogissani fallforholland.wordpress.com
Kommentointi on erittäin tervetullutta sekä kehitysehdotukset, sillä olen vasta aloitteleva bloggaaja!
Mukavaa kevättä kaikille ja unohtumattomia reissuja!
Matkailublogi Alankomaista kiinnostuneille
2
981
Vastaukset
- tota76
moi..kiva tutkinto/väittelysi meneillään.peukut.oletko samalla jaanu tietooosi asunto yhtiöi tm vs.
.tekstaa:0452215494-kire!- toivematka
tulppaaanimania https://fi.wikipedia.org/wiki/Tulppaanimania
https://tulipsinholland.com/faq-tulips-and-keukenhof/best-time-to-visit-keukenhof/
Amsterdamin mielenkiintoisimmat nähtävyydet kuten Dam-aukio ja Kuninkaallinen palatsi, kaupungin pohjoisosat, entinen juutalainen kaupunginosa Waterlooplein-aukion ympäristössä sekä aukion kuuluisa kirpputori, Amstel-joki ja joen yli johtava kuuluisa ”Laiha silta”.
Risteily Amsterdamin kanavilla on aina elämys – ja sen voi tehdä nauttien maisemien ohella myös lounaasta.
Amsterdamin van Gogh -museossa on maailman laajin kokoelma van Goghin töitä, ja se tarjoaa kävijöille mahdollisuuden tutustua taiteilijan töihin eri aikakausilta ja vertailla niitä muiden taiteilijoiden teoksiin samalta aikakaudelta.
Ruokaa Bo Cinq -ravintolassa Amsterdamin ydinkeskustassa. Keittiön filosofia on yhdistää ranskalaiset ja arabialaiset vaikutteet yhdeksi yllätykselliseksi kokonaisuudeksi. Pääkokit Marilyn Lukies ja Mohammed Mahraoui käyttävät aina parhaita tuoreita ja terveellisiä raaka-aineita, mahdollisuuksien mukaan myös biologisia.
Het Rijksmuseum Amsterdam: Vuosia kestäneen remontin jälkeen kuningatar Beatrix avasi Rijksmuseumin ovet yleisölle. Nyt avoinna ovat taas kaikki museon 80 salia, nähtävillä 8000 teosta. Museo on käynyt läpi täydellisen uudelleenjärjestelyn, vain Rembrandtin Yövartio on saanut pysyä tutulla paikallaan.
Stedelijk Museum: Museon modernin taiteen ja muotoilun kokoelma on yksi maailman huomattavimmista. Myös itse museo on taideteos sinänsä.
Ruokaa Pasta e Basta -ravintolassa on taatusti mieleenpainuva kokemus! Maukkaan italialaisen ruoan ohella voi nauttia myös musiikista: ravintolan tarjoilijat ovat koulutettuja laulajia ja tämän tästä illan aikana he viihdyttävät laulullaan ravintolassa asiakkaiden keskellä kierrellen. Alkupalat noudetaan flyygelin sisään katetusta buffetista; listalta valittu pääruokapasta sekä jälkiruoka tarjoillaan pöytiin.
ermitage Amsterdam tuo yleisön nähtäville Pietarin Eremitaasin aarteita. Museorakennus on yksi suurimmista 1600-luvulta peräisin olevista rakennuksista kaupungista. Entinen vanhusten hoitokoti täydellisen remontin jälkeen tarjoaa Eremitaasille sen vaatimat puitteet.
RuokaaBrasserie Schiller Amsterdam -ravintolassa. Ravintolasali on tunnelmallista 1920–30-lukujen art deco -tyyliä; seinillä on esillä myös taiteilija Fritz Schillerin maalauksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802045
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1611758Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461726- 1231493
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1581270Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia561191Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen581010- 70939
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P27922- 15909