Saudi-Arabia

Matti Sakari

Kävin Saudi-Arabiassa - oli mainettaan parempi paikka. Oikeasti siellä oli kivaa, beachilla juotiin viskiä ja paikallista pontikkaa. Kiellettyä tietenkin mutta raipaniskut ei siinä vaiheessa ollut mielessä.

Huonona puolena mainittakoon että oli saatanan kuuma, liki 50 varjossa. Asennusneekerin hommia kun teen niin voitte kuvitella hikeä irtosi litroittain.

En pidä Budweiserista mutta silloin alkoholiton JÄÄKYLMÄ Bud Light oli jumalten nektaria...

Terroristeja en tavannut. Arabit olivat todella ystävällistä ja vieraanvaraista väkeä, paitsi filippiiniläisiä kohtaan. Siellä oli samalla tehtaalla 100 kpl aasialaisia siirtotyöläisiä jotka osasivat sanoa vain "yes sir". Orjia.

Kaikkien näiden työmatkojen jälkeen on hyvä todeta olevansa suomalainen.

10

2610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ves

      Saudien "sivistystä" kuvataan sanonnalla, että he siirtyivät kamelin selästä suoraan Cadillacin takapenkille. Rumasti sanottu, mutta kertoo ajasta, jolloin Saudi-Arabia aikanaan alkoi nopeasti rikastua öljyllä. Rikkaus tosin koskee vain laajaa hallitsijasukua.

      Nykytilanne on juuri sitä mistä kerroit: kaikki fyysiset työt teetetään siirtotyövoimalla, lähinnä filippiineillä ja intialaisilla. Laki kuitenkin edellyttää jokaisessa firmasa olevan saudejakin, ja he löytyvät yleensä tyhjäntoimittajina toimiston puolelta.

      Itse koin työkäyntini muutama vuosi sitten ahdistavaksi, ahtaan "uskonnollisen" kaksinaismoraalin vuoksi. Alkoholi on ankarasti kiellettyä, mutta sitä nauttivat jopa saudit itse, julkisuudelta sivussa. Naisten vaatetus ja vapaudet ovat tunnetusti ahtaasti määriteltyjä, mutta hotelleiden ravintoloissa näkee rikkaiden saudien tyttöystäviä hyvin länsimaisissa kuteissa. Maahantulon sensuuritarkastus oli naurettavaa pelleilyä. Jne.

      Kaiken kaikkiaan järjestelmä muistuttaa hyvin paljon entisen Neuvostoliiton kaksikerrosjärjestelmää: lait olivat rahvasta varten, yläluokalla oli oma maailmansa.

      • Shake it

        Mun monivuotinen ex miesystävä oli/on saudi, en voi valittaa. Kivaa oli, elämän parasta aikaa, mutta kaikki kiva loppuu aikanaan. Tulipahan maailmaan nähtyä ja mielenkiintoista seuraa koettua.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Terroristeja en tavannut. Arabit olivat todella ystävällistä ja vieraanvaraista väkeä, paitsi filippiiniläisiä kohtaan.

      Hyvältä kuulostaa, here we come

    • Anonyymi

      Verojahan onkin enemmän keksitty kuin siellä syyriässä.

      • Anonyymi

        Saudeissa on tulovero 0%


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saudeissa on tulovero 0%

        Saako veroista palautusta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saako veroista palautusta?

        Ei, -100%


    • Anonyymi

      Mikäs Saudi-Arabiassa on parasta?

      Turvallisuus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3849
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3225
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2827
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      136
      2520
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2470
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2398
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2387
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2334
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2326
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2090
    Aihe