Ongelma asumisjäjestelyissä

Hain omistusasuntoa avopuolisoni kanssa, mutta viime hetkellä tulin hieman katumapäälle. Yllättäen tarjous hyväksyttiinkin ja nyt olen pulassa, koska sopimus sitova ja papereissa molempien nimet. Onko mitään mahdollisuutta, että sopimusta voisi muuttaa niin, että asunnossa asuisi vain jompikumpi? Kauppaa en olisi purkamassa.
10329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sopimus siis hyväksyttiin viikko sitten eikä olla vielä muutettu sinne.

Äänestä

Mitä tarkoittaa: hain omistusasuntoa? Siis ostitko asunnon vai mitä teit?

Äänestä

Ostin asunnon. Sori väärä sanamuoto.

Äänestä

Mikä sopimus on sellainen, joka velvoittaa asumaan kyseisessä asunnossa? Kyllä Suomessa vielä asuinpaikkansa saa valita...
Kauppakirja ei ole mikään asumissopimus, jos siitä puhuttiin.

Äänestä

Mutta jos on jo sovittu yhteiset lainaosuudet. Silloin varmaan pakko ostaa toisen osuus?

Äänestä

Se on helppoa että otat lainan omiin nimiisi ja ostat sen asunnon ihan itse niin silloin voit itse asua siinä yksin jos et jatka halua avokin kanssa asua enää yhdessä. Hyväksyykö pankki että otat ison lainen itsellesi kokonaan. Jos et ole vielä kauppakirjaa tehnyt ja asuntoa ei ole maksettu lainalla niin voit neuvotella lainan itsellesi kokonaan Velakaisesta asunnosta ei yleensä makseta mitään vaan otetaam lainat vain omiin nimiin ja jos asuntoosake niin osakkeen sinun nimiin ja niin edelleen.

Äänestä
  • Entäs jos on kauppakirja tehty, mutta asuntoa ei vielä maksettu?

    Äänestä

Hehheh, asuntoa ostamassa mutta akka lähti :D

Äänestä
  • Mitä? Eikö illuusio toiminutkaan? Hähäähääää....

    Äänestä

  • Ei lähtenyt. Tuli niin paljon erimielisyyksiä, ettemme kumpikaan siedä asua samassa osoitteessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pahaongelma kirjoitti:

Hain omistusasuntoa avopuolisoni kanssa, mutta viime hetkellä tulin hieman katumapäälle. Yllättäen tarjous hyväksyttiinkin ja nyt olen pulassa, koska sopimus sitova ja papereissa molempien nimet. Onko mitään mahdollisuutta, että sopimusta voisi muuttaa niin, että asunnossa asuisi vain jompikumpi? Kauppaa en olisi purkamassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu