Hiushalkeaman paikkaus

Kivitalorulesok

Millä kannattaa korjata sisäseinän pintatasoitteessa oleva hiushalkeama? Kertaalleen jo korjasin niin että vedin halkeaman puukonkärjellä vähän isommaksi ja sen jälkeen pintakitti (Tikkurilan tuubitavaraa) päälle, hionta ja maalaus rissalla. Tuli huomaamaton mutta seuraavana talvena aukesi uudelleen samasta kohtaa.

14

15357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina_aukeaa

      Ei sille maha mittää.

    • Jgfghv

      Rakenteet elävät ja halkeamia tulee.
      Itse olen käyttänyt lasikuitunauhaa:
      - halkeama puukonkärjellä isommaksi
      - tuubista koloon spakkelia
      - lasikuitunauha kiinnitetään ohuella spakkelikerroksella halkeaman päälle
      - hionta ja maali rissalla.

    • NickNailer

      Se, missä ja mitä alla on, aiheuttaa yleensä halkeaman. Jos on betonia tai muuta kovaa, niin rakenne sen verran auki, että pääsee injektoimaan hartsin. Kulmat ja liikuuntasaumat elävät joka tapauksessa ja niihin laitan akrylin.

      Karkaistu ilmabetoni, no joo sille halkeaminen on ominaisuus. Pistä silmät kiinni.

      Sisäseinä ei-kantavana on usein lattiassa tervapahvin päällä ja katossa villalla sisäkattorakenteesta eristetty. Sisäseinän kuuluukin liikkua lattian ja katon suhteen. Ulkoseinistä se on yleensä kiinni. YLEENSÄ mutta aina on niitä, jotka jämäyttävät sisäseinät lämpölattiaan. Halkeamia tulee sitten lämpöliikkeestä. Sama neuvo: pistä silmät kiinni.

      • Verkota

        Kivitalon seinät pitää tasoittaessa/rapatessa verkottaa sisällä ja ulkona riippumatta siitä onko runko valu-tai kevytbetonia. Yleensä halkeamat kivitaloissa ovat juuri pinnoituksessa, joka elää eri elämää kuin runko. Siksi siis verkotus.


      • lammari
        Verkota kirjoitti:

        Kivitalon seinät pitää tasoittaessa/rapatessa verkottaa sisällä ja ulkona riippumatta siitä onko runko valu-tai kevytbetonia. Yleensä halkeamat kivitaloissa ovat juuri pinnoituksessa, joka elää eri elämää kuin runko. Siksi siis verkotus.

        Niin mutta kyllä ongelmia tulee vaikka verkottaa ainakin ulkopuolella rappaus korkkaa halkeaman kohdalla ja tippunee jossain vaiheessa pois


    • jepjepjepjepjepj

      Tainnu taas raudoitus unohtua.. tullu just kahvitauko ja raudoittaja on loppupäivän slaidannu kännyä..

    • Rappari70

      Valetuissa rakenteissa tulee kutistumaa kun betoni ja koko rakenne kuivuu. Raudoitus täytyy tehdä huolella ettei kutistumahalkeamia ala tulemaan. Verkosta auttaa tähän, mutta isompi merkitys on sillä, että pinnoitus tehdään kuivaan runkoon... Varsinkin jos on kyseessä eristeharkko. Umpiharkot ja tiilirakenteet pääsee pinnoittamaan nopeammin ja niissä halkeamia on vähemmän, mutta nekin kannattaa verkottaa sekä sisällä että ulkona.

    • Turhanpuhujat

      Selkeään kysymykseen seitsemän vaastausta joista viisi ei millään lailla vastaa kysymykseen että miten hiushalkeama kannattaa paikata.

      • Uusiksvaan

        Nomutku ei kannata paikata... Jos on verkotus jäänyt tekemättä, pitää pinnoitus tehdä uudelleen verkolla. Kaikki muu on nysväystä ja tekohengitystä.


      • NickNailer
        Uusiksvaan kirjoitti:

        Nomutku ei kannata paikata... Jos on verkotus jäänyt tekemättä, pitää pinnoitus tehdä uudelleen verkolla. Kaikki muu on nysväystä ja tekohengitystä.

        Itse verkotan seinien osalta ulkona kaiken ja sisällä vain aukkojen ylitykset. Lattiavalut verkotan ja kuivumiskutistumien auheuttamat näkyvät halkeamat injektoin - aina.

        Sisällä olevien seinien verkottamisesta vallitsee hyvin paljon poikkeavia mielipiteitä. Työohjeissa kielletään märkätilojen verkotus. En tiedä miksi.

        Liikuntasaumoja ei kannata verkottaa. Esimerkiksi ulkoseinä-sisäseinä kulmaa ei kannata verkottaa - kokeiltu on. Ei-kantavana sisäseinä rakennetaan lattiasta erotetuksi ja periaatteessa ulkoseinästä kiinni olevaksi, mutta käytännössä seinä-seinä kiinnitys on joustava eikä siinä mikään verkko estä halkeilua.

        Alkuperäinen kysymys ei sisällä riittävää tietoa rakenteesta, jotta kysymykseen voisi vastata lyhyesti.


      • Ap--
        NickNailer kirjoitti:

        Itse verkotan seinien osalta ulkona kaiken ja sisällä vain aukkojen ylitykset. Lattiavalut verkotan ja kuivumiskutistumien auheuttamat näkyvät halkeamat injektoin - aina.

        Sisällä olevien seinien verkottamisesta vallitsee hyvin paljon poikkeavia mielipiteitä. Työohjeissa kielletään märkätilojen verkotus. En tiedä miksi.

        Liikuntasaumoja ei kannata verkottaa. Esimerkiksi ulkoseinä-sisäseinä kulmaa ei kannata verkottaa - kokeiltu on. Ei-kantavana sisäseinä rakennetaan lattiasta erotetuksi ja periaatteessa ulkoseinästä kiinni olevaksi, mutta käytännössä seinä-seinä kiinnitys on joustava eikä siinä mikään verkko estä halkeilua.

        Alkuperäinen kysymys ei sisällä riittävää tietoa rakenteesta, jotta kysymykseen voisi vastata lyhyesti.

        "Alkuperäinen kysymys ei sisällä riittävää tietoa rakenteesta, jotta kysymykseen voisi vastata lyhyesti."

        Muurattu eriste lecaharkko kantavassa ulkoseinässä. Ei verkotettu tuosta kohtaa (verkotettiin vain välipohjan paikat ja aukkojen kulmat). Harkko oikaistu weber 137:lla (tai TT:llä, en muista kummalla), ja sen päällä weberin valkoinen välitasoite L ja sen päällä pintatasoite LR .

        Toinen halkeama on sähköjohtoroilon päällä, ja toinen näyttäisi olevan satunnaisessa paikassa.

        Jälkikäteen verkottaminen tuntuu turhan järeältä, varsinkin kun tässäkin talossa on 6 vuoden aikana tullut näkyviin vain nuo kaksi halkeamaa. Molemmat halkeamat ovat huoneessa joka oli rakennusaikana säälle alttiina pidempään kuin muut tilat ja kastui enemmän kuin muut rakenteet.

        Mitä tuo injektointi tarkoittaa?


    • NickNailer

      "Toinen halkeama on sähköjohtoroilon päällä"

      Minkälainen kuorma johdon päässä on? Jos on paljon kuormaa, johto saattaa lämmetä ja kuorman trippauksen jälkeen jäähtyä. Lämpöliike voi olla suuri. Lämpökameralla voisi katsoa, jos sellaisen saa esim lainaksi.

      Tuohon on olemassa kikka-6, jota jokainen voi käyttää omalla vastuulla. Avaa railoa vähän ja laita auton pakkelia railoon (itse käytän Bilteman halpaa 2-komponenttipakkelia). Se kestää lämpölaajenemista kipsiä paremmin. Jos on isompi railo, niin minä olen kokeillut vahvikkeeksi lasikuituverkkoa. Opin tempun kalustemiehiltä. Se on tähän asti toiminut aina.

      "Mitä tuo injektointi tarkoittaa?"

      Nestemäisen 2 -komponenttihartsin työntämistä rakoon paineella. Jonkunverran hiushalkeamia voi täyttää pelkän reiän osmoosin avulla, ilman mitään pumppua. Suurempii reikiin ja kiinnitysten juottamiseen on epoksipastaa.

    • tommy7777

      Jos halkeamat alkaa haitata yöunta niin tapetoi ko seinät lasikuitutapetilla ja maalaa. Muuten niitä ei oikein saa millään häviämään jos rakenne kerran vähän tuossa elää. Kaikkea voi koittaa mutta lopputulos on ennenpitkää sama.

    • Pernahalki

      Puukolla v-ura, gyproc mega j uraan ja presto lh päälle. Kyseessä verkotettu ll400 seinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      116
      5205
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      184
      4446
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4380
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      102
      3597
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      29
      3344
    6. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      46
      3221
    7. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      16
      3206
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3099
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      58
      2965
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      2426
    Aihe